Szanowni Państwo, informujemy, że w piątek 19 kwietnia 2019 Oddział Muzeum Radiostacja Gliwice będzie zamknięty. Informujemy również, że w Wielką Sobotę, Wielką Niedzielę oraz w Poniedziałek Wielkanocny – 20 kwietnia, 21 kwietnia oraz 22 kwietnia 2019 roku – wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą nieczynne.

Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska. Nowy projekt edukacyjny dla grup szkolnych i przedszkoli.

TERMIN 23 października 2018 - 24 maja 2019
MIEJSCE Zamek Piastowski

Przed wiekiem na Śląsku dym unosił się z kominów hut i fabryk. A przed milionami lat? Dymiły tu wulkany, rósł tropikalny, wilgotny las, w którym żyły wielkie praważki i metrowe krocionogi, wędrowały dinozaury… A podczas epoki lodowcowej? Mamuty, nosorożce włochate i… renifery! Zapraszamy do odkrywania pradziejów śląskiej ziemi! Nowy projekt edukacyjny „Z silezaurem i mamutem przez pradzieje Śląska” przygotowany przez Muzeum w Gliwicach dla grup przedszkolnych i szkolnych przybliży fascynującą przeszłość naszego regionu. Jej ślady wciąż mamy wokół siebie, a nauki takie jak geologia, paleontologia i archeologia pozwalają nam je zrozumieć. W trakcie siedmiu spotkań w Zamku Piastowskim opowiemy, gdzie na Śląsku można stanąć na wulkanie, co wydarzyło się w lesie karbońskim, jak wyglądał smok z Lisowic, czyje szczątki odkryto w Krasiejowie, na co polowali nad Kłodnicą łowcy z końca epoki lodowcowej i czego możemy się dowiedzieć o tajemniczym ludzie z przełomu epok brązu i żelaza, który pozostawił po sobie cmentarzyska w Łabędach i Świbiu. Czekają nas eksperymenty, warsztaty plastyczne, wizyta w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego Politechniki Śląskiej – największej tego typu placówce naukowo-dydaktycznej na Górnym Śląsku, której zbiory kopalin, minerałów, skał i skamieniałości liczą ponad 25 tysięcy okazów… W naszej podróży pomoże nam specjalna mapa wraz z osią czasu, dzięki której nie zgubimy się w gąszczu dziejów, a naszymi niezwodnymi przewodnikami będą silezaur i mamut. Zapraszamy!

Partnerami projektu są: Europejskie Centrum Paleontologii w Opolu, Park Nauki i Rozrywki Krasiejów, Politechnika Śląska – Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii oraz Muzeum Paleontologiczne w Lisowicach.

Projekt został objęty patronatem honorowym: Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Prezydenta Miasta Gliwice Zygmunta Frankiewicza i JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka.

***

Każdy uczestnik zajęć otrzyma „Dziennik podróży”, który w toku projektu zapełni się pamiątkami z naszych wypraw w przeszłość Śląska. Już na pierwszych zajęciach będzie też można stanąć oko w oko z tajemniczym gościem, który przez najbliższe miesiące będzie rezydował w Zamku Piastowskim. A to nie jedyne niespodzianki, jakie przygotowaliśmy…

***

Zajęcia dla grup przedszkolnych (dzieci od lat 5) oraz uczniów szkoły podstawowej. Koszt udziału w zajęciach 1 zł od grupy. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Rezerwacja miejsc jest możliwa od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 16.00.