STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /WYKŁAD ON-LINE: POLSKI MODERNIZM NA ŚLĄSKU. ARCHITEKTURA DLA NOWOCZESNEGO CZŁOWIEKA, CZYLI O CZYM MOGĄ NAM OPOWIEDZIEĆ BUDYNKI
Wisła, basen kąpielowy - zdjęcie Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wisła, basen kąpielowy - zdjęcie Narodowe Archiwum Cyfrowe

Katowice, drapacz chmur - zdjęcie Narodowe Archiwum Cyfrowe (3)

Katowice, drapacz chmur - zdjęcie Narodowe Archiwum Cyfrowe (3)

Chorzów, wieżowiec Komunalnej Kasy Oszczędności, zdjęcie - Narodowe Archiwum Cyfrowe (2)

Chorzów, wieżowiec Komunalnej Kasy Oszczędności, zdjęcie - Narodowe Archiwum Cyfrowe (2)

Pawłów, obecnie dzielnica Zabrza, kolonia robotnicza, zdjęcie - Narodowe Archiwum Cyfrowe (4)

Pawłów, obecnie dzielnica Zabrza, kolonia robotnicza, zdjęcie - Narodowe Archiwum Cyfrowe (4)

/

Wykład on-line: Polski modernizm na Śląsku. Architektura dla nowoczesnego człowieka, czyli o czym mogą nam opowiedzieć budynki

TERMIN piątek, 19 lutego 2021 godz. 18:00
Międzywojenne województwo śląskie stanowiło nie tylko jedno z najbardziej zindustrializowanych i zurbanizowanych centrów II Rzeczpospolitej, ale też obszar, w którym na wielką skalę prowadzono inwestycje budowlane, wznosząc gmachy użyteczności publicznej, które stanowiły materialny wyraz odradzającego się, nowoczesnego polskiego państwa. Sięgano do wytycznych ruchu nowoczesnego w architekturze, dążąc do tworzenia funkcjonalnych, pełnych światła i powietrza obiektów. Powstawały szkoły, przedszkola wraz z ogrodami jordanowskimi, banki, budynki urzędów, szpitale, sanatoria, zespoły rekreacyjne z basenami, lotniska, a także nowe dzielnice mieszkaniowe  i pierwsze…  niebotyki. Nie dziwi więc fakt, że Śląsk w tym okresie był określany przez wielu drugą Ameryką! Świetne przykłady polskiej, międzywojennej architektury modernistycznej w regionie uwiecznione zostały na fotografiach Jana Bułhaka, które oglądać możemy na wystawie w Czytelni Sztuki: „Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”. O wybranych przykładach z nich opowie podczas wykładu on-line Anna Syska - historyczka i popularyzatorka architektury.
 

Zapraszamy na wykład w piątek, 19 lutego o godz. 18.00 - na muzealny kanał You Tube TUTAJ

 
 
„Okres międzywojenny obfitował także w zmiany społeczne, obyczajowe i kulturowe, zmieniła się moda oraz sposoby spędzania czasu wolnego. Odkrycia medyczne, wynalazki i patenty wprowadzano w życie. To wszystko miało swoje odzwierciedlenie w architekturze. Wystarczy tylko na nią spojrzeć i posłuchać jej opowieści” – mówi Anna Syska. 

Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Współautorka i redaktorka kilku książek, autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych. Wśród jej zainteresowań znajdują się przede wszystkim architektura XX wieku, budownictwo sportowe oraz architektura koncernu Bata. Miłośniczka żelbetu. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura. Obecnie pracuje na stanowisku Miejskiego Konserwatora Zabytków w Tychach. W tym tygodniu ukaże się jej książka "Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim", której wydawcą jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.

 
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej