STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA ON-LINE PRZED BOŻYM NARODZENIEM
Kartki świąteczne, fot. Muzeum w Gliwicach.

Kartki świąteczne, fot. Muzeum w Gliwicach.

Rodzina przy choince, Górny Śląsk, nie później niż 1928 r. Zbiory Muzeum w Gliwicach.

Rodzina przy choince, Górny Śląsk, nie później niż 1928 r. Zbiory Muzeum w Gliwicach.

Modlitwa przy ołtarzu św. Barbary w cechowni kopalni Gräfin Johanna (późniejsza kopalnia Bobrek), Bytom, nie później niż 1927 r., fot. Paul Schau. Zbiory Muzeum w Gliwicach.

Modlitwa przy ołtarzu św. Barbary w cechowni kopalni Gräfin Johanna (późniejsza kopalnia Bobrek), Bytom, nie później niż 1927 r., fot. Paul Schau. Zbiory Muzeum w Gliwicach.

/

Świąteczne spotkania on-line przed Bożym Narodzeniem

TERMIN 05-19 grudnia 2020
W grudniowym czasie nie zapominamy o osobach indywidualnych, chcących uczestniczyć w zajęciach weekendowych. Jak co roku, choć tym razem w nowej formie, zapraszamy Państwa na spotkania przedświąteczne, które odbędą się w trzy soboty poprzedzające święta Bożego Narodzenia. Będziemy opowiadać o śląskich tradycjach związanych z Barbórką i zwyczajach świątecznych. Nie zabraknie również warsztatów – własnoręcznie wykonamy kartki bożonarodzeniowe. Bądźmy razem on-line!

Świąteczne spotkania ON-LINE

Sobota, 5 grudnia 2020, godz. 11.00


Barbórkowe pobudki

Patronka dobrej śmierci i trudnej pracy, opiekunka rybaków, żołnierzy, ale przede wszystkim górników – święta Barbara. Jej święto, nazywane potocznie Barbórką, obchodzone jest na Górnym Śląsku już od  połowy XVIII wieku i stanowi istotny element śląskiego krajobrazu kulturowego. Jego ustalony z góry ceremoniał ulegał jednak pewnym zmianom na przestrzeni stuleci. Podczas zajęć przyjrzymy się obchodom barbórkowym, jak również poznamy postać świętej Barbary. Dowiemy się m.in., kto na Śląsku może nas wyrwać ze snu o świcie 4 grudnia, czym był tzw. skok przez skórę podczas zabaw barbórkowych, czy tylko mężczyźni mogli świętować barbórkę oraz dlaczego atrybutami świętej Barbary są wieża, kielich i gałązka palmowa.

Zajęcia dla rodziców z dziećmi i osób dorosłych. Zajęcia realizowane na platformie ZOOM. Liczba uczestników – nieograniczona. 

 

Sobota, 12 grudnia 2020

Tworzenie kart świątecznych – warsztaty ON-LINE

godz. 11.00 – zajęcia dla rodziców z dziećmi

godz. 13.00 – zajęcia dla dorosłych

Kolorowe kartki z bloku, nożyczki, klej, farby akwarelowe i … świeczka. Tyle wystarczy, aby zrobić… własną kartkę świąteczną! W tym roku nie spotkamy się jak zawsze na zajęciach warsztatowych w Muzeum, ale zachęcamy do wzięcia udziału w lekcji on-line, podczas której pokażemy proste i szybkie sposoby na ozdobną kartkę z motywem choinki, bombki bożonarodzeniowej i innych symboli świątecznych. Stwórzmy razem coś pięknego!

Zajęcia dla rodziców z dziećmi i osób dorosłych. Zajęcia realizowane na platformie ZOOM. Liczba uczestników – ograniczona.  
 

Sobota, 19 grudnia 2020, godz. 11.00

Śląskie Boże Narodzenie na starej fotografii

Jak wyglądały święta na Górnym Śląsku sto lat temu? Jak spędzano adwentowe mroźne wieczory? Dzięki zachowanym w naszym Muzeum fotografiom możemy zobaczyć to na własne oczy! Podczas zajęć poświęconym zwyczajom bożonarodzeniowym na Górnym Śląsku zajrzymy do wyjątkowego albumu, który zawiera zdjęcia wykonane prawie sto lat temu. Zobaczymy, jak wyglądała tradycyjna, ręcznie wykonana szopka bożonarodzeniowa – tzw. Betlejka oraz na czym polegała tzw. przejażdżka dzieciątka. Odpowiemy także na pytania, czym było chodzenie z kolebką, a także kim był tajemniczy, kosmaty stwór Ruprecht towarzyszący Mikołajowi oraz pochodom dzieciątka.

Zajęcia dla rodziców z dziećmi i osób dorosłych. Zajęcia realizowane na platformie ZOOM. Liczba uczestników – nieograniczona.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej