STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /OD ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA DO TRZECH KRÓLI – WARSZTATY MALARSTWA NA SZKLE
Prace Zbigniewa Micherdzińskiego

Prace Zbigniewa Micherdzińskiego

/

Od świętego Mikołaja do Trzech Króli – warsztaty malarstwa na szkle

TERMIN sobota, 26 listopada 2022
godz. 11.00 – warsztaty dla dzieci od lat 5 z opiekunami
godz. 13.00 – warsztaty dla młodzieży i dorosłych
MIEJSCE Willa Caro
Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty malowania na szkle, które prowadzić będzie Zbigniew Micherdziński - wybitny znawca twórczości ludowej Beskidu Żywieckiego, założyciel i wieloletni kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, a od dłuższego już czasu także artysta. Jego kolorowe obrazy namalowane na szkle – pełne świętych, aniołów i Madonn – prezentowane są na wystawach w kraju i za granicą.  Wspólnie z nim poznamy tajniki artystycznego malowania na szkle, a tworząc świąteczne kompozycje inspirację będziemy czerpać z bogactwa związanych ze sztuką tą tradycji.
 
W regionie Beskidów wyróżnić można dwie szkoły malowania na szkle – żywiecką i jeleśniańską. Dla szkoły żywieckiej charakterystyczne są m.in. obrazy z białym tłem i dominacją barw czerwonej, niebieskiej i zielonej. Ornament zdobniczy stanowią tu pary szerokich zielonych liści oraz okrągłe tarcze z ornamentem kropkowym, ułożone symetrycznie, w formie girlandy otaczającej postaci w dolnej części obrazu. W przypadku szkoły jeleśniańskiej przedstawiane na obrazach sceny umieszczane są w owalnych kartuszach, otaczanych kropkami…
 
Więcej dowiecie się podczas zajęć!

Szopka Bożonarodzeniowa

Szopka Bożonarodzeniowa – z białym tłem i dominacją barw czerwonej, niebieskiej i zielonej. Ornament zdobniczy stanowią tu pary szerokich zielonych liści oraz okrągłe tarcze z ornamentem kropkowym, ułożone symetrycznie, w formie girlandy otaczającej postaci w dolnej części obrazu.

Na obrazie Maria, Józef i Dzieciątko prezentują się dostojnie w strojach zimowych górali żywieckich. W otoczeniu takiej zacnej Rodziny nie mogło zabraknąć rozśpiewanych górali z darami od serca i aniołów zwiastujących światu radosną nowinę. Dzieciątko utulone w ramionach Matki, wdzięcznie wtóruje góralskiemu śpiewaniu. Wokół zgromadzone zwierzęta – pokorne i ciekawe tego wielkiego cudu narodzin Dzieciny. I takie właśnie wyobrażenie szopki betlejemskiej było najbliżej góralskiego serca...

Dziady

Obraz "Dziady" to obraz nawiązujący do jeleśniańskiej szkoły malowania na szkle. Scena umieszczona jest w owalnym kartuszu, na niebieskim tle. Jeden z typowych ornamentów zdobniczych dla tej szkoły stanowią kropki wokół kartusza. Dekoracja kwiatowa jest skromna, liście mają kolor zbliżony do żółtego (zielony złamany żółtym).

Przedstawiona na obrazie grupa Dziadów to najbardziej barwna i liczebna grupa kolędnicza, chodząca w dorzeczu Soły w Sylwestra i Nowy Rok. W ramach tej grupy kolędniczej młodzi mężczyźni przebierają się za istoty pozaziemskie (śmierć, diabły), postaci zwierzęce (konie, niedźwiedzie) oraz postaci obce kulturowo i etnicznie (np. Żyd, Cygan, Macidula, Dziechciorz,). W skład tej grupy wchodzą także inne postaci gdzie indziej niesklasyfikowane (kominiarz, żołnierz), czy też znane z codziennego życia wsi, jak np. ksiądz.
Jak można się domyślić tytułowe Dziady podczas kolędowania odgrywały rolę właściwą dla założonego przez kolędnika stroju. Używając słów, dynamicznych gestów i tańca starano się przekazać określone informacje. Ponieważ święta „zimowe” pierwotnie wiązały się z przesileniem słonecznym, kulminacją występu była scena symbolizująca odrodzenie się natury. W trakcie występu pełne wigoru zwierzęta padają na ziemię, symbolizując zamarłą nagle naturę. Pozostałe postaci za pomocą tańca i dostępnych środków próbują przywrócić je do życia. Gdyby się nie udało tego uczynić, zwiastowałoby to rychłe nieszczęście i kres znanego świata. Przywrócenie zwierząt do życia symbolizuje zaś przełom, a co za tym idzie odrodzenie i nadzieję na lepsze i nowe… Zwłaszcza na przełomie roku.

Trzej Królowie

"Trzej Królowie" – obraz nawiązujący do szkoły żywieckiej – z białym tłem oraz dominacją barw czerwonej, niebieskiej i zielonej. Na obrazie typowy ornament zdobniczy – pary szerokich zielonych liści, kuliste niebieskie róże, okrągłe tarcze z ornamentem kropkowym, ułożone na przemian, rytmicznie i symetrycznie, w formie girlandy otaczającej postaci w części dolnej obrazu.


Scena przedstawiająca Trzech Króli nawiązuje do obecnej w tradycji żywieckiej grupy kolędniczej w skład której wchodzili Królowie. Ta grupa kolędnicza dziś w fazie zaniku, kiedyś była bardzo popularna, odwiedzając domostwa tylko jednego dnia – w dzień Objawienia Pańskiego, czyli 6 stycznia dziś bardziej znane jako Święto Trzech Króli. Dzień ten obchodzi się na pamiątkę przybycia do Betlejem Mędrców ze Wschodu i pokłonu Trzech Króli nowonarodzonemu Chrystusowi. Kolędnicy niosą symboliczne dary, jakie przynieśli Królowie (kadzidło, mirra i złoto). Nad Kolędnikami Królami góruje Gwiazda Betlejemska. Ich drogi strzegą przygrywające wesołą melodię góralskie anioły.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej