STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /NOC MUZEÓW - NADSZEDŁ CZAS, ABY POZNAĆ CZAS!
/

Noc Muzeów - nadszedł czas, aby poznać czas!

TERMIN sobota, 14 maja 2022 godz. 17:00
Noc Muzeów pod hasłem „Między czasem a zegarem” nie mogła odbyć się w kiedy indziej, lecz tylko 14 maja 2022 roku! Bo właśnie teraz w Willi Caro można zobaczyć olśniewającą wystawę „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. W Noc Muzeów poszukując czasu i jego sekretów przemierzymy ziemię i niebo, światy naturalne i nadprzyrodzone, sięgniemy w dziedzinę nauk ścisłych i hermetycznych, astronomii i astrologii. W wędrówce przez odległe galaktyki, aż na skraj Wszechświata pomoże nam wyjątkowa atrakcja: Mobilne Planetarium dla Dzieci!!! A w nim, na astronomicznych seansach, nasi milusińscy odkryją tajemnice nocnego nieba i zodiakalnych konstelacji. Mobilne Planetarium na małych kosmonautów czeka w Domu Pamięci przy ul. Poniatowskiego 14.
 
W Willi Caro spotkamy się z Franciszkiem Wiegandem – najsłynniejszym zegarmistrzem w Polsce, wybitnym konstruktorem i twórcą zegarów astronomicznych. Weźmiemy udział w pokazach, eksperymentach i zajęciach przygotowanych przez naukowców z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, astronoma z Planetarium Śląskiego i konserwatorkę dzieł sztuki. Pokażemy nie tylko jak zrobić zegar słoneczny, ale też jak go „nastawić”, tak by odmierzał czas na domowym parapecie. Najmłodsi będą mogli skonstruować swój własny, działający czasomierz, albo namalować kolorowym piaskiem swój znak zodiaku.
 
Tych, którzy będą chcieli spojrzeć prosto w oczy naturalnemu zegarowi, jakim jest słońce, zapraszamy pod wieżę Radiostacji, gdzie członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą zegar słoneczny, a także zaprezentują działanie camera obscura, protoplasty dzisiejszych aparatów fotograficznych, ale też doskonałego narzędzia do obserwacji słońca, naszej najbliższej gwiazdy! W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego odbędą się warsztaty z malowania gipsowych odlewów ze znakami zodiaku i odkrywania ich astrologicznych znaczeń.
 
Wśród wielu twarzy, jakie ma czas –– słonecznej, mechanicznej, astronomicznej, jest także oblicze… nadprzyrodzone. Dzięki przewodnikowi „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” poznamy nadprzyrodzone stworzenia, mające zwyczaj zjawiać się o różnych godzinach, niekoniecznie tylko o północy. Wykonamy specjalne czasomierze z ich wizerunkami…
 
Te i wiele innych atrakcji Nocy Muzeów, wraz z oprowadzaniami po wystawach stałych i czasowych w Zamku Piastowskim, Willi Caro, Domu Pamięci i innych oddziałach gliwickiego Muzeum, czekają na Was w sobotę, 14 maja.
 
Czas spędzony z nami w Noc Muzeów nie będzie stracony!   
Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów jest BEZPŁATNY. Uwaga! Uczestnictwo w wybranych warsztatach wymaga zapisów pod nr. telefonu 783 560 006!

 

Warsztaty na zapisy odbywają się w Willi Caro:

17.30, 18.30, 19.30, 20.30 –„Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem, prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, Planetarium Śląskie

17.30, 18.30, 19.30, 20.30 – Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej

18.00, 19.00, 20.00 – „Oblicza czasu” dla dzieci – warsztatowe oprowadzanie po wystawie „Oblicza czasu” dla najmłodszych z opiekunami. Dla najmłodszych przewidziano nagrody - niespodzianki!

Pobierz PROGRAM NOCY - TUTAJ
 

PROGRAM NOCY MUZEÓW W MUZEUM W GLIWICACH - 14 maja 2022

WILLA CARO, godz. 17.00–24.00, ul. Dolnych Wałów 8a

Ogród Willi Caro


17.00 - 21.00 – Konstelacje znaków zodiaku malowane kolorowym piaskiem – otwarte warsztaty dla najmłodszych (i nie tylko), podczas których uczestnicy wykonają barwny rysunek z pomocą drobno i gruboziarnistego piasku. Każdy obrazek zabezpieczony zostanie specjalną antyramą, która pozwoli nasze wyjątkowe dzieła zawiesić na ścianie w domu, by przypominały o nam o znakach, jakie patronują nam na nocnym niebie. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00. Liczba miejsc ograniczona!  
 
17.00 - 21.00 - Warsztaty tworzenia zegarów – otwarte warsztaty, którymi zachwycą się nie tylko najmłodsi, podczas nich będziemy bowiem tworzyć prawdziwy, ścienny zegar (działający!) i własnoręcznie ozdabiać jego tarczę. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00. Liczba miejsc ograniczona!  
 
17.30 - 21.00 – Nie tylko o północy. O istotach nadprzyrodzonych związanych z określonymi porami doby – wyjątkowe, przygotowane z myślą o tegorocznej Nocy Muzeów otwarte warsztaty, podczas których, w oparciu o podania ludowe (mitologia słowiańska), będziemy tworzyć niezwykłe czasomierze odnoszące się do świata nadprzyrodzonego. Pozwolą one powiązać istoty magiczne z określonymi porami doby. Mniej i bardziej straszne demony, duchy i wszelkiego rodzaju nadprzyrodzone stworzenia spotkać można nie tylko o północy, ale w bardzo różnych godzinach. Również w samo południe… Koncepcję warsztatów, a także specjalny przewodnik: „Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy”, opracowała Marta Paszko, etnografka Muzeum w Gliwicach. W katalogu znajdziemy nie tylko charakterystyki, ale także poruszające wyobraźnię ilustracje. Istotom nadprzyrodzonym pomogła zmaterializować się rysowniczka – Marta Keler. Na warsztaty zapraszamy nie tylko najmłodszych. Zajęcia rozpoczynają się co 45 min:. 17.30, 18.15, 19.00, 19.45, 20.30.  Liczba miejsc ograniczona! 

Sala konferencyjna Willi Caro


17.00 – 21.00 Spotkanie z (zegar)mistrzem i jego dziełami: Franciszk Wiegand

Franciszek Wiegand z Tarnowskich Gór to najsłynniejszy zegarmistrz w Polsce, wybitny konstruktor, twórca zegarów astronomicznych, mistrz rzemiosła oraz mistrz dyplomowany rzemiosł artystycznych. Zegarmistrz w drugim pokoleniu. Specjalizuje się w konstrukcji precyzyjnych zegarów astronomicznych najwyższej klasy.  Skonstruował m.in. zegary z wolnym wychwytem sprężynowym, o niespotykanej konstrukcji. W toku dążenia do coraz to większej precyzji wykonania sporządził według własnego projektu oryginalne narzędzia: tokarki, wiertarko-frezarkę, pantograf, podzielnicę różnicową oraz miniaturowa szlifierkę stołową. Podczas Nocy Muzeów podziwiać będziemy  nie tylko wykonane przez niego zegary, ale też narzędzia i sprzęty służące zegarmistrzowi w pracy.

