STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /W OFERCIE STAŁEJ - ZAJĘCIA PRZYBLIŻAJĄCE TADEUSZA RÓZEWICZA, JEGO TWÓRCZOŚĆ I ZWIĄZEK Z GLIWICAMI

W ofercie stałej - zajęcia przybliżające Tadeusza Rózewicza, jego twórczość i związek z Gliwicami

TERMIN 03-30 stycznia 2022

Cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia, przygotowane z okazji obchodzonej 9 października 2021 roku setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, jednego z najwybitniejszych poetów i dramaturgów XX w., wszechstronnego kontynuatora nurtu europejskiej awangardy literackiej, związanego przez ponad 20 lat z Gliwicami, trafiają do oferty stałej!

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w lekcjach, które przybliżą postać Różewicza, zachęcą do odkrywania jego twórczości, a także  staną się niepowtarzalną okazją, aby poznać nasze miasto na nowo – tym razem przez pryzmat najważniejszych miejsc, związanych z jego Honorowym Obywatelem.

Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych, w Willi Caro, to 1 zł od grupy, zajęcia realizowane na platformie ZOOM są bezpłatne. Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku w godzinach 09.00, 10.30 i 12.00. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006.

Tematy zajęć do wyboru:

„Co Pan tam robi w tych Gliwicach?” – mapa życia i twórczości Tadeusza Różewicza

„Na miłość Boską, co Pan tam robi w tych Gliwicach?” – Julian Tuwim nie mógł zrozumieć dlaczego młody, obiecujący poeta Tadeusz Różewicz wyjechał z artystycznego Krakowa i w 1949 roku zamieszkał mieście, które wówczas wydawało się być na uboczu wszelkiej działalności kulturalnej. Jednak to właśnie w Gliwicach Różewicz osiadł tuż po zakończeniu trudnego wojennego okresu, tutaj założył rodzinę i stworzył wiele swoich ważnych dzieł (z „Kartoteką” na czele). Podczas naszej lekcji poznamy najważniejsze gliwickie miejsca związane z pisarzem, ale przemierzymy też cały szlak jego życia i twórczości, prowadzący od rodzinnego Radomska, przez najważniejsze europejskie miasta, aż po… Karpacz.

Lekcja przeznaczona dla uczniów kl. 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Prowadzona jest na platformie ZOOM/stacjonarnie w Willi Caro (wtorek-piątek) w godzinach: 09.00, 10.30, 12.00.

Malarskie inspiracje poety – ulubione obrazy Tadeusza Różewicza

Tadeusz Różewicz zasłynął jako jeden z najwybitniejszych polskich poetów, ale jego największą pasją, oprócz literatury, było… malarstwo. To właśnie z miłości do tej dziedziny zaczął studiować historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ostatecznie jej nie ukończył, ale miłość do obrazów przetrwała – i została zapisana w… jego wierszach! Podczas spotkania dowiemy się, jakie dzieła były jego największymi inspiracjami, dlaczego uwielbiał przesiadywać w pracowniach artystów i… które obrazy z naszego gliwickiego Muzeum były jego ulubionymi. Być może nawet zobaczymy je razem na wystawie!

Lekcja przeznaczona dla uczniów kl. 1-6 szkół podstawowych. Prowadzona jest na platformie ZOOM/stacjonarnie w Willi Caro (wtorek-piątek) w godzinach: 09.00, 10.30, 12.00.