Dodatkowe terminy! Projekcja dla szkół filmu „Jo był ukradziony. Tragedia Górnośląska” wraz z komentarzem historycznym IPN oraz wizytą na wystawie „45. Rok ostatni, rok pierwszy na Górnym Śląsku”
TERMIN
14 lutego -
11 kwietnia 2025
MIEJSCE
Willa Caro
W pierwszym tygodniu lutego Muzeum w Gliwicach, wspólnie z katowickim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, zorganizowało dla uczniów klas VIII SP i klas ponadpodstawowych projekcje filmu w reżyserii Adama Grzegorzka pt. „Jo był ukradziony. Tragedia Górnośląska”. Projekcji towarzyszył komentarz historyków IPN, a także zwiedzanie wystawy pt. „'45. Rok ostatni, rok pierwszy na Górnym Śląsku” prowadzone przez edukatorów gliwickiego muzeum. Ekspozycja ta, otwarta z końcem stycznia br. w Willi Caro, jest pierwszą w Polsce obiektową wystawą poświęconą tragicznym wydarzeniom na Górnym Śląsku, które rozgrały się tu 80 lat temu, wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej, i podejmującą próbę ich przekrojowego, wielowymiarowego ujęcia. Ponieważ wspólne przedsięwzięcie Muzeum w Gliwicach i katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej spotkało się z dużym zainteresowaniem szkół – proponujemy kolejne terminy spotkań. Na projekcję filmu „Jo był ukradziony…” i zwiedzanie wystawy „'45. Rok ostatni, rok pierwszy na Górnym Śląsku” zapraszamy VIII klasy SP i szkoły ponadpodstawowe 14 lutego, 14 i 28 marca oraz 11 kwietnia 2025 do Willa Caro o godz. 9.00, 10.30 i 12.00. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy.
W styczniu 2025 r. minęło 80 lat od jednych z najbardziej traumatycznych w historii regionu wydarzeń związanych z wkroczeniem armii sowieckiej na Górny Śląsk. Masowe morderstwa na ludności cywilnej, powszechne gwałty, kradzieże, rabunki, niszczenie mienia, destrukcja substancji architektonicznej, systematyczny i kompleksowy demontaż i wywóz instalacji przemysłowych, represje w obozach karnych, deportacja ponad 46 tys. osób na roboty przymusowe do Związku Sowieckiego – to wszystko głęboko zdeformowało region i odcisnęło się na nim bolesnym piętnem na następne dziesięciolecia.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary Tragedii Górnośląskiej. Wcześniej uchwałę przyjął Senat. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej oddaje cześć pamięci represjonowanej ludności cywilnej. Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach” - napisali posłowie.
W województwach śląskim i opolskim radni sejmików podjęli natomiast uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Ta trudna rocznica to czas oddania hołdu ofiarom, a także przybliżenia młodym mieszkańcom regionu tej przemilczanej przez lata kartę historii.
Zapisy grup zainteresowanych przyjmujemy pod numerem tel.: 783 560 006, liczba miejsc ograniczona. Wstęp – 1 zł od grupy. Zapraszamy!
Trailer filmu „Jo był ukradziony. Tragedia Górnośląska” (reż. Adam Grzegorzek, 2019):
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=ZlfrefYtBI0&feature=emb_title
Opis filmu na filmweb.pl:
Film o wydarzeniach z 1945 roku na Górnym Śląsku, o Ślązakach, deportowanych na Wschód. Mimo upływu lat na Górnym Śląsku istnieje nadal wiele ważnych i nieopowiedzianych historii. Tragedia Górnośląska jest jedną z nich. To film dokumentalny, opowiadający tragiczną historię deportowanych w 1945 roku Ślązaków, represje, aresztowania, przesłuchania i zsyłki na wschód Związku Radzieckiego. Był to tragiczny czas zniewolenia dla Polski i Polaków, a dla różnych grup etnicznych, zamieszkujących Polskę, a w szczególności dla Ślązaków, okres terroru.