Czerwony salon, Willa Caro


18.00 – 22.00 – „Konserwacja nie zna pojęcia czasu”. Opowieści i pokazy prowadzone przez Annę Kruszynę, muzealną konserwator

Podczas Nocy Muzeów będzie się można przyjrzeć prowadzonej „na żywo” renowacji holenderskiego, XVII- wiecznego obrazu „Scena batalistyczna”. Obraz jest bardzo dobrym przykładem malarstwa barokowego z kręgu Philipsa Wouwermana, jednak czas nie obszedł się z nim łaskawie. Powierzchnia malowidła jest silnie zabrudzona oraz pokryta pożółkłym, zaślepniętym werniksem,  przez co właściwy odbiór dzieła jest mocno utrudniony – wiele elementów kompozycji jest niewidocznych. Cała powierzchnia obrazu jest pofałdowana, a na jego licu obrazu występują rozdarcia płótna, ubytki zaprawy i malatury. Wyzwań i pracy przy obiekcie będzie sporo. Zobaczymy proces usuwania pożółkłego, silnie zabrudzonego werniksu z powierzchni lica obrazu  Odsłonięte zostaną partie malowidła, które przez wiele dziesięcioleci skrywały się pod ciemnymi nawarstwieniami. Poobserwujemy również obraz w promieniach UV. Dowiemy się co można z ich pomocą zobaczyć. Kto wie co zostanie odkryte?
"Konserwacja i restauracja obrazów sztalugowych jest procesem bardzo złożonym i czasochłonnym, opierającym się na wszechstronnej wiedzy z wielu dziedzin nauki i sztuki. Trudność, a zarazem wyjątkowość tego zadania wynika z faktu, iż nie istnieje jedno rozwiązanie, które sprawdziłoby się każdorazowo. Unikatowość dzieł sztuki zawsze wymaga od konserwatora indywidualnego podejścia. Niezwykle ważna jest ocena stanu zachowania obiektu. W nim bowiem skrywa się historia dzieła - nierzadko dramatyczna. Trzeba umieć ją odczytać, by poznać, zrozumieć oraz podjąć próbę rozwiązania problemów występujących na obiekcie" – mówi Anna Kruszyna.

Sale edukacyjne, Willa Caro


17.30, 18.30, 19.30, 20.30 –„Słońce odmierza czas” – tworzenie zegarów słonecznych połączone z wykładem

Naturalnym podziałem czasu jest dzień i noc. Dobę można dzielić na mniejsze części, najłatwiej zrobić to posługując się obserwacjami Słońca. Podczas zajęć zastanowimy się jak dzięki Słońcu zmierzyć czas, czego do tego potrzebujemy. Jak dokładny jest taki pomiar i jak "nastawić" zegar słoneczny. Dlaczego czas odmierzany przez zegary słoneczne jest inny niż urzędowy. Poznamy różne typy zegarów słonecznych i ich zastosowania i konstrukcje. Każdy uczestnik własnoręcznie wykona zegar, który będzie mógł odmierzać czas na domowym parapecie. Warsztaty dla dzieci (od lat 7), młodzieży i dorosłych. Prowadzenie: Damian Jabłeka astronom, wicedyrektor  Planetarium Śląskiego Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr. tel. 783 560 006.

17.30, 18.30, 19.30, 20.30 – Coraz bliżej podróży w czasie? Pokazy przygotowane przez pracowników Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej

Pokazy  bezprzewodowej transmisji energii na znaczne odległości (kilku do kilkuset milimetrów) poprzez pole elektromagnetyczne (transformator), magnetyczne (łożysko magnetyczne) i optyczne (promieniowanie cieplne) połączone z prelekcją.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr. tel. 783 560 006.

 

Willa Caro – zwiedzanie wystaw stałych i czasowych od 17.00 do 24.00


18.00, 19.00, 20.00 – „Oblicza czasu” dla dzieci – warsztatowe oprowadzanie po wystawie „Oblicza czasu” dla najmłodszych z opiekunami. Dla uczestników przewidziano niespodzianki, dzięki którym mycie zębów stanie się fascynującą okazją do spotkania z czasem! Prowadzenie: Anna Pikulska-Stępień. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod nr. tel. 783 560 006.

17.30, 19.30, 21.30, 23.15 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Oblicza czasu…”. Prowadzenie: Patrycja Gwoździewicz. Liczba miejsc ograniczona.

