STRONA GŁÓWNA / WYSTAWY /WYSTAWA FIGUREK ŻOŁNIERZYKÓW Z OKRESU PLEBISCYTU I POWSTAŃ ŚLĄSKICH ZE ZBIORÓW GRZEGORZA KAMIŃSKIEGO
fot. G. Kamiński

Wystawa figurek żołnierzyków z okresu plebiscytu i powstań śląskich ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego

TERMIN 06 lipca - 20 sierpnia 2021
MIEJSCE Zamek Piastowski
W tym roku przypada 100-lecie plebiscytu i Trzeciego Powstania Śląskiego. Zryw zbrojny z 1921 r. był jednym z trzech powstań śląskich jakie zorganizowali polscy Górnoślązacy we wschodniej części Górnego Śląska w latach 1919-1921. Było to największe z powstań śląskich, a zarazem takie, które zdecydowało o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski w 1922 r.

Z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego, na Zamku Piastowskim w Gliwicach do 20 sierpnia 2021 r. możemy oglądać niezwykłą wystawę figurek żołnierzyków z okresu plebiscytu i powstań śląskich ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego. Wśród nich znajdziemy m.in. powstańców z 4 Pułku Powstańców Śląskich im. S. Batorego Powiatu Gliwicko-Toszeckiego, Oddział Szturmowy Marynarzy Roberta Oszka, figurki najważniejszych dowódców: Wojciecha Korfantego, Roberta Oszka i Stanisława Mastalerza, ale też modele samochodów pancernych z III powstania śląskiego (m.in. słynnego „KORFANTEGO”), a nawet… modele urn plebiscytowych i słupów informacyjnych z polskimi i niemieckimi plakatami z okresu plebiscytu.
Serdecznie zapraszamy!