STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /Z ŻALEM ZAWIADAMIAMY IŻ 17 PAŹDZIERNIKA 2020 R. ZMARŁ FOTOGRAF GLIWICKI ANDRZEJ BOGUSŁAW GÓRSKI
1.	Andrzej Bogusław Górski, marzec 2020 r., fot. Maciej Głowaczewski

1. Andrzej Bogusław Górski, marzec 2020 r., fot. Maciej Głowaczewski

2.	Kompozycja „Ikar”, autor Andrzej Bogusław Górski, zbiory Macieja Głowaczewskiego

2. Kompozycja „Ikar”, autor Andrzej Bogusław Górski, zbiory Macieja Głowaczewskiego

3.	Bez tytułu (portret kobiety), autor Andrzej Bogusław Górski, zbiory Muzeum w Gliwicach

3. Bez tytułu (portret kobiety), autor Andrzej Bogusław Górski, zbiory Muzeum w Gliwicach

4.	Opinia W. Hasiora o twórczości Andrzeja B. Górskiego – z katalogu wystawy  fotografii „W drodze”, 2003 r., zbiory Macieja Głowaczewskiego

4. Opinia W. Hasiora o twórczości Andrzeja B. Górskiego – z katalogu wystawy fotografii „W drodze”, 2003 r., zbiory Macieja Głowaczewskiego

Z żalem zawiadamiamy iż 17 października 2020 r. zmarł fotograf gliwicki Andrzej Bogusław Górski

TERMIN 19-25 października 2020
Andrzej Bogusław Górski urodził się w 1951 r. w Jarosławiu. Był synem Aleksandra Górskiego – fotografa i organizatora Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (GTF),  od 1970 r. członkiem tegoż  Towarzystwa. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na wydziale projektowania wnętrz i wystawiennictwa. Działalność twórczą prowadził od 1976 r., formalnie na podstawie decyzji MKiS. Posiadał uprawnienia instruktora fotografii I kategorii oraz uprawnienia II scenografa filmowo-telewizyjnego (m.in. był asystentem reżysera i asystentem scenografa w redakcji literatury i dramatu w TVP Kraków, asystentem reżysera w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, drugim scenografem w Wytwórni Filmów i Widowisk Telewizyjnych  „Poltel” w Katowicach i Warszawie). Od 1984 r. członek ZPAF. Jego zdjęcia były publikowane m.in. w czasopismach „FOTO”, „Fotografia”, „Radar”, „Jazz”, „Ekran”, „Polityka”, w katalogach Royal Hall (Londyn), w albumach wydawnictwa „Arkady”:  „Polskiej Sztuce Współczesnej”, „Władysław Hasior”.

Był inicjatorem powstania (od 1972 r.) i współzałożycielem Studia Prób Fotograficznych i Filmowych „ZOOM”, w ramach którego uczestniczył w awangardowych działaniach i prezentacjach fotografii , m.in. w Poznaniu, Uniejowie, Wrocławiu, Świnoujściu. W 1975 r. studio „ZOOM” otrzymało nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt działalności.  Tworzył również samodzielnie, zaprezentował swoją twórczość na licznych wystawach. Współpracował z Władysławem Hasiorem,  wykonał dla niego liczne fotografie, które W. Hasior wykorzystał w swoich projektach – fotografie te były prezentowane w 2019 r. na wystawie w „Czytelni Sztuki” – muzealnej galerii gliwickiej („Wybór. Z Notatnika Fotograficznego Władysława Hasiora”).

Wykonał także cykl kolaży na bazie fotografii W. Hasiora (za jego zgodą i z pozytywną recenzją). Kolaże były prezentowane w 2019 r. Gliwicach  w „Galerii na 6”  na wystawie pt.  "Interpretacje. Rzecz o Władysławie Hasiorze".

Był wielkim entuzjastą reaktywacji gliwickiego środowiska fotograficznego. W 2006 r. brał udział w retrospektywnej wystawie GTF-u w Muzeum w Gliwicach, w tymże roku w ramach I. Gliwickiego Miesiąca Fotografii zaprezentował swoje prace w galerii gliwickiej „4art”, w tym prace związane z działalnością opozycyjną i ruchem „Solidarności” – prace z tego nurtu stały się głównym tematem wystawy indywidualnej „Byłem Ikarem” otwartej  w Muzeum w Gliwicach 13 grudnia 2011 r., na której były eksponowane  fotografie, kolaże i dokumentacje instalacji powstałych w latach 1972–1988.

Andrzej B. Górski był znakomitym fotografem i plastykiem,  twórczą i awangardową osobowością. Podarował do Muzeum w Gliwicach wiele prac, także swojego Ojca. Był Przyjacielem muzeum gliwickiego, doradcą w sprawach związanych z fotografią i historią GTF-u, pomocnym Kolegą, szczerym, bezinteresownym, dobrym Człowiekiem. Będzie nam Ciebie brakowało Andrzeju

Dyrektor i pracownicy Muzeum w Gliwicach