STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DZIELNICE GLIWIC - ZNAKI SZCZEGÓLNE. WYKŁAD: „NAJSTARSZE SZOBISZOWICE”
/

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład: „Najstarsze Szobiszowice”

TERMIN piątek, 21 kwietnia 2023 godz. 17:00
MIEJSCE Willa Caro
Kontynuujemy ulubiony nie tylko przez gliwiczan cykl wykładów poświęconych dzielnicom miasta. Gliwice mają ich aż dwadzieścia jeden, a każda z dzielnic, nazywanych także osiedlami, ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. Wykłady przygotowała i prowadzi  Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków w Gliwicach i autorka bestsellerowej publikacji „Kolory miasta”, wydanej w muzealnej oficynie. W tej edycji przybliżać będziemy znaki szczególne takich gliwickich dzielnic, jak: Śródmieście, Czechowice, Obrońców Pokoju, Brzezinka, Żerniki, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Szobiszowice, Łabędy i Bojków.
 
Wprowadzamy też jedną ważną zmianę, która – jesteśmy tego pewni – bardzo ucieszy fanów cyklu i Ewy Pokorskiej-Ożóg. Otóż wykłady odbywać się będą już nie on-line, ale stacjonarnie – w sali konferencyjnej Willi Caro. Ponieważ jednak nagrania z wykładów na muzealnym kanale You Tube mają bardzo dużą liczbę odsłon – nie rezygnujemy także z tej formy przybliżania kulturowego bogactwa naszego miasta. Wszystkie wykłady tej edycji cyklu – dostępne będą również w wersji on-line, by w każdej chwili móc do opowieści o gliwickich dzielnicach – powrócić.   
 
Na siódmy (a w całym cyklu: 16) wykład pt. „Najstarsze Szobiszowice” zapraszamy w piątek, 21 kwietnia 2023  o godz. 17.00 do Willi Caro. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona! Uwaga: wykład ten jest przeniesiony z pierwotnego terminu - 7.04.2023.
 
„Opisując restauracje, które funkcjonowały w przedwojennych Gliwicach nie sposób nie wspomnieć o ulicy Jana Śliwki, dawnej Hegenscheidtstrasse, to obecnie jedna z głównych dróg w dzielnicy. Powoli przywracane jest jej dawne piękno. Kamienice są sukcesywnie remontowane, luki w pierzei zabudowywane. Czy mamy świadomość, że ta część miasta to jeden z najstarszych fragmentów Gliwic? Że w XVIII, XIX wieku i w pierwszej połowie XX stulecia, było to miejsce tętniące życiem towarzyskim, gwarne i… najbardziej polskie?” – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.

Terminy i tematy kolejnych piątkowych spotkań:

12 maja 2023 - Miejskie Łabędy

2 czerwca 2023 - Enklawiczny Bojków

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej