STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /SZTUKA PROPAGANDY CZY WYRAFINOWANA PERSWAZJA? – O POLSKIEJ FOTOGRAFII LAT 40. I 50. XX WIEKU

Sztuka propagandy czy wyrafinowana perswazja? – o polskiej fotografii lat 40. i 50. XX wieku

TERMIN wtorek, 29 listopada 2022 godz. od 17:00 do 18:30
Socrealizm wciąż stanowi sferę „niechcianego dziedzictwa” sztuki polskiej a lata 40. i 50. XX w. w badaniach nad naszą rodzimą produkcją wizualną pozostają obszarem pełnym niewiadomych. W konsekwencji, zdjęcia naznaczone „piętnem” tejże doktryny (a wpisujące się w pole działalności legitymizowanej przez oficjalne instytucje sztuki) nie spotykały się dotąd z uznaniem.

Celem wystąpienia jest próba scharakteryzowania fotografii, którą można uznać za „socrealistyczną”. Jakim językiem wizualnym posługiwali się polscy fotografowie w latach 40. i 50.? Dlaczego warto powrócić do twórczości takich postaci jak Henryk Hermanowicz? Podczas wykładu i wspólnie przeprowadzonej analizy zdjęć, odważymy się zaprzeczyć dotychczasowym przekonaniom krążącym wokół tego rozdziału historii sztuki. Być może okaże się, że zdjęcia przedstawiające etos pracy ludzkiej bynajmniej nie należały do tak szablonowych i konwencjonalnych, jak dziś nam się wydaje.

Prelekcję poprowadzi dr Weronika Kobylińska, wybitna teoretyczka fotografii, wykładowczyni w Szkole Filmowej w Łodzi.

Wystąpienie można będzie można obejrzeć na żywo na Facebooku Czytelni Sztuki - link do wydarzenia znajdziesz TUTAJ

W ramach wykładu zostaną poddane analizie prace Henryka Hermanowicza, które zostały zakupione do naszych zbiorów dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego