STRONA GŁÓWNA / EDUKACJA /DZIELNICE GLIWIC - ZNAKI SZCZEGÓLNE. WYKŁAD: „WOJSKA POLSKIEGO Z „WIECZNYM” ZABYTKIEM”
/

Dzielnice Gliwic - znaki szczególne. Wykład: „Wojska Polskiego z „wiecznym” zabytkiem”

TERMIN piątek, 10 marca 2023 godz. 17:00
MIEJSCE Willa Caro
Kontynuujemy ulubiony nie tylko przez gliwiczan cykl wykładów poświęconych dzielnicom miasta. Gliwice mają ich aż dwadzieścia jeden, a każda z dzielnic, nazywanych także osiedlami, ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. Wykłady przygotowała i prowadzi  Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków w Gliwicach i autorka bestsellerowej publikacji „Kolory miasta”, wydanej w muzealnej oficynie. W tej edycji przybliżać będziemy znaki szczególne takich gliwickich dzielnic, jak: Śródmieście, Czechowice, Obrońców Pokoju, Brzezinka, Żerniki, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Szobiszowice, Łabędy i Bojków.
 
Wprowadzamy też jedną ważną zmianę, która – jesteśmy tego pewni – bardzo ucieszy fanów cyklu i Ewy Pokorskiej-Ożóg. Otóż wykłady odbywać się będą już nie on-line, ale stacjonarnie – w sali konferencyjnej Willi Caro. Ponieważ jednak nagrania z wykładów na muzealnym kanale You Tube mają bardzo dużą liczbę odsłon – nie rezygnujemy także z tej formy przybliżania kulturowego bogactwa naszego miasta. Wszystkie wykłady tej edycji cyklu – dostępne będą również w wersji on-line, by w każdej chwili móc do opowieści o gliwickich dzielnicach – powrócić.   
 
Na szósty (a w całym cyklu: 15) wykład pt. „Wojska Polskiego z „wiecznym” zabytkiem” zapraszamy w piątek, 10 marca 2023  o godz. 17.00 do Willi Caro. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona!
 
„Młoda dzielnica Wojska Polskiego (utworzona dopiero w 2008 roku) była już opisywana w poprzedniej edycji wykładów. Wtedy było odwołanie się do wiedeńskiej zabudowy z lat 20. XX stulecia. To jednak nie wszystko co skrywa dzielnica, może się również „pochwalić” bardzo ciekawymi, wiekowymi zakątkami. Czas na historię starszą, z XIX wieku, docenioną wpisem do rejestru zabytków” – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.

Terminy i tematy kolejnych piątkowych spotkań:

21 kwietnia 2023 - Najstarsze Szobiszowice

12 maja 2023 - Miejskie Łabędy

02 czerwca 2023 - Enklawiczny Bojków

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej