STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /OPROWADZANIA KURATORSKIE DLA SZKÓŁ I OSÓB INDYWIDUALNYCH NA WYSTAWIE „FAJANSE ZE ZBIORÓW MUZEUM W GLIWICACH. OD XVII DO POŁOWY XIX WIEKU"
/

Oprowadzania kuratorskie dla szkół i osób indywidualnych na wystawie „Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Od XVII do połowy XIX wieku"

TERMIN 24 maja - 20 czerwca 2023
MIEJSCE Willa Caro
Od 6 maja 2023 na wystawie czasowej w Muzeum w Gliwicach możemy oglądać niezwykle cenne wyroby fajansowe, powstałe od XVII do połowy XIX wieku. Choć zaczęto je gromadzić już w okresie  przedwojennym, a od 1945 roku zbiór był systematycznie wzbogacany, to jednak dopiero w tym roku, po raz pierwszy, owe piękne i kruche przedmioty zostały zaprezentowane szerokiej publiczności w tak imponującej liczbie. Ekspozycja „Fajanse ze zbiorów Muzeum w Gliwicach. Od XVII do połowy XIX wieku” będzie dostępna do 5 maja 2024. Kuratorem wystawy jest Patrycja Gwoździewicz, kierownik Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego gliwickiego Muzeum. Wystawa powstała we współpracy z prof. dr hab. Wojciechem Kowalskim - kolekcjonerem, autorem katalogów oraz publikacji naukowych o fajansach z wytwórni europejskich, prawnikiem, profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, wieloletnim pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych do spraw restytucji dóbr kultury.
 
Aby przybliżyć piękno fajansu, serdecznie zapraszamy na majowe i czerwcowe oprowadzania kuratorskie Patrycji Gwoździewicz dla grup szkolnych oraz indywidualnych zwiedzających.
 
Oprowadzania odbywają się w terminach: 24.05 i 31.05 (środy), a także: 6.06, 13.06 i 20.06 (wtorki) o godz. 10.00 w Willi Caro. Obowiązują zapisy: tel. 783 560 006, liczba miejsc ograniczona. Wstęp: 1 zł od grupy szkolnej/osoby indywidualnej.
 
 
***
 
 
Ceramika towarzyszyła człowiekowi od najdawniejszych czasów. Potrzeba ozdabiania naczyń pojawiła się już w najstarszych kulturach. Nie sposób oprzeć się urokowi gliny barwnie ozdobionej i szkliwionej, a następnie wypalonej w piecu. Jakże inne jest brzmienie czerepu naczynia fajansowego od porcelanowego! Bogactwo form, dekoracji, pokonywanie trudności technologicznych, eksperymentowanie z masą, szkliwem, podążanie za modą na Daleki Wschód, zachwyt nad rodzimą fauną i florą – to wszystko sprawia, że twórca naczyń fajansowych był nie tylko technologiem, ale i artystą, a czasami bywał nawet… poetą” – mówi Patrycja Gwoździewicz, kurator wystawy.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej