STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /ROZSIANI PO POLSCE. PODKARPACKIE

Rozsiani po Polsce
Podkarpackie: Sanok, Lesko, Przemyśl, Jarosław, Leżajsk, Wołosate

Cykl spotkań z podróżnikami Beatą i Pawłem Pomykalskimi

Tym razem nasza uwaga skierowała się na Polskę, zwłaszcza na tę „gminną i powiatową”. Zaczęliśmy odwiedzać miejscowości mniej znane i rzadziej odwiedzane i tak narodził się pomysł na książkę… „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka”, Polskę, w której szukaliśmy i odnaleźliśmy piękne zabytki, klimatyczne rynki, ciekawe historie, a przede wszystkim fascynujących ludzi.

Na wschodzie Polski odnaleźliśmy sporo żydowskich zabytków, których tak niewiele udało nam się odnaleźć w rodzinnym regionie podczas pisania przewodnika dla Domu Pamięci Żydów Górnośląskich „Śladami Żydów z Górnego Śląska”. Tam na miejscu, na własne oczy przekonaliśmy się, jak wielkie są różnice między poszczególnymi częściami naszego kraju także pod tym względem. Zastanawialiśmy się jak wygląda pamięć tych miejsc i pamięć o ich nieobecnych mieszkańcach? Jak wyglądała dawna wielokulturowa Polska? Czy coś z niej zostało? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie jesiennych prelekcji. Opowieściom za każdym razem towarzyszyć będzie prezentacja autorskich zdjęć, korespondujących z omawianymi miejscami i zachęcająca do podróży po Polsce mniej znanej, małomiasteczkowej. Na koniec, dla całkowitej odmiany, zajrzymy do Łodzi, która niezmiennie nas intryguje. Miasto wielkich fabryk współtworzonych także przez żydowskich przedsiębiorców, powstało od podstaw i właściwie z niczego, a dziś w niezwykły sposób walczy z krzywdzącymi stereotypami. To ostatnie jest nam – mieszkańcom poprzemysłowego regionu – szczególnie bliskie.

Podczas tego wykładu odwiedzimy wieloreligijny i wielokulturowy Przemyśl wspaniale położony nad Sanem i zachwycający piętrowo ułożoną zabudową. W Lesku stoi zachowana synagoga, w której mieści się galeria, a w Sanoku jest rozległy skansen z odtworzonym galicyjskim rynkiem i drewnianą synagogą. Jarosław słynie z dawnych jarmarków i dwóch synagog, a Leżajsk z ohela (grobu) cadyka Elimelecha. A na koniec zaszyjemy się w Bieszczadach, we wsi Wołosate i przekonamy się kogo jeszcze usunięto z etnicznej mozaiki regionu.

Beata i Paweł Pomykalscy mieszkają w Gliwicach. Są parą w życiu i w pracy – zawodowo podróżują, fotografują, piszą i publikują. Współpracują z różnymi wydawnictwami i instytucjami. Angażują się także w rozmaite przedsięwzięcia polegające na promowaniu dziedzictwa kulturowego. Są autorami wielu przewodników w tym bestsellerowego wydawnictwa Muzeum w Gliwicach "Śladami Żydów z Górnego Śląska". Prowadzą podróżniczego bloga "Adventum - konkretnie o podróżach". W 2017 roku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich prowadzili cykl „Rozsiani po Europie”.

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona.