STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /Z CYKLU: ŚLĄSKI KALENDARZ TRADYCJI SPOTKANIE DRUGIE: LISTOPAD NIE TAKI STRASZNY – ŚLĄSKIE ZWYCZAJE JESIENNE

Z cyklu: Śląski kalendarz tradycji Spotkanie drugie: Listopad nie taki straszny – śląskie zwyczaje jesienne

TERMIN sobota, 23 listopada 2019
godz. 11.30 – dzieci od 5 do 12 lat wraz z opiekunami
godz. 13.30 – młodzież od lat 13 wraz z opiekunami i osoby dorosłe
MIEJSCE Zamek Piastowski
Co działo się na Śląsku w okresie jesiennym? Jak wyglądał zwyczaj kiszenia kapusty? Jak dawniej obchodzono Święto Zmarłych? Dlaczego dzieci uwielbiały jesienne wieczory? Czym są wyszkubki? Co odróżniało dzień 29 listopada od innych dni w roku? Odpowiedzi na te pytania zostaną udzielone już w listopadzie! Dowiemy się, co robiono w Dzień Zaduszny, oraz czym są zalecki. Uczestnicy zajęć poznają również zwyczaje dotyczące dnia św. Marcina.  Zapraszamy dzieci i dorosłych na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Śląski kalendarz tradycji” do Zamku Piastowskiego w sobotę, 23 listopada.

Podczas cyklu „Śląski kalendarz tradycji” spojrzymy na nasz region przez pryzmat śląskich tradycji i zwyczajów charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Co miesiąc będziemy przerzucać kartę naszego kalendarza i… rozpoczynać nową opowieść. Dowiemy się, czym są wyszkubki, jakie śląskie potrawy można zawsze znaleźć na wigilijnym stole, posłuchamy lokalnych legend i poznamy zadziwiające nazwy (chyba że ktoś już wie, co to na przykład… śmiergust?).
Zajęcia, które odbywają się w Zamku Piastowskim, prowadzi Daria Margiciok – etnograf i edukator Muzeum w Gliwicach. Eksponaty zgromadzone na wystawie „Gliwice - miasto wielu kultur” przybliżą temat spotkania, ale nie zabraknie również części warsztatowej!

Zapraszamy do zapisów dzieci od lat 5 oraz młodzież wraz z opiekunami i osoby dorosłe! Koszt udziału w zajęciach to 1 zł od osoby, maksymalna liczba uczestników zajęć wynosi 30 osób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006 (od poniedziałku do piątku między 9.00 a 16.00).

Harmonogram kolejnych zajęć:

Sobota, 7 grudnia, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Gdy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto – zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe na Śląsku

Sobota, 8 lutego, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
„Jaki Nowy Rok, taki cołki rok” – karnawał na Śląsku

Sobota, 22 lutego, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Skarbnik i południca – śląskie legendy

Sobota, 21 marca, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Śmiergust i zajączek – o zwyczajach wielkanocnych na Śląsku

Sobota, 18 kwietnia, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Przywołać wiosnę – jak to się robi na Górnym Śląsku?

Sobota, 23 maja, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Śląskie smaki – o regionalnej kuchni

Sobota, 27 czerwca, Zamek Piastowski, godz. 11.30 i 13.30
Śląsk letnią porą