Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z zasadami zwiedzania Muzeum w czasie obowiązywania stanu epidemii. Dziękujemy!
Wheelchairtrip, fot. M. Woroch, M. Kamiński,

Wheelchairtrip, fot. M. Woroch, M. Kamiński,

Michal Woroch i Maciej Kaminski podczas wheelchairtrip, fot. M. Woroch, M. Kamiński

Michal Woroch i Maciej Kaminski podczas wheelchairtrip, fot. M. Woroch, M. Kamiński

Mateusz Waligóra, fot. arch. M.Waligory

Mateusz Waligóra, fot. arch. M.Waligory

Kamila Kielar, fot. arch. prywatne

Kamila Kielar, fot. arch. prywatne

Bialy baribal, fot. K. Kielar

Bialy baribal, fot. K. Kielar

/

Światowy Dzień Turystyki w Gliwicach

TERMIN piątek, 11 października 2019
godz. 16.00 – 20.00
Arena Gliwice (mała arena)
Wejście C
ul. Akademicka 50
Już 11 października Miasto Gliwice zaprasza do Areny Gliwice na święto podróżowania. Z okazji Światowego Dnia Turystyki niezwykli podróżnicy zabiorą nas w podróż przez pustynię Gobi i na kajakową wyprawę do niedostępnych wybrzeży Pacyfiku, gdzie żyją najrzadsze niedźwiedzie na świecie. Prześledzimy także morderczą trasę z Argentyny na Alaskę, którą w 371 dni pokonało dwóch niepełnosprawnych podróżników. Nie zabraknie też specjalnych atrakcji dla małych globtroterów –spotkania z podróżniczką i przeróżnych warsztatów. Na stanowisku Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej będzie można wziąć udział w konkursie „Gliwice dla odważnych” i wygrać cenne nagrody oraz zaopatrzyć się w materiały promocyjne dotyczące atrakcji turystycznych.
 
O godz. 16.00 w małej arenie (Arena Gliwice, ul. Akademicka 50, wejście C) z najmłodszymi uczestnikami obchodów Światowego Dnia Turystyki spotka się Kamila Kielar. Podróżniczka wprowadzi dzieci w arkana tropienia leśnych zwierząt. Czy w polskim lesie trzeba zmykać przed jakimś zwierzęciem? Czy wilk rzeczywiście jest taki straszny? Jak się zachować podczas spotkania z dzikiem? A do czego zdolny jest łoś? Gdzie w naszym kraju żyją niedźwiedzie? Na te i inne pytania odpowie Kamila Kielar, poszukiwaczka podróżniczych przygód zakochana w Północy – Alasce, Kanadzie i Laponii.

Między godz. 17.00 a 21.00 rozpoczną się wykłady dla starszych amatorów dalekich wojaży. Gościem Światowego Dnia Turystyki w Gliwicach będzie Mateusz Waligóra – człowiek, który jako pierwszy na świecie samotnie przeszedł mongolską część pustyni Gobi. 1785 kilometrów pokonał w 58 dni, będąc samowystarczalny – nie korzystał z pomocy wielbłądów, zrzutów żywności czy asysty samochodów. Na wózku ciągnął wiele kilogramów sprzętu, wody i jedzenia, niejednokrotnie błądząc wśród wielu podobnych do siebie ścieżek, na kompletnym odludziu.

Następnym podróżnikiem, który spotka się ze słuchaczami w Arenie Gliwice, będzie Michał Woroch, połowa podróżniczego tandemu realizującego projekty „Wheelchairtrip”, czyli na wózkach inwalidzkich. Wielkim osiągnięciem Worocha i Macieja Kamińskiego była wyprawa z Ziemi Ognistej na pograniczu Argentyny i Chile aż do północnoamerykańskiej Alaski. Przez białe piaski pustyni Atacama, serce Puszczy Amazońskiej aż do wybrzeży Morza Arktycznego – to była wielka wyprawa. Woroch i Kamiński zostali za nią uhonorowani Kolosem 2019 w kategorii Wyczyn.

Ostatni wykład 11 października wygłosi Kamila Kielar, zdobywczyni Kolosa 2019 w kategorii Podróż. To będzie naprawdę niezwykłe spotkanie. Podróżniczka zdradzi, czego szukała podczas samotnej wyprawy kajakowej u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej. W dzikich ostępach Kanady żyją najrzadsze niedźwiedzie na świecie – białe baribale, przez niektórych nazywane duchami. W soczyście zielonych północnych lasach deszczowych mieszkają zwierzęta, które są całkowicie białe – nie są jednak albinosami. Kamila Kielar podczas swojej podróży zmagała się z morskim żywiołem, przedzierała się przez góry i lasy, spotykając wieloryby i niedźwiedzie w ich naturalnym środowisku. Czy ta sielanka może się skończyć, a ten cenny przyrodniczo region utraci swoich dzikich mieszkańców? Między innymi o tym opowie Kielar. Jej prezentacja to punkt obowiązkowy dla każdego, kto podróżując, chce lepiej zrozumieć świat.

W Arenie Gliwice odwiedzający będą także mogli wejść do specjalnej strefy podróżniczej dla dzieci (z wielkimi puzzlami i bajkami z różnych stron świata), zrobić sobie zdjęcie w egzotycznej fotobudce.

Zapraszamy wszystkich do sprawdzenia swojej wiedzy dotyczącej naszego miasta w konkursie „Gliwice dla odważnych” i wygrania cennych publikacji i gadżetów na stoisku Centrum Informacji Kulturalnej Turystycznej. Dodatkowo będzie się tutaj można zaopatrzyć w bezpłatne mapy i informatory turystyczne.

Wstęp na imprezę jest wolny. Parking przy Arenie Gliwice będzie bezpłatny dla uczestników Światowego Dnia Turystyki. Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gliwice, współorganizatorem Grupa Outdoor, Muzeum w Gliwicach, Arena Gliwice oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.

Zobacz spot promujący Obchody Światowego Dnia Turystki w Gliwicach!

Kliknij TUTAJ!