STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„KOLORY MIASTA” – BESTSELLER POWRACA!
/

„Kolory miasta” – bestseller powraca!

TERMIN 24 lutego - 20 marca 2022
Już jest! Muzealny bestseller „Kolory miasta” autorstwa architekt i miejskiej konserwator zabytków - Ewy Pokorskiej-Ożóg, ponownie dostępny! Drugie wydanie liczącej ponad 450 stron publikacji Muzeum w Gliwicach można nabyć w Willi Caro i za pośrednictwem strony internetowej Muzeum. Zachęcamy do zakupu! Niezwykle nam miło również poinformować, że publikacja została nagrodzona w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i ZG Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialnej, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa - edycja 2021. Serdecznie gratulujemy Autorce!

Czy istnieje powiązanie między Gliwicami a Umberto Eco? Jakie detale secesyjnych kamienic znajdziemy na ulicy Krzywej? Czy bazgroły na murach mogą być zabytkami? Jaka ciekawa historia wiąże się z budynkiem przy ulicy o. Jana Siemińskiego? Gdzie w naszym mieście rosną miłorzęby dwuklapkowe? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce architekt i miejskiej konserwator zabytków, Ewy Pokorskiej-Ożóg – „Kolory miasta”, w której Gliwice zalśnią całą feerią barw.
 
O autorce „Kolorów miasta”, Ewie Pokorskiej-Ożóg, prof. Jacek Owczarek, architekt i wykładowca, w recenzji publikacji pisze: „Już wcześniej, w czasie mojej pracy wojewódzkiego konserwatora zabytków, dostrzegałem u miejskiej konserwator zabytków z Gliwic wielką pasję. Zabytek nie był dla niej wyłącznie obwarowanym rygorami prawnymi przedmiotem z rejestru. Był przede wszystkim zagadką, nośnikiem historii i dawnych tajemnic. Wspomnieniem ludzi kiedyś z nim związanych. Właśnie te ukryte w zabytkach treści, powiązania i tajemnice autorka odsłania w swoich felietonach. Konteksty, analogie oraz ciekawostki odnajduje na całym świecie. Książka jest zbiorem rozmaitości na temat zabytków i związanych z nimi spraw. Cechą felietonów jest bliski kontakt z teraźniejszością i dlatego autorka stara się być na bieżąco z wydarzeniami związanymi z ochroną krajobrazu kulturowego. Przedstawia setki przykładów opieki nad zabytkami oraz dziedzictwem niematerialnym. Jak do tego mają się Gliwice? Są miastem, w którym autorka mieszka i dla którego pracuje. Przez witrażowe, kolorowe okno przygląda się miastu, a później swoimi refleksjami dzieli się z nami w swoich felietonach”. Zapraszamy do pasjonującej lektury!

Mgr inż. arch. Ewa Pokorska-Ożóg ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków oraz integracji europejskiej. Od 2002 roku jest miejskim konserwatorem zabytków w Gliwicach, w latach 2016 – 2017 sprawowała funkcję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ewa Pokorska-Ożóg jest także wykładowczynią akademicką, autorką publikacji i uczestniczką wielu konferencji, projektów i sesji naukowych. Prowadziła wykłady na temat ochrony zabytków dla pracowników instytucji samorządowych.

„Kolory miasta”
Autor: Ewa Pokorska-Ożóg
Rok wydania: 2022
ISBN: 978-83-958939-5-7
Stron: 453
Wydawca: Muzeum w Gliwicach
Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej