STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /LEKCJE DLA SZKÓŁ TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE „KOLOR I FORMA. SZTUKA DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO Z KOLEKCJI MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE”
/

Lekcje dla szkół towarzyszące wystawie „Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”

TERMIN 30 listopada 2022 - 31 marca 2023
MIEJSCE Willa Caro
Najnowsza wystawa Muzeum w Gliwicach w Willi Caro jest idealną propozycją dla nauczycieli i uczniów, którzy chcieliby z bliska przyjrzeć się kolorowej, intensywnej, a jednocześnie pełnej sprzeczności epoce, jaką było polskie dwudziestolecie międzywojenne. Prace plastyczne zaprezentowane na wystawie „Kolor i forma…” staną się dla nas pretekstem do nakreślenia rozległej panoramy tej epoki, która choć trwała krótko, okazała się być formacyjnym rozdziałem w dziejach polskiej państwowości, kultury, sztuki. Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach grupy szkolne wraz z opiekunami!
 
Lekcje odbywają się stacjonarnie w Willi Caro lub on-line na platformie ZOOM od wtorku do piątku o godz. 9.00 i 11.00. Koszt zajęć stacjonarnych to 1 zł od grupy (spotkania on-line są bezpłatne). Lekcje w Willi Caro połączone są ze zwiedzaniem wystawy „Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”, towarzyszą im także materiały edukacyjne.
 
Zapisy na zajęcia przyjmujemy pod numerem telefonu: 783 560 006, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00. Liczba miejsc ograniczona.
 
 

Tematy lekcji do wyboru:

Artystyczny alfabet dwudziestolecia międzywojennego w Polsce
 
K jak koloryzm, M jak martwa natura, S jak… Stryjeńska! Nie wszyscy wiedzą, ale to właśnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce powstała udoskonalona wersja słynnego elementarza Mariana Falskiego – to najdłużej wydawana na świecie tego typu pozycja dla najmłodszych! Wprawdzie podczas naszego spotkania nie będziemy uczyć się czytania i pisania, ale temat liter nie jest przypadkowy – to one będą naszym przewodnikiem po wystawie „Kolor i forma…”. Z ich pomocą odkryjemy najważniejsze pojęcia i nazwiska sztuki polskiego dwudziestolecia międzywojennego. Gotowi na stworzenie naszego artystycznego alfabetu?
Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”. Lekcja przeznaczona dla uczniów kl. 1-6 szkół podstawowych.
 
 
Nowe rozdanie. Panorama dwudziestolecia międzywojennego w Polsce
 
Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku zamknęło ponad studwudziestoletni okres zaborów. Wybuch wolności przyprawiał o zawrót głowy -  wreszcie pojawiła się przed Polakami szansa normalnego życia we własnym państwie. Radosnej euforii nie mąciła nawet świadomość ogromnych zagrożeń politycznych (zwłaszcza ze strony bolszewickiej Rosji), powojenny kryzys gospodarczy, trudności w kształtowaniu granic II RP. W niecałe trzy tygodnie po historycznym 11 listopada 1918 w warszawskiej kawiarni „Pod Picadorem” publicznie zaprezentowali swoje wiersze Julian Tuwim, Antoni Słonimski i Jan Lechoń. W utworze ostatniego z wymienionych, padły słowa: „A wiosną – niechaj wiosnę, nie Polskę zobaczę”, które stały się swoistym credo artystów tego czasu, definiującym tematykę ich prac i podejście do szybko zmieniającej się, dającej nowe nadzieje, rzeczywistości. Byli jednak i tacy, którzy przewidywali nadchodzący mrok… Podczas naszego spotkania opowiemy o życiu społeczno-gospodarczym II RP, literaturze, sztuce, polityce tego czasu, próbując nakreślić przy tym rozległą panoramę epoki.
Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”. Lekcja przeznaczona dla uczniów kl. 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.
 
 
Niezmiennie zmiana. Najważniejsze kierunki w polskim malarstwie dwudziestolecia międzywojennego
 
Odrodzenie państwa polskiego po I wojnie światowej umożliwiło zbliżenie się środowisk twórczych, działających dotąd w różnych zaborach. Na fali nowej energii pojawiło się mnóstwo mniejszych i większych ugrupowań artystycznych, rozwijały się mniej lub bardziej rewolucyjne kierunki w malarstwie. Ekspresjonizm, kubizm, futuryzm, konstruktywizm, formizm, koloryzm… Witkiewicz, Stryjeńska, Makowski, Skoczylas, Czyżewski, Chwistek, Kobro, Czapski i wielu innych. Podczas naszego spotkania opowiemy o tych niezwykle barwnych i twórczych dla sztuki dwudziestu latach, które nawet dzisiaj wydają się być już nie do powtórzenia.
Zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „Kolor i forma. Sztuka dwudziestolecia międzywojennego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”. Lekcja przeznaczona dla uczniów kl. 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej