STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WARSZTATY CERAMICZNE TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „KOLOR I FORMA. SZTUKA DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO ZE ZBIORÓW MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE”
/

Warsztaty ceramiczne towarzyszące wystawie „Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”

TERMIN niedziela, 20 listopada 2022 godz. 11:00
MIEJSCE Willa Caro
Forma i kolor prac polskich twórców dwudziestolecia międzywojennego nie tylko zachwyca, ale i inspiruje. W nawiązaniu do nich powstał cykl warsztatów, na które zapraszamy Państwa wspólnie z Magdaleną Schuster, artystką - plastyk, specjalizującą się w ceramice. W trakcie warsztatów skierowanych dla dorosłych, młodzieży i rodziców z dziećmi – będziemy wykonywać prace nawiązujące do dzieł prezentowanych na wystawie  „Kolor i forma…”.  
 
Pierwsze zajęcia, na które zapraszamy w niedzielę, 20 listopada o godz. 11.00 do Willi Caro, poświęcimy podstawom pracy z gliną ceramiczną, jej właściwościom, pojawi się kilka technicznych wskazówek na temat warsztatu pracy ceramika. Podczas tych zajęć wykonamy misę techniką plastra, a następnie ozdobimy ją za pomocą angob. Inspiracji poszukamy u tych samych źródeł, z których czerpali ją twórcy polskiej sztuki awangardowej. Pochylimy się nad kubizmem, ekspresjonizmem, sztuką ludową oraz ponadczasowym i niezależnym od kierunków zachwytem naturą, odwołamy się do rzeźb Pronaszki, obrazów Potworowskiego, w których – choć tak różne od obrazów Pankiewicza – dostrzec można tą samą fascynację naturą.
 
Tematem przewodnim drugich zajęć, na które zapraszamy w styczniu 2023 będzie płaskorzeźba. Tutaj główną postacią, której prace mogą przynieść inspirację, będzie Zofia Stryjeńska z jej grafikami nawiązującymi z jednej strony do sztuki i kultury ludowej, a z drugiej nie uciekającymi od najnowszych pomysłów sztuki dwudziestolecia międzywojennego.

Podczas trzeciego spotkania, które odbędzie się w lutym 2023 pochylimy się nad techniką sgrafitto tworzoną podobnymi narzędziami, jak znane z wystawy drzeworyty. Nie będzie tu mogło zabraknąć nazwiska jednego z najważniejszych drzeworytników tego okresu, czyli Władysława Skoczylasa. Przyjrzymy się nie tylko tematom wybieranym przez artystę, ale przede wszystkim technice szrafunku.

Czwarte spotkanie w marcu 2023 to zdobienie gotowej ceramiki. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję przetestowania pracy z farbami naszkliwnymi, które dzięki szerokiej gamie kolorystycznej pozwalają stworzyć ciekawe efekty. Tym razem inspiracji poszukamy w obrazach kolorystów min. Józefa Czapskiego czy Zygmunta Waliszewskiego. Drugą techniką, którą zaproponujemy będzie pozłotnictwo nawiązujące do bogato reprezentowanego w dwudziestoleciu międzywojennym nurtu art déco.

 
Uwaga – zapisy przyjmujemy wyłącznie na najbliższe zajęcia. Nie ma możliwości zapisania się na wszystkie spotkania jednorazowo. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006. Liczba miejsc ograniczona.  

 
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej