STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /MAREK DYJAK – KONCERT W RUINACH Z OKAZJI 40 ROCZNICY POWSTANIA "SOLIDARNOŚCI"
Zdjęcie: Marek Dyjak, fot. W. Kornet

Zdjęcie: Marek Dyjak, fot. W. Kornet

Zdjęcie: Marek Dyjak, fot. W. Kornet

Zdjęcie: Marek Dyjak, fot. W. Kornet

Zdjęcie: Marek Dyjak, fot. W. Kornet

Zdjęcie: Marek Dyjak, fot. W. Kornet

/

Marek Dyjak – koncert w Ruinach z okazji 40 rocznicy powstania "Solidarności"

TERMIN piątek, 18 września 2020

Obchodzimy właśnie 40 rocznicę Porozumień Sierpniowych i powstania "Solidarności". Z tej okazji Muzeum w Gliwicach nie tylko przygotowało wystawę "Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.", ale 18 września wraz z Teatrem Miejskim w Gliwicach zapraszają Państwa na wspólnie organizowany koncert jednego z najbardziej oryginalnych polskich artystów – Marka Dyjaka. Również miejsce wydarzenia jest szczególne. Koncert odbędzie się w ruinach Teatru Victoria, a otaczać nas będą obrazy i prace polskich artystów tworzących w latach 80. poza cenzurą, w ramach kultury niezależnej. Wchodząc w dialog ze społeczeństwem w mrocznym okresie schyłku komunizmu, twórcy często szukali formy artystycznej potrafiącej wyrazić doświadczenia zbiorowe jak i indywidualne tamtego czasu. Stworzyli oni niespotykane gdzie indziej, masowe i długotrwałe, zjawisko artystyczno-kulturowo-polityczne, które łączyło w jedno, polityczny protest, religijno-społeczne odniesienie z twórczym poszukiwaniem formy plastycznej.

Bilety do nabycia na stronie  Teatru Miejskiego   oraz na TICKETMASTER

 

O artyście:


Marek Dyjak sam siebie nazywa barowym grajkiem. Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym – tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty – zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje. Koncert w Gliwicach jest okazją do poznania nowych utworów artysty z płyty „Piękny instalator”, nominowanej do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poetycka w 2020. Nie zabraknie również wcześniejszych jego przebojów. W czasie występu usłyszymy również kilka kompozycji Przemysława Gintrowskiego w nowych interpretacjach Marka Dyjaka.

 


M. Dyjak, fot. W. Kornet

 

 

O płycie:


„Piękny instalator” to tytuł albumu Marka Dyjaka, który ukazał się nakładem wydawnictwa Agora 29 listopada 2019 roku. Jest to tytuł piosenki, do tekstu Jana Kondraka, która była próbą nawiązania do obrazu Jerzego Dudy-Gracza, tą piosenką Marek Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Jak sam mówi „Piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona”. Na albumie tę piosenkę Marek Dyjak zaśpiewał w duecie z raperem Vieniem. Gościnnie na krążku pojawi się także Renata Przemyk, oraz Zosia Hiszpańska.

Na płycie znajdą się piosenki autorstwa Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa, Dariusza Milińskiego i Adama Struga, oraz temat z filmu „Jasminum” Zygmunta Koniecznego. Za produkcję muzyczną i opracowanie całości materiału odpowiada Marek Tarnowski, który od lat współpracuje z artystą, tworząc część Jego zespołu.

O wystawie:

Wystawa „Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” ukazuje szeroką panoramę niezależnej twórczości lat 80., która dzisiaj, z perspektywy paru dziesięcioleci, stanowi jeden z fundamentów oryginalności współczesnej sztuki polskiej. Ta ekspozycja to 100 dzieł 40 artystów, którzy w latach 80. w swoich pracach wyrażali ducha wolności protestując przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Ta wystawa to także opowieść o Kościele, który dla bojkotujących państwowe instytucje kultury plastyków stał się przestrzenią wolności. „Oazy wolności” to jedna z największych wystaw, jaką Muzeum w Gliwicach przygotowało w ostatnich latach. To także – niecodzienna lokalizacja. Niedostępne na co dzień ruiny Teatru Victoria aż do 4 października będą otwarte dla zwiedzających wystawę. To miejsce mroczne, kiedy uświadomimy sobie jego historię. Ale jak żadne inne nadaje się do ekspozycji prac, których źródłem jest sprzeciw wobec zła, które są świadectwem, że zło nie zatriumfuje.

Więcej o wystawie - TUTAJ

 

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej