STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WIOSENNE (PORZĄDKI) POCZĄTKI – WARSZTATY WIELKANOCNE W MUZEUM W GLIWICACH - CZ. III
Pisanki ażurowe i kraszanki. Źródło: https://joachimorlowski.wordpress.com

Wiosenne (porządki) początki – warsztaty wielkanocne w Muzeum w Gliwicach - cz. III

TERMIN sobota, 4 kwietnia 2020

4 kwietnia 2020, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00

Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych

Sobota przed Niedzielą Palmową to ostatni moment na własnoręczne przygotowanie palmy wielkanocnej. Pomoże nam tym ŻyWa Pracownia z Krakowa, która wprowadzi nas w klimat palm popularnych w małopolskiej (i nie tylko!) plastyce obrzędowej, łączących dzieła natury (żywe rośliny) z dziełami ludzkich rąk (kwiaty z bibuły czy wstążek). Będzie kolorowo!

Zajęcia dla dzieci od lat 5. wraz z rodzicami lub opiekunami i osób dorosłych. Czas trwania – ok. 90 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

4 kwietnia 2020, Zamek Piastowski, godz. 11.00 i 13.30

Misternie zdobione – kraszanki i pisanki ażurowe

Niezwykle popularne na Górnym Śląsku kraszanki, drapanki, a także, nieco bardziej tajemnicze, pisanki ażurowe – jak je zrobić? Nie tylko zobaczymy je na wystawie etnograficznej w Zamku Piastowskim, ale także wykonamy pod okiem mistrza – Joachima Orłowskiego, wielokrotnie nagradzanego twórcy ludowego związanego ze Śląskiem.

Zajęcia dla młodzieży i dorosłych. Czas trwania – ok. 120 min. Koszt udziału w warsztatach  – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Uwaga: prosimy o przyniesienie ze sobą dwóch (bądź więcej, w zależności od potrzeb) jajek ugotowanych na twardo, zabarwionych na jednolity kolor. Dziękujemy!

5 kwietnia 2020 - Niedziela pod znakiem zajączka w Willi Caro

godz. 10.00

Poszukiwanie ukrytych przez zajączka wielkanocnego niespodzianek w ogrodzie Willi Caro

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami. Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006. Udział bezpłatny.

godz. 11.00 i 13.00 – sala edukacyjna

Filcowe kurki

Kury z filcu? Tak! Szyjemy kury – ubranka dla jajek pisanek, aczkolwiek takie filcowe zwierzątko będzie można wykorzystać nie tylko w trakcie Wielkanocy. Zapraszamy tych, którym nie straszne są już tajemnice wiązania kokardek, supełków i nawlekania igieł. Zajęcia poprowadzi Magdalena Schuster (NoToPięknie).

Zajęcia dla dzieci od lat 8 wraz z rodzicami lub opiekunami, młodzieży i osób dorosłych. Czas trwania – ok. 90 min. Koszt udziału w warsztatach – 1 zł od osoby, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 783 560 006.

Od godz. 11.30 – sala edukacyjna

Wielkanocna Akademia Małego Odlewnika – otwarte warsztaty dla najmłodszych

Otwarte warsztaty, podczas których ozdabiać będziemy gipsowe zajączki, podstawki pod jajka i świeczniki z wielkanocnymi motywami.

Zajęcia dla dzieci od lat 5-ciu wraz z rodzicami lub opiekunami.
Zajęcia mają charakter otwarty i trwają do wyczerpania materiałów. Wstęp wolny.