STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ZMARŁ MACIEJ GŁOWACZEWSKI
Maciej Głowaczewski, marzec 2019 r., fot. Janusz Drobisz, zbiory autora

"Przewoźnik", fot. Maciej Głowaczewski, zbiory Muzeum w Gliwicach

„Ballada” (także „Idzie nowe”), fot. Maciej Głowaczewski, zbiory Muzeum w Gliwicach

„Kup pan krowę”, fot. Maciej Głowaczewski, zbiory Muzeum w Gliwicach

Zmarł Maciej Głowaczewski

TERMIN środa, 21 kwietnia 2021
Ze smutkiem zawiadamiamy, iż 21 kwietnia 2021 r. zmarł Maciej Głowaczewski, gliwicki fotograf, członek Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego (GTF), reportażysta, fotograf prasowy, dokumentalista.

Urodził się w 1953 r., mieszkał w Gliwicach, był absolwentem Politechniki Śląskiej. W latach 1978–1983 był kierownikiem Studenckiej Agencji Fotograficznej w Gliwicach, w latach 1983–1990 fotoreporterem tygodnika „Tak i Nie” oraz kwartalnika „Śląsk”. Współautor m.in. albumów fotograficznych Tak było... karty z historii „Solidarności” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w fotografii (1991) oraz Gliwice: lata 40.,  50., 60., 70: nostalgiczna podróż w krainę dzieciństwa i młodości (2005). Maciej Głowaczewski był znakomitym i wszechstronnym fotografem: autorem licznych zdjęć polskich zespołów wykonujących muzykę rock i heavy metal, dokumentalistą Gliwic, Górnego Śląska, tworzył fotografie artystyczne.  Z zamiłowaniem kolekcjonował zabytkowe przedmioty związane z miastem i regionem. W muzeum gliwickim znajdują się Jego fotografie utrwalające widoki i wydarzenia z historii Gliwic, jak i odbitki które wykonał z negatywów zdjęć  ojca Władysława, także fotografującego miasto. W 2000 r., po rozwiązaniu Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego zabezpieczył i przechował dokumentację działalności grupy.  Od 2006 r. współpracował z Muzeum w Gliwicach. Brał udział w dwóch gliwickich wystawach muzealnych: retrospektywnej GTF-u oraz ekspozycji o tematyce śląskiej – Śląskie ballady. Na tej ostatniej zaprezentował swoje prace z lat 1983– 1990, nagrodzone na konkursach cykle:  Na Zatorzu oraz Muzeum Przemysłu (reportaż o hucie cynku w Szopienicach). W 2019 r. brał udział w Wystawie fotografii w technikach dawnych i alternatywnych w BWA w Kielcach. W 2020 r. wykonał dla Muzeum w Gliwicach cykl fotografii na plakat i do katalogu wystawy porcelany Rosenthal. Od 2020 r. działał w Towarzystwie Fotograficznym O/S, którego był współzałożycielem. Planował realizację wielu ciekawych projektów, wspólnie z młodszymi kolegami.

Chętnie dzielił się wiedzą, doświadczeniem, był pogodnym, życzliwym  i uczynnym człowiekiem. To wielka strata dla fotografii i kultury gliwickiej. Żegnamy z wielkim żalem Macieja Głowaczewskiego.

Dyrektor i pracownicy Muzeum w Gliwicach