STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE ON-LINE!
/

Patriotyczne śpiewanie on-line!

TERMIN 29 kwietnia - 03 maja 2020
Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja już niebawem. Chcemy godnie uczcić je również w tym roku! W niedzielę, 3 maja o godz. 14.00 zapraszamy na naszą stronę www i Facebook gdzie na żywo będziemy transmitować koncert pieśni patriotycznych.
 
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Willi Caro stało się już tradycyjnym elementem gliwickich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Obecna sytuacja nie pozwala nam tym razem gościć Państwa w siedzibie Muzeum. A jednak koncert się odbędzie, a dzięki transmisji on-line będziemy mogli w nim uczestniczyć i spotkać się w jeszcze liczniejszym gronie, a nasz patriotyczny śpiewnik zabrzmi szczególnie donośnie. To pierwsze takie wydarzenie w dziejach naszego Muzeum. Zapraszamy do udziału w tym historycznym momencie i wspólnego uczczenia narodowego święta – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

 

Link do TRANSMISJI na Serwisie YOU TUBE - TUTAJ

 



Już teraz pobrać można śpiewnik z patriotycznymi pieśniami! Dobra wiadomość to ta, że nasz koncert zostanie także zarejestrowany i będzie go można odtworzyć na Serwisie You Tube, gdy tylko zatęsknimy za pieśniami takimi jak: „Witaj, majowa jutrzenko”, „Przybyli ułani”,  czy „Polonez trzeciego maja”!

Pobierz "Śpiewnik patriotyczny" TUTAJ

 

Kolejność wykonania pieśni podczas koncertu:


Witaj majowa jutrzenko

Polonez trzeciego maja

Pieśń o wolności

Bywaj dziewczę zdrowe

Ej dziewczyno

Przybyli ułani

Rozkwitają pąki białych róż

Już zachodzi czerwone słoneczko

Jak to na wojence

Pierwsza kadrowa

Wojenko, wojenko

Marsz Polonia



Historia wielu polskich pieśni patriotycznych sięga czasów rozbiorowych. Były śpiewane w czasie powstań narodowych i podczas I wojny światowej. Odgrywały wówczas szczególną rolę: utrwalały pamięć o ważnych wydarzeniach, zagrzewały do boju, budziły nadzieję. W repertuarze koncertu znalazło się wiele utworów towarzyszących żołnierzom walczącym na frontach I wojny światowej, m.in. popularne w Legionach Polskich „My, pierwsza brygada” czy „Jak to na wojence”.

229 lat temu, 3 maja 1791 roku, Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie, drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku) ustawę zasadniczą. Zdaniem jej dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja, była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Znaczenie Konstytucji 3 Maja zarówno dla Polski, jak i rozwoju ustroju demokratycznego w ogóle, upamiętnia Święto Narodowe Trzeciego Maja.



 

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej