/

Oręż średniowiecza

TERMIN 12 lutego 2010 - 30 kwietnia 2011
MIEJSCE Willa Caro
Oryginalne elementy średniowiecznego uzbrojenia pokazane na wystawie w Willi Caro pochodzą z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie naszego kraju. Eksponaty należą do zbiorów ponad dwudziestu polskich muzeów,w tym własnych Muzeum w Gliwicach.

Przykłady broni zaczepnej: mieczy, grotów włóczni, żeleźców toporów, czy broni ochronnej: kolczuga i hełm garnczkowy pokazane zostaną na wystawie w szerokim kontekście nie tylko historii oręża, ale także obyczajowości tej odległej i ciągle fascynującej epoki.

Ekspozycja pokaże bogactwo i rozmaitość średniowiecznej broni i jej ewolucję, początkami sięgającą czasów starożytnych. Opisze organizację książęcego, a potem królewskiego wojska oraz rodzaje i sposoby walki stosowane w średniowieczu. Oryginalne zabytki najlepiej pomogą zrozumieć i uzmysłowić sobie surową rzeczywistość bitew i walk epoki rycerzy.
Na wystawie pojawi się wiele możliwości pozwalających w pełniejszy sposób zapoznać się z prezentowanymi na niej obiektami i poruszanymi zagadnieniami. Będą to: prezentacje multimedialne, specjalna biblioteka wiedzy o średniowiecznym uzbrojeniu. Przygotowane zostały także rekonstrukcje zbroi i aranżacje wnętrz, nawiązujące do średniowiecznej architektury. Obok oryginalnych zabytkowych obiektów pojawią się także ich kopie. Dla najmłodszych dostępny będzie średniowieczny plac zabaw, na którym zdobywanie wiedzy okaże się przednią zabawą.

Wystawa w Willi Caro została pomyślana w sposób, który zagwarantuje każdemu coś interesującego. Młodszym nie odbierze marzeń, a wręcz do nich pobudzi. Nieco starszym dostarczy solidnej porcji rzetelnej wiedzy, podanej w bardzo efektowny sposób. Na wystawie można będzie sprawdzić jak mają się nasze wyobrażenia do rzeczywistości?

To,ile ważył średniowieczny miecz będzie można sprawdzić doświadczalnie. Także to, ile dźwigał na grzbiecie Zawisza Czarny i jak złożona była rycerska zbroja?
Wśród imprez towarzyszących wystawie zaplanowano lekcje muzealne, specjalne zajęcia dla dzieci i młodzieży na czas zimowych ferii oraz wykłady monograficzne.

Oręż średniowiecza
Willa Caro, 12.02-31.04.2010

Organizacja wystawy:
Muzeum w Gliwicach 2010
kurator: Radosław Zdaniewicz
Projekt i aranżacja wystawy:
Tomasz Kokott, Katarzyna Kalina
Projekty graficzne druków: Marcin Gołaszewski
Ilustracje: Mariusz Kozik
Nadzór producencki: Grzegorz Krawczyk

partnerzy: MIX Media Sp. zo.o. Oberża pod Św. Jerzym w Chudowie, Buster Sp. z o.o., TM Toys Sp. z o.o., Schleich, Pracownia Płatnerska Ryszrad Bulanda w Bytomiu, Chorągiew Ziemi Górnośląskiej, Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, Pracownia Repliki „Loricamos” Szymon Skurski w Jaworzu

przyjaciele i partnerzy medialni:
Nowiny Gliwickie, Gazeta Gliwicka, Miejski Serwis Informacyjny, Gliwicki Magazyn Kulturalny, Mówią Wieki, Archeologia Żywa, Radio Plus, Radio Katowice, TVP Katowice, TVP Historia, ITV Gliwice, Portal Histmag.org, Portal Gazeta Gliwice

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum w Gliwicach oraz: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Częstochowskiego w Częstochowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu, Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum w Brodnicy, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum w Raciborzu.