STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /AŻ TRZY NOMINACJE DO NAGRODY „SŁONECZNIKI” DLA MUZEUM W GLIWICACH! PROSIMY O WASZE GŁOSY!
/

Aż trzy nominacje do nagrody „Słoneczniki” dla Muzeum w Gliwicach! Prosimy o Wasze głosy!

TERMIN 19 sierpnia - 09 września 2019

O tym, że przedsięwzięcia edukacyjne Muzeum w Gliwicach cieszą się dużą popularnością nikogo nie trzeba przekonywać. Teraz w finale plebiscytu „Słoneczniki ” znalazły się aż trzy projekty dedykowane najmłodszym i ich rodzicom. Nominacje cieszą tym bardziej, że zgłoszenia do „Słoneczników” – zgodnie z założeniem konkursu – oddają sami rodzice. Jest nam niezwykle miło, że aż trzy nasze propozycje zostały przez rodziców i ich pociechy docenione, zgłoszone i trafiły do finału plebiscytu! Dziękujemy i prosimy o Wasze głosy!

W finale plebiscytu „Słoneczniki” – w kategorii SZTUKI WIZUALNE znalazły się następujące przedsięwzięcia edukacyjne Muzeum w Gliwicach:

- projekt edukacyjny „Mały muzealnik”

- projekt edukacyjny „Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska”

- świąteczne warsztaty realizowane pod hasłem „Wielkanoc na Kresach i nieco bliżej”, towarzyszące wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbirów Muzeum Narodowego w Krakowie” prezentowanej w tym roku w Willi Caro.

Obydwa długofalowe projekty edukacyjne – „Mały muzealnik” i „Z silezaurem i mamutem…” - skierowane były zarówno do rodziców z dziećmi, jak i do grup przedszkolnych i szkolnych.

Głosowanie trwa do 9 września 2019 r. Prosimy o Wasze głosy!

Głosować można TUTAJ

 

„Słoneczniki” to odbywający się już po raz 9 konkurs Portalu CzasDzieci.pl na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0-14 lat! Podstawowym założeniem konkursu jest oddanie głosu rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym dane inicjatywy. To rodzic, jako osoba najbliższa dziecku, najlepiej wie, jak bawiły się dzieci na danych zajęciach i co wyniosły z nich wartościowego. Dlatego to Rodzice zgłaszają i komentują najwartościowsze według nich inicjatywy edukacyjne, w których uczestniczyli w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy oraz głosują na nominowane wydarzenia i oceniają je. Kategorie konkursowe opierają się na koncepcji inteligencji wielorakich opracowanej przez H. Gardnera.

Więcej o nominowanych przedsięwzięciach edukacyjnych Muzeum w Gliwicach

Projekt edukacyjny: "Mały muzealnik"

Cieszący się ogromną popularnością i nagrodzony przez Marszałka Województwa Śląskiego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku cykl spotkań przybliżający najmłodszym tajemnice Muzeum w Gliwicach. Muzeum to miejsce, w którym przeszłość czuje się świetnie, bo wie, że jest bardzo potrzebna teraźniejszości. Tu mieszkają zabytki, a opiekują się nimi – muzealnicy. Czyli kto taki? Dzieci podczas zajęć  wcielały się w etnografów, archeologów, historyków… Poznawały pracę każdego z Działów Muzeum i zadania, jakie spełnia nasza instytucja. W poznawaniu tego fascynującego świata pomagała im prekursorska publikacja – „Skąd się biorą zabytki?”. To pierwszy komiks edukacyjny opowiadający nie tylko o codziennej pracy muzealników, ale też  o tym, jaką drogę musi przebyć każdy przedmiot, zanim stanie się zabytkiem.  Od wpisania do muzealnego inwentarza i po prezentację na wystawie. Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie otrzymały pamiątkową smycz na szyję z postaciami z komiksu „Skąd się biorą zabytki?” i lupkę, która przyda się każdemu muzealnikowi w jego badaniach i tropieniu tajemnic przeszłości. Przygotowaliśmy także specjalne przypinki oraz legitymację Małego Muzealnika – przyjaciela zabytków, do której dzieci zbierały pieczątki. Posiadacze legitymacji mogą – wspólnie z rodziną i przyjaciółmi – zawsze bezpłatnie zwiedzić wszystkie Oddziały naszego Muzeum.


Wielkie zainteresowanie, jakim cieszył się "Mały muzealnik" zaowocowało kontynuacją projektu pod hasłem: „Mały muzealnik. Skarby z naszych zbiorów”, który również skierowany był zarówno do rodziców z dziećmi, jak i grup szkolnych i przedszkolnych.

 

Więcej o projekcie „Mały muzealnik”: TUTAJ


i kontynuacji projektu „Mały muzealnik. Skarby z naszych zbiorów”: TUTAJ

Projekt edukacyjny: "Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska"

Cykl spotkań  przygotowany przez Muzeum w Gliwicach dla grup przedszkolnych i szkolnych, a także dla rodzin z dziećmi przybliżył fascynującą prahistorię naszego regionu. Jej ślady wciąż mamy wokół siebie, a nauki takie jak geologia, paleontologia i archeologia pozwalają nam je zrozumieć. W trakcie siedmiu spotkań w Zamku Piastowskim opowiedzieliśmy, gdzie na Śląsku można stanąć na wulkanie, co wydarzyło się w lesie karbońskim, jak wyglądał smok z Lisowic, czyje szczątki odkryto w Krasiejowie, na co polowali nad Kłodnicą łowcy z końca epoki lodowcowej i czego możemy się dowiedzieć o tajemniczym ludzie z przełomu epok brązu i żelaza, który pozostawił po sobie cmentarzyska w Łabędach i Świbiu. Na uczestniczące w ramach projektu dzieci czekały eksperymenty, warsztaty plastyczne, wizyta w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego Politechniki Śląskiej – największej tego typu placówce naukowo-dydaktycznej na Górnym Śląsku, której zbiory kopalin, minerałów, skał i skamieniałości liczą ponad 25 tysięcy okazów… W podróży przez pradzieje Śląska uczestnikom pomagała mapa wraz z osią czasu, którą zapakować można było do specjalnego plecaczka z logiem projektu. Niezawodnymi przewodnikami uczestników były silezaur i mamut.
 
Partnerzy projektu:  Europejskie Centrum Paleontologii w Opolu, Park Nauki i Rozrywki Krasiejów, Politechnika Śląska – Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii oraz Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach.
 
Projekt został objęty patronatem honorowym: Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza i JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka.

Więcej o projekcie: TUTAJ 

Zajęcia świąteczne pod hasłem: „Wielkanoc na Kresach i nieco bliżej”

Wystawa „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”  prezentowana w Willi Caro stała się idealną okazją, by przed Wielką Nocą wyruszyć na wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej. Podczas spotkań, zajęć i warsztatów organizowanych w ramach  „Wielkanoc na Kresach i nieco bliżej” wykonywano plamy wileńskie, ozdabiano jajka wzorami popularnymi na Wołyniu i Huculszczyźnie. Nie zabrakło spaceru po wiosennym Lwowie czy opowieści o tym, jak na Kresach obchodzono  najważniejsze dla chrześcijan święta. Wędrując po Kresach nie zapomnieliśmy też  o tym, co bliskie. Tuż przed Niedzielą Palmową uczestnicy warsztatów wspólnie z twórcami ludowymi z żywiecczyzny wykonali tradycyjne palmy z wiecznie zielonych roślin i kolorowych kwiatów z bibuły. O najmłodszych jak co roku pamiętał także Zajączek.

Więcej o cyklu świątecznych spotkań: TUTAJ

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej