STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /PODRÓŻ NA KRESY RZECZPOSPOLITEJ
Apoloniusz Kędzierski, „Prządka” (fragment), zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Apoloniusz Kędzierski, „Prządka” (fragment), zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

/

Podróż na Kresy Rzeczpospolitej

TERMIN 28 maja - 21 czerwca 2019
MIEJSCE Willa Caro

Grupy szkolne i przedszkolne zapraszamy do udziału w podróży po dawnych Wschodnich Kresach Rzeczypospolitej. Podczas naszej wędrówki odkryjemy przyrodę, obyczaje, historię i sztukę tej niezwykłej krainy. Towarzyszyć nam będą obrazy najwybitniejszych polskich artystów oraz barwne opisy literackie i wspomnienia.

„Podróż na Kresy” to dwa cykle zajęć przygotowane specjalnie z myślą o grupach zorganizowanych, dedykowane dwóm grupom wiekowym. Spotkania stanowią uzupełnienie podstawy programowej. Zajęcia mogą być realizowane w cyklu, można również zapisać grupę na wybrany temat. Uczestnicy całego cyklu otrzymają komplet kart pracy, z których złożą kresowy pejzaż.

Akcja edukacyjna towarzyszy wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”.


grupy szkolne / klasy 7–8 szkoły podstawowej i szkoły średnie

W stepie szerokim i na połoninie. Od Huculszczyzny do Dzikich Pól
Zapraszamy do udziału w wyprawie na krańce Kresów – odwiedzimy bezkresne Dzikie Pola i huculskie siedziby u stóp Czarnohory. Jak pachniał step? Czym były burzany? Co wyjątkowego ma w sobie Dniepr? O tym opowiemy na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Przyjrzymy się też obrazom przedstawiającym Hucułów, a następnie przybliżymy życie codzienne i kulturę tych karpackich górali. W części praktycznej przygotujemy zakładki, inspirując się huculską ornamentyką.

Rzeczywistość – Kreacja – Mit: Literacko-historyczne Kresy XIX i XX wieku
Zapraszamy do udziału w zajęciach, podczas których poznamy złożoną historię Kresów Wschodnich RP. Uczestnicy poznają najważniejsze wydarzenia, które zadecydowały m.in. o utracie Kresów i kształcie współczesnych granic Polski, spróbują również zastanowić się nad tym, jaką wartością dla współczesnych Polaków są Kresy. W wędrówkę po minionych wiekach zabiorą nas nie tylko Jan Stanisławski czy Wincenty Dmochowski, ale także Juliusz Słowacki Henryk Sienkiewicz czy Eliza Orzeszkowa. Na zakończenie porównamy artystyczne przedstawienia Kresów z ich historią. 

Bajkowe Kresy. O sztuce Młodej Polski
Zapraszamy na zajęcia przybliżające tajniki sztuki i literatury młodopolskiej prowadzone na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Wśród dzieł najsłynniejszych polskich malarzy i pisarzy tego okresu wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania: Na czym polega niezwykłość pejzaży kresowych? Jakie odnajdujemy w nich symbole? Dowiemy się czym są romantyzm, dekadentyzm i symbolizm. Szczególną uwagę poświęcimy obrazowi Ferdynanda Ruszczyca „Bajka zimowa”, zastanawiając się, jaką rolę w „bajce” artysty pełnią kolory i przedstawiona przyroda. Podsumowując warsztat wykonamy pocztówkę z tej niezwykłej podróży w świat Młodej Polski.

 
grupy przedszkolne i szkolne / klasy 1–6 szkoły podstawowej

W stepie szerokim i na połoninie. Od Huculszczyzny do Dzikich Pól
Zapraszamy na krańce Kresów  – odwiedzimy bezkresne Dzikie Pola i huculskie siedziby u stóp Czarnohory. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” poszukamy roślin charakterystycznych dla tych terenów i uzupełnimy kresowy „zielnik”. Poznamy również oryginalne tradycje Hucułów. W części praktycznej przygotujemy zakładki, inspirując się huculską ornamentyką.

Bajkowe Kresy. O malarstwie młodopolskim
Zapraszamy do udziału w zajęciach przybliżających tajniki malarstwa romantycznego i młodopolskiego, podczas których odwiedzimy wystawę „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie”. Wśród dzieł najsłynniejszych polskich malarzy, wspólne poszukamy odpowiedzi na pytania: Na czym polega niezwykłość pejzaży kresowych? Jakie odnajdujemy w nich symbole? Jakie skrywają emocje? Szczególną uwagę poświęcimy obrazowi Ferdynanda Ruszczyca „Bajka zimowa”, zastanawiając się, jaką rolę w „bajce” artysty pełnią kolory i przedstawiona przyroda. Przeniesiemy się w krainę wyobraźni, by na zakończenie wykonać pocztówkę z bajkowymi pejzażami z tej niezwykłej podróży.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej