STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /POBIERZ KATALOG: "HALSZTACKIE CMENTARZYSKA KULTURY ŁUŻYCKIEJ NA ŚLĄSKU"

Pobierz katalog: "Halsztackie cmentarzyska kultury łużyckiej na Śląsku"

TERMIN czwartek, 23 kwietnia 2020

Szanowni Zwiedzający!

Żegnamy kolejną wystawę czasową – „Halsztackie cmentarzyska kultury łużyckiej na Śląsku”, udostępnioną dla Państwa w grudniu ubiegłego roku w Willi Caro. Ekspozycja była powiązana z przygotowywaną przez Muzeum w Gliwicach monografią poświęconą nekropolii w Świbiu, którą zaprezentowaliśmy na tle innych nekropolii łużyckich z tego terenu. Dziękujemy za udostępnienie eksponatów i zaangażowanie w powstanie wystawy: Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu, Muzeum Częstochowskiemu oraz Zespołowi Archeologicznych Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN we Wrocławiu. Dziękujemy również Wam – Drodzy Zwiedzający – za odwiedzenie naszej ekspozycji. Od dziś tym, którzy nadal chcą dowiedzieć się czegoś więcej o cmentarzysku Świbiu, Muzeum w Gliwicach udostępnia bezpłatnie w wersji cyfrowej katalog, który towarzyszył wystawie. Kurator ekspozycji - Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii zaprasza do lektury!

Pobierz katalog TUTAJ

Zabytki, które wzbogaciły zbiory Działu Archeologii podczas trzydziestoletnich badań cmentarzyska kultury łużyckiej w Świbiu, stanowią jedną z najważniejszych i najbardziej unikatowych kolekcji Muzeum w Gliwicach. Datowana od 800 r. p.n.e. do 450 r. p.n.e. kultura halsztacka, której nazwa pochodzi od stanowiska archeologicznego Hallstatt, była najbardziej rozwiniętą kulturą pradziejowej Europy we wczesnej epoce żelaza. Swoim zasięgiem terytorialnym kultura halsztacka objęła obszar od współczesnej wschodniej Francji po górny i środkowy Dunaj. Nie była jednak monolitem, a w jej zasięgu wyróżniamy prowincje zachodnio halsztacką, wschodnio halsztacką i południowo-wschodnio halsztacką. Wciąż trwają badania, które pozwoliłyby odpowiedzieć na pytanie o znaczenie kultury halsztackiej na Śląsku – czy był on częścią jej prowincji, czy za sprawą szlaków handlowych docierały tu zaledwie wpływy tej kultury, oddziałujące lokalnie na kulturę łużycką. Świadectwem wzajemnego przenikania się kultur są znaleziska archeologiczne, w przypadku Śląska pozwalające na zaobserwowanie śląskiego typu stylu halsztackiego w schyłkowym etapie kultury łużyckiej.