Teresa Gierzyńska „O niej” – wykład online dr Mariki Kuźmicz
W tym roku do kolekcji Muzeum w Gliwicach trafią dwa autoportrety Teresy Gierzyńskiej z cyklu pt. „O niej”. W tej serii, tworzonej pod koniec lat 70. i w latach 80. artystka łączy fotografię i tekst opowiadając o swoich stanach emocjonalnych, samopoczuciu czy sytuacji, w której się znalazła.Inscenizując te intymne autoportrety Gierzyńska odchodzi od tradycyjnych dla historii sztuki wizerunków kobiet, czy rozpowszechnionych przez kulturę popularną przedstawień kobiecej cielesności. Pozostaje wierna własnej wrażliwości i podejmuje próbę wypracowania języka wizualnego oddającego kobiece doświadczenia. Dr Marika Kuźmicz, w katalogu na temat twórczości Gierzyńskiej pisze: „(…) artystka posługując się swoim wizerunkiem, stara się budować sytuacje uniwersalne, z którymi może się utożsamić wiele kobiet w różnym wieku i położeniu”.
W ramach wykładu, cykl pt. „O niej” zostanie umieszczony w szerszym kontekście dokonań artystycznych Gierzyńskiej. Zostanie także nakreślony wątek biograficzny.
LINK DO WYDARZENIA: WYKŁAD
Teresa Gierzyńska – (ur. 1947), fotografka, graficzka, rzeźbiarka. W latach 1964-65 wyjechała do Kanady, co umocniło jej chęć zajmowania się sztuką. Następnie w latach 1965-71 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Łodziany oraz w pracowni Projektowania Brył i Płaszczyzn prof. Oskara Hansena. Od lat 60. zajmuje się szeroko rozumianą fotografią, wykorzystuje techniki takie jak pyłorys czy ksero. W swojej sięga także do archiwum rodzinnego. Interesują ją tematy biograficzne, oraz role, które przypisuje kobietom społeczeństwo. Jej prace znajdują się w kolekcjach m. in.: Centre Pompidou w Paryżu,, The Art Institute of Chicago, Museo International de Electrografia w Cuenca, Muzeum Sztukiw Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowym w Gdańsku.
Dr Marika Kuźmicz - historyczka sztuki. Założycielka Fundacji Arton i Fundacji im. Edwarda Hartwiga. Badaczka sztuki lat 60. i 70. tego okresu, w szczególności interesuje się sztuką nowych mediów. Autorka i redaktorka publikacji o sztuce tego okresu. Kuratorka licznych wystaw w Polsce i zagranicą. Główna koordynatorka i pomysłodawczyni międzynarodowego projektu „Forgotten Heritage: European Avant-Garde Art Online”, zrealizowanego przez Fundację Arton, której rezultatem jest baza www.forgottenheritage.eu oraz kolejnej edycji projektu „Not Yet Written Stories: Women Artists’ Archives On-Line”. Redaktorka rocznika naukowego “Miejsce. Studia nad Sztuką i Architekturą Polską XX i XXI wieku”. Dziekana Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie, wykładowczyni Collegium Civitas. Od 2023 r. kieruje badaniami poświęconymi sztuce kobiet w Europie Środkowo-Wschodniej, prowadzonymi przez Instytut Susch, założony przez Grażynę Kulczyk.
fot. Teresa Gierzyńska, Chwila wolności, z cyklu O niej 1983, odbitka żelatynowo-srebrowa, papier matowy, vintage print, unique, 49,5 x 38,5cm
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Nazwa zadania: Dofinansowanie zakupu fotografii – strategiczna rozbudowa kolekcji Fotografii Artystycznej Muzeum w Gliwicach.
