STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /SKARBNICA WIEDZY - ZAPRASZAMY DO WSPÓŁTWORZENIA BAZY WIEDZY O PRZESZŁOŚCI ŻYDOWSKICH MIESZKAŃCÓW ŚLĄSKA
Szanowni Państwo, w sobotę i niedzielę 2 i 3 lipca br., Dom Pamięci Żydów Górnośląskich jest niedostępny dla zwiedzających w związku z wydarzeniem "Opowieści o miejscach, w których mieszkał Bóg. Synagogi i domy modlitwy po 83 latach" (W te dni zapraszamy do Domu Pamięci na wykłady o godz. 17.00) *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

Skarbnica Wiedzy - zapraszamy do współtworzenia bazy wiedzy o przeszłości żydowskich mieszkańców Śląska

TERMIN 09 listopada 2020 - 30 listopada 2022

Skarbnica Wiedzy to zbiór informacji dotyczących historii Żydów na Górnym Śląsku. Znajdziemy w niej teksty historyczne, fotografie, dokumenty, stare mapy i wskazówki bibliograficzne. W części edukacyjnej będziemy informować o prowadzonych przez Dom Pamięci Żydów Górnośląskich działaniach na rzecz zachowania pamięci o byłych żydowskich mieszkańcach regionu.

Skarbnicę Wiedzy chcemy współtworzyć z młodzieżą poprzez zamieszczanie autorskich filmów, zdjęć, map, czy opracowanych przez siebie ścieżek edukacyjnych śladami miejscowych Żydów. Pregniemy zainspirować uczniów, do poznawania trudnej historii regionu i uwrażliwić na różne tradycje, religie, kultury i ich koegzystencję.

Skarbnica Wiedzy jest bazą ogólnodostępną, zawierająca teksty w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. W ten sposób zamieszczane w niej informacje są dostępne dla wszystkich zainteresowanych, również z zagranicy.

Zapraszamy historyków, badaczy, młodzież, edukatorów, społeczników, nauczycieli i pasjonatów do tworzenia naszej wspólnej bazy informacji.

Mamy nadzieję, że projekt pozwoli zachować pamięć o przeszłości żydowskich mieszkańców naszego regionu.