STRONA GŁÓWNA / WYSTAWY /90. ROCZNICA PLEBISCYTU I III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO
Sztandar gliwcko-toszeckiego pulku powstańców ufundowany w 1929 r. przez uchodzców z Gliwic

90. rocznica plebiscytu i III Powstania Śląskiego

TERMIN 01 marca - 30 maja 2011
MIEJSCE Zamek Piastowski
W związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą plebiscytu narodowościowego na Górnym Śląsku i wybuchu III Powstania Śląskiego Muzeum w Gliwicach przygotowało mini-wystawę poświęconą tej tematyce.

Wystawa, która powstała na drugim piętrze Zamku Piastowskiego, w sali poświęconej powstaniom śląskim, jest fragmentem szerszej całości prezentującej dzieje Gliwic.

Na wystawie zaprezentowano między innymi plansze z mapami przedstawiającymi działania militarne trzech Powstań Śląskich, a także rzadkie i nieznane dotąd szerzej fotografie oddziałów powstańczych Grupy „Południe”, w tym także bardzo rzadkie zdjęcia wojsk francuskich stacjonujących w Gliwicach.

W gablotach, obok nowo udostępnionych dokumentów z tego okresu można oglądać pamiątki związane z tym okresem, w tym: oryginalną polską i niemiecką kartkę do głosowania w plebiscycie, niemiecki medal upamiętniający plebiscyt narodowościowy, odezwę gen. Hallera do Ślązaków  wydaną w przeddzień plebiscytu, polską plakietę rozpoznawczą z okresu powstań i plebiscytu, a także polskie i niemieckie karykatury z tego czasu, w większości dość napastliwe i świadczące o ogromnych emocjach jakie towarzyszyły ludziom uczestniczącym wówczas w wydarzeniach na Górnym Śląsku.

Na pewno najciekawszym obiektem dostępnym na tej wystawie jest nieznany szerzej sztandar gliwicko-toszeckiego pułku powstańczego, ufundowany w 1929 r. przez weteranów powstań i jednocześnie uchodźców polskich z Gliwic po podziale Górnego Śląska w 1922 r. Ciekawostką jest błąd w nazwie miejscowości na tym sztandarze Żory, zapisanej tu jako Żary.