STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /DZIELNICE GLIWIC - ZNAKI SZCZEGÓLNE. WYKŁAD: „HOWARDOWSKIE DZIELNICE – BRZEZINKA, ŻERNIKI I WILCZE GARDŁO”

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład: „Howardowskie dzielnice – Brzezinka, Żerniki i Wilcze Gardło”

TERMIN piątek, 3 lutego 2023 godz. 17:00
Kontynuujemy ulubiony nie tylko przez gliwiczan cykl wykładów poświęconych dzielnicom miasta. Gliwice mają ich aż dwadzieścia jeden, a każda z dzielnic, nazywanych także osiedlami, ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. Wykłady przygotowała i prowadzi Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków w Gliwicach i autorka bestsellerowej publikacji „Kolory miasta”, wydanej w muzealnej oficynie. W tej edycji przybliżać będziemy znaki szczególne takich gliwickich dzielnic, jak: Śródmieście, Czechowice, Obrońców Pokoju, Brzezinka, Żerniki, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Szobiszowice, Łabędy i Bojków.

Wprowadzamy też jedną ważną zmianę, która – jesteśmy tego pewni – bardzo ucieszy fanów cyklu i Ewy Pokorskiej-Ożóg. Otóż wykłady odbywać się będą już nie on-line, ale stacjonarnie – w sali konferencyjnej Willi Caro. Ponieważ jednak nagrania z wykładów na muzealnym kanale You Tube mają bardzo dużą liczbę odsłon – nie rezygnujemy także z tej formy przybliżania kulturowego bogactwa naszego miasta. Wszystkie wykłady tej edycji cyklu – dostępne będą również w wersji on-line, by w każdej chwili móc do opowieści o gliwickich dzielnicach – powrócić.

Na piąty (a w całym cyklu: 14) wykład pt. „Howardowskie dzielnice – Brzezinka, Żerniki i Wilcze Gardło” zapraszamy w piątek, 3 lutego 2023 o godz. 17.00 do Willi Caro. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona!

"Które osiedla możemy nazwać wioskami modernistycznymi? Brzezinka, Żerniki i najpóźniej zrealizowane SA Eichenkamp – czyli dzisiejsze osiedle w Wilczym Gardle. To też świetne przykłady wcielenia w życie koncepcji miasta-ogrodu Ebenezera Howarda. Czym się różnią, a co jest wspólne dla wszystkich założeń? Jak dzisiaj jest chroniona ta zabudowa? To nie wszystkie pytania związane z tymi dzielnicami" – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.

Terminy i tematy kolejnych piątkowych spotkań:

10 marca 2023 - Wojska Polskiego z „wiecznym” zabytkiem

07 kwietnia 2023 - Najstarsze Szobiszowice