STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /PRAWIE 400 TYS. ZŁ DOTACJI DLA MUZEUM W GLIWICACH Z RZĄDOWEGO PROGRAMU ODBUDOWY ZABYTKÓW!
Wnętrze wystawy stałej w Willa Caro, fot. W. Turkowski

Prawie 400 tys. zł dotacji dla Muzeum w Gliwicach z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków!

TERMIN 10 lipca - 31 października 2024
Muzeum w Gliwicach otrzymało z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dofinansowanie w wysokości 392.000,00 zł. Uzyskana dotacja celowa pozwoli przeprowadzić w zabytkowej willi, należącej niegdyś do przemysłowca Oscara Caro, a obecnie głównej siedzibie gliwickiego muzeum, prace konserwatorskie stolarki okiennej i drzwiowej. Prace, prowadzone w ramach dotowanego zdania, obejmą okna w salach, gdzie prezentowana jest wystawa stała pt. „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców” oraz stolarkę drzwiową drzwi tarasowych. Znajdują się one w sali, która obecnie pełni funkcję sali konferencyjnej, a w czasach Oscara Caro była reprezentacyjną jadalnią. Prace polegać będą na usunięciu starych powłok lakierniczych, uzupełnieniu ubytków tym samym gatunkiem drewna, wymianie kitu, naprawieniu mechanizmów zamykających okna i drzwi tarasowe, naprawieniu uszkodzeń mechanicznych i biologicznych. Planuje się także zabezpieczenie środkiem zapobiegającym korozji biologicznej, malowanie specjalistycznymi farbami dedykowanymi do zabytkowej stolarki. Całkowita wartość prac to 400.000,00 zł.

W związku z realizacją prac konserwatorskich, dofinansowanych z budżetu państwa, wystawa stała pt. „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców” będzie niedostępna dla zwiedzających od 10 lipca do końca października 2024 r.