STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /SEFER KLUB - CYKL SPOTKAŃ Z KSIĄŻKĄ
/

Sefer klub - cykl spotkań z książką

TERMIN środa, 26 czerwca 2024 godz. od 12:00 do 13:30
MIEJSCE Dom Pamięci Żydów Górnośląskich

Sefer klub - cykl spotkań z książką
Cykl spotkań w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

Środa, 26 czerwca 2024 r., godz. 12.00


Lektura do przeczytania: Dola de Jong: Strażniczka domu 

Odpowiadając na potrzeby naszych gości wraz z nowym rokiem rozpoczynamy nowy cykl spotkań - Sefer klub*, czyli klub książki.
Spotkania będą koncentrować się wokół literatury i nawiązywać mają do popularnych klubów dyskusyjnych wokół książek, tak licznie z powodzeniem realizowanych w wielu instytucjach. Nasz, w Domu Pamięci, będzie skupiać się na tematyce żydowskiej oraz regionalnej. Będziemy spotykać się po przeczytanej, wcześniej zaproponowanej przez organizatora spotkań lekturze, i wspólnie dyskutować.
Książki jakie bierzemy na warsztat, to przede wszystkim tak popularna dzisiaj literatura non fiction (pamiętniki, eseje, reportaże, biografie, wywiady), ale również zahaczymy o beletrystykę.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w naszych spotkaniach. W Sefer klubie będziemy prowadzić dyskusje o tym co przeczytaliśmy, co czujemy, dzielić się własnymi odczuciami i wiedzą. Będzie to dla nas wszystkich czas aktywny, spędzony w kameralnym i przyjaznym gronie. Cykl ma za zadanie zachęcać uczestników do czytania i poszerzenia wiedzy.

*sefer (hebr.) książka


Na spotkania obowiązują zapisy, a wymogiem uczestnictwa jest przeczytanie książki, która jest proponowana na dany miesiąc: dompamieci@muzeum.gliwice.pl

 

O KSIĄŻCE:
Bea spotyka Erikę u ich wspólnej znajomej. Wkrótce we dwie wynajmują mieszkanie, starając się wiązać koniec z końcem w Amsterdamie, nad którym unosi się widmo niemieckiej inwazji. Erika, lekkomyślna młoda dziennikarka, wdaje się w namiętne, pełne przemocy romanse z innymi kobietami. Bea, powściągliwa sekretarka, ma coraz większą obsesję na punkcie przyjaciółki, jednak wstydzi się swych uczuć i stara się je wypierać. Godzi się z nimi dopiero, gdy odkrywa, że Erika jest pół-Żydówką i członkinią holenderskiego ruchu oporu, a jej życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Strażniczka domu (1954) początkowo nie mogła się ukazać ani w Stanach, gdzie w czasach McCarthy’ego artyści byli podwójnie na cenzurowanym, ani w Holandii, gdzie uznano ją za dzieło „bezwstydne, niepublikowalne”. W ostatnich latach odkrywana jest na nowo w Holandii i doczekała się licznych przekładów na języki obce.

Źródło: wydawnictwo artrage

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej