STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WIRTUALNE WARSZTATY CZYLI... ARTYSTYCZNE PRAKTYKI W MIEŚCIE TECHNIKI: MONOTYPIA
/

Wirtualne warsztaty czyli... Artystyczne praktyki w mieście techniki: Monotypia

TERMIN 19-30 czerwca 2020

 
Ponieważ wciąż jeszcze nie możemy spotykać się w salach edukacyjnych Muzeum na warsztatach Dlatego zapraszamy Was na nie…w formie wirtualnej! W pierwszych odcinkach cyklu poznają Państwo różne techniki plastyczne - w większości takie, które będzie można wykonać samodzielnie – od monotypii, pozłotnictwa po cyjanotypię i ebru. Inspiracją dla naszych zajęć będą m.in. zbiory Muzeum w Gliwicach, często ukryte w magazynach, które dostaną swą pierwszą szansę, by pokazać je szerszej publiczności. Dla osób z niepełnosprawnością słuchu treść zajęć zostanie przekazana w formie napisów. Warsztaty przygotowała i prowadzi Magdalena Urbaniak-Leśniak, absolwentka ASP w Krakowie i p.o. kierownika Działu Konserwacji Muzeum w Gliwicach. Na początek - monotypia.

Do warsztatów z monotypii przydadzą się: farba do linorytu, wałek z gąbką, wałek do grafiki - gumowy, patyczki, plastikowe sztućce, folia bąbelkowa, liście, ceramiczny kafelek, plexi lub szyba, farby akrylowe lub tempery, kartki z bloku technicznego.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu TUTAJ

 

Nie jest pewne, kto jako pierwszy zastosował tę technikę. Przyjmuje się, że mógł to być Giovanni Benedetto Castiglione – włoski artysta lub Antoon Sallaert – barokowy malarz pochodzenia flamandzkiego. Obydwaj artyści wykorzystywali tę technikę na różne sposoby, nadając swoim pracom indywidualny styl. 4 Monotypia zyskała dużą popularność w XX wieku. Chętnie po nią sięgał Edgar Degas, Camille Pissarro, Marc Chagall. Obecnie jest nadal wykorzystywana przez współczesnych artystów.

 

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej