STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /SPOTKANIA Z MUZEALNYMI ZWIERZAKAMI – AKCJA EDUKACYJNA DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W ODDZIALE ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO
/

Spotkania z muzealnymi zwierzakami – akcja edukacyjna dla szkół i przedszkoli w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego

TERMIN 16 maja - 23 czerwca 2023
MIEJSCE Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Lwy, smoki, gryfy – niezmiennie od setek lat fascynują, budzą respekt, ciekawią. Jedne występują w naturze, inne… w mitach, podaniach, legendach. Te niezwykłe stworzenia inspirowały również dziewiętnastowiecznych artystów rzeźbiarzy i modelarzy. Efekty ich pracy można podziwiać na wystawie stałej Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, która prezentuje unikatowy zbiór odlewów żeliwnych powstałych w miejscowej Królewskiej Odlewni Żelaza. Tej wiosny będzie możliwość… poznać je bliżej! Serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne na fantastyczne warsztaty do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego.
 
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, realizowane od 16.05.23 do 23.06.23 (wtorki, środy, czwartki, piątki) o godz. 09.00 i 11.00 w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Koszt udziału - 1 zł od grupy. Prowadzenie: Anna Graicke. Zapisy pod numerem tel.: 665 280 021. Liczba miejsc ograniczona.

Tematy lekcji:

Kilka słów o smokach
 
Podczas zajęć przypomnimy opowieści o tych legendarnych istotach – od babilońskiej smoczycy Tiamat po okrutnego Smauga. W smoczym panteonie nie zabraknie Smoka Wawelskiego, smoka Ladona z ogrodu Hesperyd, a także przynoszących szczęście smoków z dalekiej Azji. Mowa będzie również o bohaterach, którym przyszło się ze smokami mierzyć. W części warsztatowej uczestnicy malować będą gipsową plakietę ze św. Jerzym walczącym ze smokiem lub przedstawiającą inną mityczną postać.
 
Etap edukacyjny: przedszkole i uczniowie szkół podstawowych.
 
 
Astrologia okiem artysty    
                                                                                                                                              
Ludzie zajmujący się astrologią określają, jak ciała niebieskie wpływają na życie na Ziemi. Astrolog obserwuje pozycję planet w danym momencie, przewidując, w jaki sposób ta pozycja może wpłynąć na decyzje, zachowania oraz nastroje. Jednym z najbardziej cennych narzędzi, zarówno dla astronomii, jak i astrologii, są mapy przedstawiające układ gwiazd. Map takich używają astrologowie do opracowywania prognoz by określić, jak wydarzenia planetarne wpłyną na ludzkie życie, odnosząc się do ich znaków zodiaku. Zagadnienia związane z astrologią, takie jak magia, planety, poszczególne gwiazdy oraz całe gwiazdozbiory od lat inspirowały artystów i stawały się tematem ich wyrażeń artystycznych. W części warsztatowej każdy z uczestników będzie miał możliwość pomalowania odlewu gipsowego przedstawiającego patronujący mu znak zodiaku.
 
Etap edukacyjny: uczniowie klas IV-VIII SP oraz szkół ponadpodstawowych.
 
 
Tajemnice gryfów   
                                                                                                                                                 
Jak wyglądają gryfy? Co można było znaleźć w ich gniazdach? Co wspólnego z gryfami mieli wojowniczy Scytowie? Tego wszystkiego będą się mogli dowiedzieć uczestnicy zajęć – wysłuchają także baśni braci Grimm, z której dowiedzą się, jak zdobyć pióro z gryfiego ogona. W części warsztatowej ozdobimy finezyjną plakietę z przedstawieniem gryfa – replikę jednej ze ścianek żeliwnej kasetki ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.
 
Etap edukacyjny: przedszkole i uczniowie szkół podstawowych.
 
 
Rzecz o lwach gliwickich   
                                                                                                                                           
„Rzecz o lwach gliwickich” – majestatycznych pomnikach, wyrazach hołdu dla bohaterstwa i poświęcenia żołnierzy, poległych na polach bitew. Któż z nas nie widział lub chociaż nie słyszał o lwie umierającym, lwie czuwającym, lwie śpiącym czy lwach leżących? Rzeźby tych królewskich zwierząt, alegorii mądrości, siły i męstwa, na stałe wpisały się w historię i architekturę Gliwic. Ale… kiedy i gdzie zostały odlane? Jakie skrywają tajemnice? Gdzie jeszcze można je zobaczyć? Tego wszystkiego dowiemy się podczas lekcji muzealnej. W części warsztatowej, uczestnicy pokolorują i ozdobią wizerunek lwa. Dla podkreślenia majestatu naszego bohatera, do wykonania pracy, użyjemy przygotowanych w trakcie zajęć farb rosnących.
 
Etap edukacyjny: treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej