STRONA GŁÓWNA / WYSTAWY /Z DZIEJÓW GLIWICKIEGO HARCERSTWA
Szanowni Państwo ze względu na sytuację epidemiczną wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach są niedostępne do 30 grudnia br. Ale jesteśmy z Wami ON-LINE! Zapraszamy do zwiedzania i aranżowania ekspozycji z pomocą nowej podstrony - "Twoja wirtualna wystawa", a także do uczestniczenia w spotkaniach przedświątecznych on-line!
/

Z dziejów gliwickiego harcerstwa

TERMIN 23 września 2011 - 12 lutego 2012
MIEJSCE Willa Caro
Harcerski obóz z totemem, masztem, flagą i paleniskiem, do którego prowadzi drewniana brama, sala projekcyjna spowita siatką maskującą, nauka alfabetu Morse’a i wiązania węzłów – to tylko niektóre elementy interaktywnej wystawy przygotowanej przez Muzeum w Gliwicach z okazji setnej rocznicy powstania harcerstwa na ziemiach polskich.

Harcerstwo w Gliwicach szczyci się tradycją sięgającą lat 20-tych XX w. Wystawa „Z dziejów gliwickiego harcerstwa” przybliża jego historię od czasów, kiedy na Górnym Śląsku działał Związek Harcerstwa Polskiego w Niemczech, aż do 1989 roku.

W trzech salach Wilii Caro  można zobaczyć dokumenty, legitymacje, proporce, odznaczenia, oryginalne umundurowanie i wyposażenie służące harcerzom, a także inne, ciekawe pamiątki, takie jak centralka telefoniczna czy kroniki drużyn harcerskich.

Wystawa jest unikalna, ponieważ wiele eksponatów, szczególnie zdjęć, pochodzi z prywatnych zbiorów mieszkańców naszego miasta – opowiada Sonia Ogaza, autorka scenariusza i komisarz wystawy.

Istotna jest również forma, w jakiej zgromadzone przedmioty zostały zaprezentowane. Obok klasycznych gablot czy plansz wykorzystano kiosk multimedialny, przygotowano także projekcję multimedialną, która wyświetlana w specjalnie zaaranżowanej sali przybliża historię gliwickiego harcerstwa. Do ekspozycji bogatej kolekcji zdjęć posłużyły natomiast ramki multimedialne. Organizatorzy – wraz z harcerzami Hufca Ziemi Gliwickiej – zaplanowali wiele wydarzeń, które odwiedzającym wystawę pozwolą wczuć się w atmosferę harcerskiego życia. Ci najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w zdobywaniu rozmaitych harcerskich sprawności takich jak wiązanie węzłów, rozpoznawanie gatunków ptaków, umiejętność odczytywania alfabetu Morse’a czy szyfrów. Ekspozycję można zwiedzać do 13 lutego 2012 roku.

Inaugurację wystawy – 23 września – uświetniła  całodniowa konferencja naukowa w Willi Caro, gdzie kilkunastu prelegentów z wielu ośrodków naukowych w Polsce przybliżyło publiczności dzieje gliwickiego harcerstwa.

Harcerstwo polskie to skauting plus niepodległość, jak mówił jego założyciel, Andrzej Małkowski – warto zapoznać się z gliwicką odsłoną niezwykłej historii ruchu, który poprzez odwołanie do wartości uniwersalnych takich jak służba, samodoskonalenie i braterstwo dążył do ochrony tożsamości narodu.

Organizator konferencji i wystawy: Muzeum w Gliwicach
Konferencję i wystawę przygotowano przy współpracy z Panią dr hab. Joanną Januszewską-Jurkiewicz.
Opieka merytoryczna: Damian Recław – Kierownik Działu Historii i Dokumentacji Mechanicznej
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej