STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MUZEUM PRZED BOŻYM NARODZENIEM – ZAJĘCIA ŚWIĄTECZNE DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH
Źródło: POLONA

Źródło: POLONA

/

Muzeum przed Bożym Narodzeniem – zajęcia świąteczne dla grup przedszkolnych i szkolnych

TERMIN 21 listopada - 20 grudnia 2023
MIEJSCE Willa Caro Zamek Piastowski Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Grudzień coraz bliżej, dlatego Muzeum w Gliwicach po raz kolejny przygotowało zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych, które wprowadzą nas w niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku poznamy zwyczaje świąteczne charakterystyczne dla naszego regionu, czyli Górnego Śląska, ale też wyruszymy w świąteczno-etnograficzną podróż… po całej Polsce. Podczas lekcji dowiemy się także kto towarzyszył św. Mikołajowi w jego orszaku i na czym polega magia wigilijnego wieczoru, zajrzymy do wnętrza betlejemskiej stajenki oraz opowiemy o najważniejszych zwyczajach adwentowych. Nie zapomnimy oczywiście o działaniach warsztatowych!
 
Grupy przedszkolne i szkolne zapraszamy na zajęcia świąteczne do:
 
Willi Caro - pomiędzy 21 listopada a 20 grudnia 2023 r. (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00,
 
Zamku Piastowskiego - pomiędzy 5 grudnia a 20 grudnia 2023 r. (od wtorku do piątku) – godz. 09.00, 10.30, 12.00,
 
Oddziału Odlewnictwa Artystycznego - pomiędzy 21 listopada a 20 grudnia 2023 r. (od wtorku do piątku) – godz. 9.00 i 11.00.
 
 
Zajęcia realizowane w formie stacjonarnej. Koszt udziału w zajęciach – 1 zł od grupy.
 
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o uprzednią rezerwację pod numerem telefonu: zajęcia w Willi Caro/na Zamku Piastowskim: tel. 783 560 006, zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego: tel. 665 280 021. Zapisy na zajęcia prowadzimy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.
 
Uwaga! Zapisy na zajęcia rozpoczynamy 15 listopada 2023 (środa) od godziny 9.00.
 
PS Wszystkie grupy zapisane na 6 grudnia w Willi/na Zamku Piastowskim odwiedzi dodatkowo… św. Mikołaj! Istnieje możliwość wręczenia dzieciom przez świętego Mikołaja przygotowanych w przedszkolu/szkole prezentów – szczegóły do uzgodnienia podczas zapisów. :)  

Zajęcia w Willi Caro i Zamku Piastowskim:

Boże Narodzenie na Śląsku
 
Śląsk to region bogaty w zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe. Co go odróżnia od pozostałych regionów? Co to jest moczka?  Kto i po co potrząsa drzewkami w wigilijny wieczór? Dlaczego w Wigilię nie wolno rąbać drewna i wbijać gwoździ do ściany? Jakie są najbardziej popularne potrawy na bożonarodzeniowym stole i w jaki sposób ozdabiano dawniej choinkę? O wierzeniach i zwyczajach, które już zapomniano, a także o tych, które nadal są kultywowane na Śląsku - dowiemy się podczas zajęć. Wykonamy także własną… betlejkę!
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.
 
 
Bożonarodzeniowy Atlas Etnograficzny
 
Podczas naszego spotkania wyruszymy w świąteczno-etnograficzną podróż… po Polsce! Usłyszymy o zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych charakterystycznych dla różnych regionów kraju – od Pomorza, przez Warmię, Mazury, Kaszuby po Małopolskę i Górny Śląsk. Dowiemy się, kto w różnych regionach Polski w Wigilię przynosi prezenty (Gwiazdka, Dzieciątko, Gwiazdorek, a może Mikołaj?), poznamy też wybrane przykłady dziedzictwa związanego z obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia, charakterystyczne dla danych regionów – takie jak chociażby szopki krakowskie. Zdobyte wiadomości wykorzystamy przy tworzeniu Bożonarodzeniowych Atlasów Etnograficznych, które każdy z uczestników zabierze do domu.
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.
 
 
Św. Mikołaj i jego orszak
 
Obchody dnia świętego Mikołaja szczególnie obrazują, jak duże zmiany zaszły na przestrzeni lat w kulturze. Dziś powszechnie znany wizerunek Mikołaja jako rosłego pana z brodą i zaprzęgiem reniferów ma niewiele wspólnego postacią świętego Mikołaja-biskupa, który niegdyś obchodził całą wieś, przepytując dzieci z modlitwy i karząc za złe zachowanie. Zwyczaj ten miał pierwotnie duże znaczenie dydaktyczne, dlatego Mikołaj nie szedł sam, towarzyszyły mu postaci takie jak diabeł (Krampus), aniołowie, niedźwiedź czy koza. Jaka była ich rola? Jak zmieniał się wizerunek świętego Mikołaja na przestrzeni lat? I dlaczego w niektórych pochodach na Śląsku Mikołajów było dwóch – czorny i bioły? O tym wszystkim opowiemy na lekcji poświęconej wizerunkowi ulubionego świętego wszystkich dzieci, na którego tak dawniej, jak i dziś, dzieci czekały z radością. Pod koniec spotkania, uczestnicy wykonają kartkę świąteczną ozdobioną wizerunkiem św. Mikołaja, który, niezależnie od szerokości i długości geograficznej, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli okresu świątecznego.
Zajęcia dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej.
 
 
Wigilijny wieczór
 
Zajęcia podczas których dzieci zapoznają się z symboliką stołu wigilijnego oraz z tradycjami związanymi z potrawami wigilijnymi. Ponieważ w noc wigilijną wyruszamy na Pasterkę, podczas zajęć opowiemy także o tej jednej z najważniejszych w Polsce świątecznych tradycji. W ramach warsztatu wykonamy tradycyjne ozdoby choinkowe, które potem ozdobią nasze własne drzewka świąteczne!
Zajęcia dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej.

Zajęcia w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego:

Barbórka
 
Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Na kilka dni przed Barbórką  organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety do karczm piwnych nie mają wstępu, zamiast tego organizują spotkania w swoim gronie - babskie combry… O tym i innych górniczych obyczajach opowiemy podczas zajęć. W części praktycznej przyozdobimy gipsową replikę pamiątkowej, żeliwnej plakiety z wizerunkiem górnika.
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.
 
 
Adwent – czas oczekiwania
 
Czas rozpocząć przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, dlatego zapraszamy na zajęcia poświęcone symbolice i zwyczajom adwentowym, które wprowadzą nas w świąteczny nastrój. W trakcie zajęć dowiemy się, na czym polega Adwent, co to są roraty i jakie znaczenie ma wieniec adwentowy. W części warsztatowej każdy będzie miał możliwość pomalowania własnego gipsowego stroika na adwentowe świeczki lub innych odlewów o tematyce bożonarodzeniowej.
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.
 
 
Betlejka dla wszystkich
 
Górny Śląsk to region bogaty w zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe. Przed laty atmosferę świąt Bożego Narodzenia tworzyły tu ręcznie wykonywane szopki, zwane betlejkami. Dlaczego Ślązacy zapomnieli o tej niegdyś nieodzownej dekoracji domu? Co jeszcze odróżnia Śląsk od pozostałych regionów? Co to jest moczka i jakie są najbardziej popularne potrawy na bożonarodzeniowym stole? O wierzeniach i zwyczajach, które już zapomniano, a także o tych, które nadal są kultywowane na Śląsku, opowiemy podczas zajęć. W części warsztatowej pomalujemy gipsowe odlewy postaci związanych z tradycyjną szopką lub postać Jezuska.
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej