STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WSZECHNICA PAU: ŚLĄSKIE MALARSTWO NIEPROFESJONALNE W KOLEKCJACH PRYWATNYCH I MUZEALNYCH
Paweł Wróbel, Fotografia ślubna

Paweł Wróbel, Fotografia ślubna

Jan Nowak, Walka kogutów

Jan Nowak, Walka kogutów

Erwin Sówka, Wychuśtane nocą

Erwin Sówka, Wychuśtane nocą

Ewald Gawlik, Giszowiec

Ewald Gawlik, Giszowiec

Erwin Sówka, Św. Barbara z kanarkiem

Erwin Sówka, Św. Barbara z kanarkiem

Jan Kozioł, Ostatnia wieczerza rzeźba w węglu

Jan Kozioł, Ostatnia wieczerza rzeźba w węglu

/

Wszechnica PAU: Śląskie malarstwo nieprofesjonalne w kolekcjach prywatnych i muzealnych

TERMIN czwartek, 29 lutego 2024 godz. 16:00
MIEJSCE Willa Caro
We czwartek, 29 lutego 2024, w ramach Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej PAU, gościć będziemy dr. Arkadiusza Golę wraz z opowieścią o śląskim malarstwie nieprofesjonalnym. Zapraszamy do Willi Caro o godz. 16.00! Wstęp wolny, warto przyjść nieco wcześniej, bo temat spotkania wskazuje, że zainteresowanej publiczności nie zabraknie!
 
„<Śląskie malarstwo nieprofesjonalne w kolekcjach prywatnych i muzealnych> to tytuł wykładu, w którym będę mówił o największym rozkwicie malarstwa nieprofesjonalnego w Polsce. Przypadł on na lata 60 i 70 XX wieku na Górnym Śląsku. To czas, w którym zbiory muzealne i prywatne zasilone zostały przez niespotykaną dotąd liczbę wybitnych dzieł samorodnych artystów. Profesor Aleksander Jackowski, Ludwik Zimmerer, Andrzej Banach, czy Stanisław Gerard Trefoń zbudowali w tych latach swoje kolekcje liczone w setkach a niekiedy tysiącach, obrazów, grafik, czy rzeźb. To lata w których rozkwitły wspaniałe grupy twórców nieprofesjonalnych, Grupa Janowska z takimi artystami jak Erwin Sówka, Ewald Gawlik, bracia Paweł i Leopold Wróblowie, Grupa Bielszowicka pod przewodnictwem Władysława Lucińskiego, czy katowicka grupa Gwarek 58 z grafikami specjalizującymi się w linorycie, Rudolfem Riedlem, Józefem Rockstrochem. Zaprezentuję również sylwetki współczesnych artystów, Marka Idziaszka, Andrzeja Gruszkę, czy Jana Nowaka, którzy z powodzeniem wystawiają w muzeach w kraju i za granicą.  Wykład będzie wzbogacony o kilkadziesiąt slajdów prezentujących dzieła, oraz sylwetki najwybitniejszych śląskich artystów” – pisze dr Arkadiusz Gola. 

 

Arkadiusz Gola
 
Pedagog i doktor  Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Urodził się w 1972 roku w Rudzie Śląskiej, obecnie mieszka w Zabrzu. Zajmuje się fotografią dokumentalną, przede wszystkim rejestrując zmiany zachodzące w społeczeństwie Polskim po 1989 roku. Szczególnie interesują go miejsca związane z przemysłem, który pod koniec XX wieku w Polsce znacznie się skurczył. Jako fotoreporter prasowy pracuje od 1991 roku, od 1996 roku - w redakcji „Dziennika Zachodniego” na Górnym Śląsku.
Zdobywał nagrody w najważniejszych krajowych konkursach fotografii prasowej, w 2010 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Dwukrotny stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W 2017 roku odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i za granicą. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Ambasador marki FUJIFILM. Autor  książek: Poziom na dwa łamy. Śląska fotografia prasowa w „Trybunie Robotniczej” i „Dzienniku Zachodnim”. 1960-1989”, Ludzie z węgla, Nie muszę wracać…, Stany graniczne, Ogrodowa 1, Nieznany dworzec, Królestwo niebieskie, Inny Nie Obcy. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą (Czechy, Francja, Niemcy, Belgia, Słowacja).

Wspólnie z żoną Małgorzatą kolekcjonują śląską sztukę intuicyjną i art-brut.
 
www.arekgola.com

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej