STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /SZTUKA PATRZENIA. PANORAMA DZIEJÓW SZTUKI - NOWY CYKL WYKŁADÓW W WILLI CARO!
/

Sztuka patrzenia. Panorama dziejów sztuki - nowy cykl wykładów w Willi Caro!

TERMIN 13 października 2022 - 16 czerwca 2023 godz. od 17:00 do 18:30
MIEJSCE Willa Caro
 „Nie mamy dość czasu na patrzenie, a patrzenie wymaga czasu, podobnie jak zdobywanie przyjaźni” pisze Maria Poprzęcka, jedna z najwybitniejszych współczesnych badaczek historii sztuki, cytując amerykańską malarkę Georgię O’Keeffe. Podczas naszych wykładów, spróbujemy ten czas znaleźć i wykorzystać na to, aby przyjrzeć się najważniejszym epokom, stylom oraz nazwiskom w dziejach sztuki. Przed nami długa (kilkadziesiąt wieków!), fascynująca i odkrywcza podróż w czasie, podczas której prześledzimy rozległą panoramę artystycznego świata, a także spróbujemy odpowiedzieć na wiele pytań, stawianych odbiorcom przez twórców na przestrzeni stuleci. Pytań, jak się okazuje, zaskakująco aktualnych.
 
Wykłady będą miały formę konwersatoriów skupionych wokół wybranego motywu przewodniego, odbywających się raz w miesiącu w Willi Caro. Miłośników sztuki, ale też adeptów tematu, tych zaangażowanych i tych z dystansem do twórczej aktywności, wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoje widzenie artystycznego świata, ale też… siebie (!)… - serdecznie zapraszamy! Spotkania prowadzi Marta Witoń, historyk sztuki.
 
 
13.10.2022, Willa Caro, godz. 17.00
Wykład pierwszy: O potędze mitu. Mitologia grecka i rzymska w sztuce na przestrzeni wieków
 
Mity greckie (i rzymskie) towarzyszą sztuce europejskiej niemal od samych narodzin aż po czasy współczesne. Mitologia to kopalnia wiedzy o starożytnym świecie, ale przede wszystkim źródło nieskończonej ilości archetypów – prawzorów ludzkich zachowań, wyobrażeń tkwiących głęboko w świadomości zbiorowej, jednocześnie mocno oddziałujących na kulturę. Podczas spotkania przyjrzymy się pewnym bohaterom, historiom mitologicznym i w towarzystwie wybitnych dzieł malarskich, rzeźbiarskich oraz literackich, spróbujemy odkryć ich sens na nowo.
 
 
HARMONOGRAM KOLEJNYCH SPOTKAŃ: POBIERZ
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej