STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WIĘCEJ NIŻ FERIE W ODDZIALE ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO. SEKRETY ŻELIWNEJ BIŻUTERII I… GRYFÓW – ZAJĘCIA DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH

Więcej niż ferie w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Sekrety żeliwnej biżuterii i… gryfów – zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych

TERMIN 16 stycznia - 16 lutego 2024
MIEJSCE Oddział Odlewnictwa Artystycznego
W tym roku w województwie śląskim ferie rozpoczynają się 29 stycznia i trwają do 11 lutego. Ale w Muzeum w Gliwicach, a dokładnie w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, akcję edukacyjną związaną z feriami rozpoczynamy dwa tygodnie wcześniej, bo kto nam zabroni? Zapraszamy grupy szkolne i przedszkolne na warsztaty, podczas których będziemy odkrywać nie tylko sekrety żeliwnej biżuterii, ale też strzegących klejnotów, legendarnych gryfów. Uczestnicy zajęć nie wyjdą z nich z pustymi rękoma! Zabiorą ze sobą albo własnoręcznie ozdobione, gipsowe plakiety z wizerunkami gryfów, które na co dzień zdobią żeliwną szkatułkę, znajdującą się w naszych zbiorach, albo też gipsowe repliki żeliwnych gemm, które kiedyś zdobiły kolie i diademy XIX-wiecznych dam. Zajęcia prowadzi Anna Graicke, edukatorka i opiekunka wystawy „Słusznie słyną dziś Gliwice” w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego.  Koszt udziału w zajęciach to 1 zł od grupy, liczba miejsc ograniczona.

Zakres tematyczny zajęć dostosowany jest do wieku uczestników.

Tematy zajęć do wyboru:

Tajemnice gryfów

Jak wyglądają gryfy? Co można było znaleźć w ich gniazdach? Co wspólnego z gryfami mieli wojowniczy Scytowie? Tego wszystkiego będą się mogli dowiedzieć uczestnicy zajęć – wysłuchają także baśni braci Grimm, z której dowiedzą się, jak zdobyć pióro z gryfiego ogona. W części warsztatowej ozdobimy finezyjną plakietę z przedstawieniem dwu gryfów – replikę jednej ze ścianek żeliwnej szkatułki  ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Zaułek Jubilera

Podczas zajęć zastanowimy się, do czego służy nam biżuteria? Jest ozdobą stroju, symbolem bogactwa czy statusu, ale także  – a może przede wszystkim -  wyrazem uczuć. Miłość, wierność, przyjaźń, pamięć chce wyrażać się poprzez to, co piękne – szlachetne formy, drogie kamienie, cenne kruszce. Opowiemy też o bardzo popularnej w XIX stuleciu biżuterii sentymentalnej. Będziemy też pamiętać o zakochanej w żeliwnej biżuterii królowej pruskiej Luizie, która przyczyniła się do spopularyzowania wyrobów gliwickiej odlewni.

W trakcie warsztatów repliki żeliwnych klejnotów, wykonane z gipsu o wysokiej trwałości będziemy mocować na  metalowej oprawie i ozdabiać je farbami akrylowymi. Ażurowe bransolety z roślinnym ornamentem, kunsztowny medalion z kobiecym profilem, gemmy – okrągłe bądź owalne plakiety, wprawiane w naszyjniki, a na nich reliefy o tematyce mitologicznej – Apollo z lirą, Minerwa opierająca się o tarczę, satyr grający na podwójnym flecie, Hermes towarzyszący Orfeuszowi i Eurydyce… Urok biżuterii, w której kochały się kobiety I połowy XIX-wieku, wciąż działa, a ona sama znów może przynieść nieco radości.