„Misja nauki w odniesieniu do osteoporozy, powszechnej choroby współczesnej cywilizacji” – wykład w ramach Wszechnicy PAU
TERMIN
czwartek, 28 listopada 2024
godz. 16.00
godz. 16.00
MIEJSCE
Willa Caro
Wykłady Wszechnicy PAU w Gliwicach cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich i młodzieży akademickiej, jak i wszystkich mieszkańców Gliwic. Nie tylko przybliżają one najnowsze osiągnięcia nauki i problemy kultury, ale stanowią też okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. Tak będzie i tym razem. We czwartek, 28 listopada 2024 w Willi Caro o godz. 16.00 wykład pt. „Misja nauki w odniesieniu do osteoporozy, powszechnej choroby współczesnej cywilizacji” wygłosi prof. Wojciech Pluskiewicz z Zakładu Chorób Metabolicznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. O swojej pracy naukowej prof. Pluskieiwcz pisze: „Od wielu lat zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób metabolicznych kości, głównie osteoporozy. W 2001 byłem inicjatorem powstania pierwszego w kraju Zakładu Chorób Metabolicznych Kości (W Zabrzu) oraz stworzyłem autorski program nauczania studentów medycyny w ramach zajęć z chorób wewnętrznych. Na terenie całego Śląska konsultuję pacjentów w zakresie pierwotnych i wtórnych zaburzeń metabolizmu kostnego. W placówkach w Gliwicach, w Zabrzu oraz w Bielsku wykonujemy badania w densytometryczne. Równocześnie prowadzę pracę naukową na Ślaskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz publikuję w renomowanych czasopismach naukowych (m.in. Journal of Bone and Mineral Research, Bone, Osteoporosis International, Maturitas, British Journal of Radiology czy Journal of Clinical Densitometry). W 2018 roku został udostępniony pierwszy, oryginalny polski algorytm do oceny ryzyka złamań www.ryzyko-zlaman.pl, który jest oparty o moje wieloletnie badania”. Wstęp na wykład wolny. Zapraszamy!
Prof. Wojciech Pluskiewicz jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, którą ukończył w 1982 roku. Od 1994 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Śląskiej Akademii Medycznej (obecna nazwa - Śląski Uniwersytet Medyczny) w Katowicach. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1993, stopień doktora habilitowanego w 2000, a tytuł profesora w 2003 roku. Jest specjalistą chorób wewnętrznych. Zajmuje się zawodowo i naukowo chorobami metabolicznymi kości, przede wszystkim osteoporozą. Jego prace naukowe były wielokrotnie nagradzane przez Rektora uczelni i Ministra Zdrowia.
W Zakładzie Chorób Metabolicznych Kości są prowadzone zajęcia dydaktyczne w ramach przedmiotu „Choroby wewnętrzne” dla studentów V roku wydz. Lekarskiego oraz zajęcia w ramach fakultetu „Kliniczne aspekty starzenia się” dla IV roku wyd. lekarskiego. Pod auspicjami zakładu od 2001 roku organizowane są konferencje szkolenia podyplomowego dla lekarzy.
Zakres tematyczny pracy naukowej: choroby metaboliczne kości, w tym osteoporoza pierwotna i wtórna (z unieruchomienia, w przebiegu colitis ulcerosa, cukrzycy, po operacjach bariatrycznych, jako następstwo chorób nowotworowych), ocena ryzyka złamań, osteodystrofia nerkowa dorosłych, zaburzenia metaboliczne szkieletu u dzieci (cukrzyca i inne schorzenia endokrynologiczne, niewydolność nerek, fenyloketonuria), badania szkieletu u bliźniąt oraz chorych z zaburzeniami genetycznymi, wpływ zaburzeń widzenia na stan szkieletu, związki uogólnionej osteoporozy z chorobami układu stomatognatycznego, wpływ rodzaju menopauzy oraz ciąży na stan szkieletu, badania osób zdrowych w celu opracowania polskich norm.
Współpraca naukowa Zakładu Chorób Metabolicznych Kości:
- z jednostkami uczelni:
Katedra i Klinika Pediatrii w Zabrzu,
Katedra i Zakład Patomorfologii w Zabrzu,
Zakład Patofizjologii w Zabrzu przy Katedrze Patofizjologii i Endokrynologii,
Katedra i Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Katowicach,
Katedra i Zakład Epidemiologii w Katowicach;
- z jednostkami innych uniwersytetów medycznych:
Zakład Chorób Metabolizmu Kostnego i Schorzeń Endokrynnych UM w Łodzi,
Katedra i Klinika Chorób Wewn. i Nefrologii UM w Warszawie,
Katedra i Klinika Endokrynologii i Leczenia Izotopami Akademii Medycznej
we Wrocławiu,
Katedra i Oddział Kliniczny Reumatologii UM w Poznaniu,
Katedra i Klinika Pediatrii UM w Białymstoku;
- z innymi jednostkami:
Wydział Medyczny Uniwersytetu w Ostrawie,
Klinika Chorób Wewn. i Endokrynologii MSWiA w Warszawie,
Wojewódzki Szpital Urazowy w Piekarach Śląskich.