18.30, 19.30, 20.30, 22.30 – oprowadzanie po wystawie stałej „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców”. Prowadzenie: Robert B. Bartkowski. Liczba miejsc ograniczona.

17.00–24.00 zwiedzanie indywidualne Willi Caro (ostatnie wejście – 23.00).

DOM PAMIĘCI ŻYDÓW GÓRNOŚLĄSKICH, godz. 17.00– 24.00, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14

17.00 – 21.00 - Mobilne Planetarium - Mega Atrakcja dla Małych Kosmonautów

W sali ceremonialnej Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, której neogotyckie sklepienie zdobi polichromia przedstawiająca niebo z tysiącem gwizd, zainstalowane zostanie na czas Nocy Muzeów Mobilne Planetarium! Niebo zejdzie na ziemię! Pod jego kopułą odbywać się będą seanse astronomiczne dla najmłodszych, które przybliżą tajemnice nocnego nieba, zodiakalnych konstelacji odmierzających pory roku, a także pozwolą na odbycie wędrówki w głąb Wszechświata, ku odległym galaktykom… Seanse rozpoczynają się co 45 min.: 17.00, 17.45, 18.30, 19.15, 20.00. Liczba miejsc ograniczona!  

19.00, 20.30 i 22.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Żydzi na Górnym Śląsku”. Prowadzenie: Bożena Kubit. Liczba miejsc ograniczona.

17.00–24.00 zwiedzanie indywidualne Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ostatnie wejście – 23.00). Liczba miejsc ograniczona.

RADIOSTACJA GLIWICE, godz. 17.00-22.00, ul. Tarnogórska 129

17.00 – 22.00 – Czas na nieboskłonie – członkowie gliwickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wykreślą obok Radiostacji zegar słoneczny i zbudują camera obscura, doskonałe narzędzie do obserwacji naszej dziennej gwiazdy. Do dyspozycji będzie także specjalny projektor do obserwacji plam słonecznych – dzięki niemu można zobaczyć, jak powstają takie plamy i wędrują po tarczy słonecznej. To świetna pora, ponieważ właśnie zaczął się nowy cykl aktywności słonecznej… A kiedy słońce ukryje się już za horyzontem, w obserwacji nocnego nieba pomogą teleskopy.

18.00, 20.00 – oprowadzanie po wnętrzach Radiostacji. Prowadzenie: Ewa Wosz. Liczba miejsc ograniczona

17.00–22.00 zwiedzanie indywidualne Radiostacji (ostatnie wejście – 21.00). Liczba miejsc ograniczona.

ODDZIAŁ ODLEWNICTWA ARTYSTYCZNEGO, godz. 17.00-22.00, ul. Bojkowska 37

17.00 – 21.00 – otwarte warsztaty z gipsowymi odlewami znaków zodiaku

Odlewy będzie można malować, a dodatkowo poznać kilka związanych z nimi, astrologicznych tajemnic.  

17.00, 19.00, 20.00 – oprowadzanie po wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…”. Prowadzenie: Anna Graicke. Liczba miejsc ograniczona.  

17.00–22.00 zwiedzanie indywidualne Oddziału Odlewnictwa Artystycznego (ostatnie wejście – 21.00). Liczba miejsc ograniczona. 

Muzeum zastrzega, że wyszczególnione w harmonogramie wydarzenia mogą zostać odwołane, bądź mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące liczby uczestniczących w nich osób.

ZAMEK PIASTOWSKI, godz. 17.00 do 24.00, ul. Pod Murami 2

19.00, 20.00, 21.30, 23.00 – oprowadzania po wystawach stałych „Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne” oraz „Gliwice miasto wielu kultur”. Prowadzenie: Monika Michnik, Joanna Puchalik, Damian Recław. Liczba miejsc ograniczona.

17.00–24.00 zwiedzanie indywidualne Zamku Piastowskiego (ostatnie wejście – 23.00). Liczba miejsc ograniczona.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej