STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„KOŚCIOŁY DREWNIANE NA ŚLĄSKU – WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE” - JUŻ W SPRZEDAŻY!
/

„Kościoły drewniane na Śląsku – województwo opolskie” - już w sprzedaży!

TERMIN 04 listopada - 31 grudnia 2022
Właśnie ukazał się drugi tom monumentalnej pracy „Kościoły drewniane na Śląsku” autorstwa Jacka Kubika. Cześć pierwsza poświęcona była drewnianym świątyniom województwa śląskiego. Tom drugi, liczący prawie 400 stron, podobnie jak pierwszy  bogato ilustrowany, to obecnie najpełniejsze kompendium wiedzy na temat kościołów drewnianych, które przetrwały do naszych czasów na terenie dzisiejszego województwa opolskiego. Pomimo bardziej surowych brył architektonicznych w porównaniu do kościołów małopolskich, kryją one w sobie sekrety na skalę nie tylko ogólnopolską ale nawet światową, czego przykładem są potwierdzone najświeższymi badaniami datowania kościołów w Krzyżowicach (nawa zrębowa z 1326 roku i wieża z 1341 roku), czy też w Obórkach (prezbiterium z 1446 roku i zrębowa nawa z 1483 roku). Również bajkowe wnętrze XVI – wiecznego, niepozornego kościoła w Jakubowicach, wyjątkowy tryptyk gotycki w XVI - wiecznym kościele w Bąkowie czy też w pełni zachowane protestanckie wnętrze z rozbudowanymi emporami i amboną ołtarzową w kościele w Gierałcicach stanowią niepowtarzalne, wybitne przykłady architektury drewnianej w skali całego kraju. Publikację nabyć można w Willi Caro oraz on-line, za pośrednictwem naszej muzealnej księgarni.    
 
                                                                                         
Książka „Kościoły drewniane na Śląsku – województwo opolskie” stanowi kontynuację wcześniej wydanej pozycji pt.  „Kościoły drewniane na Śląsku – województwo śląskie”. Obydwa tomy  obejmują teren Górnego Śląska w dzisiejszych granicach administracyjnych. Jest to łącznie 140 kościołów drewnianych, z czego 65 znajduje się w województwie opolskim.                           Województwo opolskie, po II wojnie światowej nie było przedmiotem większego zainteresowania badaczy, zajmujących się tematyką budownictwa z drewna w Polsce. Jedynie Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w latach 60-tych XX wieku wydał zeszyty inwentaryzacyjne dotyczące tego regionu oraz Józef Matuszczak w latach 70-tych i 80-tych  XX wieku opublikował kilka interesujących artykułów poświęconych drewnianej architekturze sakralnej na Opolszczyźnie.                                                    
 
Zachęcamy do zakupu drugiego tomu „Kościołów drewnianych na Śląsku” życząc jednocześnie przyjemnej lektury na długie, jesienne i zimowe wieczory.
 
JACEK KUBIK – absolwent wydziału budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1981 – 1986 był pracownikiem naukowym Instytutu Konstrukcji Żelbetowych na tymże wydziale. W 1990 roku jako wykładowca był zatrudniony na uniwersytecie w Bujumburze w Burundi. Na początku lat 90 – tych był współwłaścicielem Pracowni Konserwacji Zabytków „Akant”. Od tego czasu jego zainteresowania oraz doświadczenie zawodowe jest blisko związane z tematyką sakralnego budownictwa drewnianego.
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej