STRONA GŁÓWNA / EDUKACJA /VOCALOSAURUS - WARSZTATY ŚPIEWU BIAŁEGO
Warsztaty śpiewu białego, fot. Vocalosaurus

Warsztaty śpiewu białego, fot. Vocalosaurus

Paulina Miu Kühling

Paulina Miu Kühling

/

Vocalosaurus - warsztaty śpiewu białego

TERMIN sobota, 18 maja 2019 godz. 18:00
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
„Śpiew biały” to śpiew organiczny, niewyuczony w żadnej szkole. Występuje w wielu odmianach, w zależności od specyfiki danej kultury i rodzaju pieśni występujących w danym regionie. Jest odmianą śpiewu archaicznego nazywanego też często „śpiewokrzykiem” lub „śpiewem tradycyjnym”. Dlaczego „biały”? Bo daje wrażenie jasności, mocy, przeszywa wibracjami. Jest to technika charakterystyczna dla krajów środkowej i wschodniej części Europy. Tak śpiewali nasi przodkowie, nie wiedząc, że śpiewają „białym głosem”, bo ta nazwa jest określeniem jak najbardziej współczesnym.

Podczas warsztatów priorytetem jest stworzenie bezpiecznej atmosfery, sprzyjającej intuicyjnym poszukiwaniom głosowym, zarówno indywidualnym jak i grupowym. Proces odkrycia w sobie możliwości wydobycia tego rodzaju pełnego głosu i jego kontrola są inne dla każdego. Mają na to wpływ bardzo różnorodne blokady fizyczne i psychiczne, które ograniczają możliwości naszej wokalnej ekspresji. Na warsztatach pokazuję jak można uruchomić głos i czerpać z niego energię. Specjalne ćwiczenia oddechowe, głosowe i ruchowe pobudzają, motywują i stopniowo dają nam przestrzeń do swobodnych poszukiwań w materii dźwięku. Rozwijają świadomość ciała i procesu wydobycia z niego dźwięku, a z czasem pozwalają na swobodne śpiewanie. Sytuacja grupowego śpiewu dodaje dużo pewności siebie, wzmacnia głos, kształtuje słuch a także silnie integruje.

Prowadząca: Paulina Miu Kühling - performerka, projektantka dźwięku, kompozytorka, muzykoterapeutka i instruktorka śpiewu. Przysłuchuje się światu, pielęgnując uważność na zjawiska zachodzące w jego dźwiękowej tkance. Improwizuje i eksperymentuje. Specjalizuje się w alternatywnej edukacji wokalnej. Założycielka platformy „Vocalosaurus”, w ramach której prowadzi autorskie warsztaty głosowe. Ośmiela innych do świadomej eksploracji głosu i przestrzeni. Zbiera tradycyjne pieśni oraz praktykuje i uczy śpiewu białego - archaicznej techniki wokalnej ze środkowo-wschodniej Europy. Od lat związana z Teatrem Węgajty. Ukończyła muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Łodzi i intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej