STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„SZTUKA ZAGRABIONA. MADONNA ZNIKA POD SZKLANKĄ KAWY” – W PROMOCYJNEJ CENIE!
/

„Sztuka zagrabiona. Madonna znika pod szklanką kawy” – w promocyjnej cenie!

TERMIN 14 stycznia - 02 kwietnia 2023
MIEJSCE Willa Caro
„Na początku lat osiemdziesiątych dr Wojciech Kowalski, wówczas jeszcze młody pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, specjalizujący się w prawnych aspektach wojennych rabunków dzieł sztuki, usłyszał od wybitnego histryka sztuki prof. Jana Białostockiego,. Że odwiedził go kiedyś w gabinecie gość z Zachodu i zaproponował zorganizowanie osobliwej transakcji. Otóż gdyby polskie władze zrzekły się praw do skadzionej <Madonny pod jodłami> na rzecz jej aktualnych posiadaczy, wówczas ci posiadacze przekazaliby Muzeum Narodowemu w Warszawie wskazany przez polskich ekspertów obraz spośród dzieł oferowanych na zachodnich rynkach sztuki, przy czym dzieło to mogło mieć wartość nawet ćwierć miliona dolarów. <No i co?> - dopytywał się Wojciech Kowalski. <Jak to co? Pokazałem temu typowi drzwi> – odparł prof. Białostocki”. Przytoczony fragment pochodzi z fascynującej książki Moniki Kuhnke i Wojciecha Kalickiego „Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy”. Tytułowa Madonna to właśnie „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha, której dramatyczne, powojenne losy, a także jej szczęśliwe  odzyskanie, odtworzyli autorzy. W tej liczącej prawie pół tysiąca stron, świetnie napisanej publikacji, oprócz historii Madonny Cranacha znajdziemy szereg opowieści przybliżających dzieje bezcennych skarbów z polskich kolekcji, grabionych podczas II wojny światowej przez Niemców i Armię Czerwoną, skarbów, które miały się nigdy nie odnaleźć, zniknąć w muzeach Tysiącletniej Rzeszy i ZSRS, w kolekcjach nazistowskich i sowieckich dygnitarzy. Od soboty, 14 stycznia 2023, publikację będzie można nabyć w Willi Caro i on-line w promocyjnej cenie 45 zł! Promocja obowiązuje do 2 kwietnia, czyli do czasu, kiedy w Muzeum w Gliwicach prezentowane będzie arcydzieło Lucasa Cranacha „Madonna pod jodłami” ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.  
 
Opowieści o dziejach dóbr kultury to także opowieści o ludziach: kolekcjonerach za wszelką cenę usiłujących je zdobyć, opętanych żądzą grabieży rabusiach w mundurach i eleganckich garniturach oraz ofiarnych ratownikach, często ryzykujących życie, czasem ginących, by skarby kultury ocalić, i o tych, którzy po latach wypatrywali śladów zaginionych dzieł.
Jak Monika Kuhnke, która w internetowym katalogu Polskiego Domu Aukcyjnego „Sztuka” zobaczyła bosego chłopca ze snopem zboża na głowie. Wystawione na licytację arcydzieło Aleksandra Gierymskiego od pół wieku oficjalnie uznawano za zrabowane z polskich kolekcji przez Niemców.
Czy jak antykwariusz Mariusz Pilus, który portret Jana III Sobieskiego znalazł w internetowej ofercie niemieckiego domu aukcyjnego.
Oba te dzieła, jak i większość opisanych w tej książce, wróciły do polskich muzeów.
 
Znikający w zbożu nie całkiem znika *** Krzyż Czartoryskich odnaleziony w austriackim śmietniku *** Dama w żałobie zostaje przy bufecie *** Królowa Polskiego Morza wykupiona z niewoli za pięć gęsi i trzy indyki *** Jan III Sobieski powieszony przez Niemców w Pałacu Brühla *** Najprawdziwszy portret Chopina zagubiony gdzieś po drodze *** Pontyfikał wraca zakuty w kajdanki *** Makata wykopana spod ziemi wygląda znów jak nowa*** Madonna znika pod szklanką kawy, wypływa w Szwajcarii *** Wniebowzięcie ukryte w marmurach Aszchabadu *** Czytający młodzieniec ginie w warszawskim getcie, by pojawić się na Łotwie ***
 
Włodzimierz Kalicki – dziennikarz związany od pierwszego numeru z „Gazetą Wyborczą”. Laureat Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej (1997) za cykl artykułów o polsko-niemieckim pojednaniu; autor Ostatniego jeńca wielkiej wojny. Polacy i Niemcy po 1945 roku (2002). Jego reportaże z wyprawy do Chin W domu smoka (1999) uhonorowane zostały polskim Pulitzerem i nagrodą Warszawska Premiera Literacka. Miłośnik Józefa Piłsudskiego, autor Powrotu do Sulejówka (2002, 2014). Twórca formy mikroreportażu historycznego, w którym zdokumentował 366 dni z historii świata – Zdarzyło się (2014). Za poszukiwanie zagrabionych i skradzionych z polskich zbiorów dzieł sztuki został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i nagrodzony Grand Press (2000) oraz European Award for Outstanding Merits in Investigative Journalism (2011).
 
Dr Monika Kuhnke - historyk sztuki, od roku 1992 specjalizująca się w problematyce polskich strat wojennych 1939-1945 w dziedzinie dóbr kultury, początkowo w biurze Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą, a od 1999 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przez lata zajmująca się gromadzeniem i opracowywaniem materiałów oraz dokumentów dotyczących strat wojennych, badaczka proweniencji zabytków, autorka lub współautorka wielu wystąpień restytucyjnych o zwrot dzieł sztuki utraconych przez Polskę. Członek polskiej delegacji w rozmowach ze stroną niemiecką i rosyjską na temat dóbr kultury. W latach 2014-2016 uczestniczyła w pracach międzynarodowej grupy ekspertów Taskforce „Schwabinger Kunstfund” powołanej do zbadania proweniencji dzieł sztuki odnalezionych w Monachium w mieszkaniu Corneliusa Gurlitta. Autorka ponad stu artykułów oraz publikacji dotyczących zarówno utraconych, jak i odzyskanych zabytków. Współautorka publikacji Zagrabione  – odzyskane. Działalność Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w zakresie restytucji dóbr kultury utraconych przez Polskę w okresie II wojny światowej (Warszawa 2011 i 2015).
Sugerowana cena detaliczna publikacji to 69,99 zł. Cena publikacji w Muzeum w Gliwicach: 45 zł.


„Sztuka zagrabiona 2. Madonna znika pod szklanką kawy”
Autorzy: Monika Kuhnke, Włodzimierz Kalicki 

ISBN: 978-83-268-3751-7
Format: 190x245 mm
Ilość stron: 480
Oprawa: : zintegrowana
Wydawca: Agora SA

 

Pobierz artykuły poświęcone publikacji:

Gazeta Wyborcza Wrocław_Strona_1

Gazeta Wyborcza Wrocław Strona_2

Gazeta Wyborcza Wrocław Strona_3

2021 Ale Historia str 8

 

 

 

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej