STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /„KOLORY MIASTA” – BESTSELLER POWRACA!
Ważne! W każdą sobotę wszystkie wystawy we wszystkich Oddziałach Muzeum w Gliwicach zwiedzać można BEZPŁATNIE! Zapraszamy! *** Z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przygotowaniem inwestycji mającej na celu modernizację zabytkowego kompleksu urbanistycznego Radiostacja Gliwice i utworzenie w nim nowej, stałej wystawy muzealnej, począwszy od 7 marca 2022 r. aż do odwołania, Oddział Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129, będzie udostępniony dla zwiedzających wyłącznie w piątki w godzinach 10:00 - 16:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 11:00 - 16:00. Zapisy na zwiedzanie grupowe przyjmujemy pod numerem telefonu 783 560 006 oraz adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl. Przepraszamy za niedogodności. Dyrekcja Muzeum w Gliwicach *** Szanowni Państwo, prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania. Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami czasowymi, prosimy również o przestrzeganie godzin odwiedzania ekspozycji - ostatnie wejście na wystawy jest możliwe najpóźniej pół godziny przed ich zamknięciem, po zakupie biletów. Dziękujemy!

„Kolory miasta” – bestseller powraca!

TERMIN 24 lutego - 20 marca 2022
Już jest! Muzealny bestseller „Kolory miasta” autorstwa architekt i miejskiej konserwator zabytków - Ewy Pokorskiej-Ożóg, ponownie dostępny! Drugie wydanie liczącej ponad 450 stron publikacji Muzeum w Gliwicach można nabyć w Willi Caro i za pośrednictwem strony internetowej Muzeum. Zachęcamy do zakupu! Niezwykle nam miło również poinformować, że publikacja została nagrodzona w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków i ZG Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków na najlepsze prace studialnej, naukowe oraz popularyzatorskie, dotyczące ochrony zabytków i muzealnictwa - edycja 2021. Serdecznie gratulujemy Autorce!

Czy istnieje powiązanie między Gliwicami a Umberto Eco? Jakie detale secesyjnych kamienic znajdziemy na ulicy Krzywej? Czy bazgroły na murach mogą być zabytkami? Jaka ciekawa historia wiąże się z budynkiem przy ulicy o. Jana Siemińskiego? Gdzie w naszym mieście rosną miłorzęby dwuklapkowe? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce architekt i miejskiej konserwator zabytków, Ewy Pokorskiej-Ożóg – „Kolory miasta”, w której Gliwice zalśnią całą feerią barw.

O autorce „Kolorów miasta”, Ewie Pokorskiej-Ożóg, prof. Jacek Owczarek, architekt i wykładowca, w recenzji publikacji pisze: „Już wcześniej, w czasie mojej pracy wojewódzkiego konserwatora zabytków, dostrzegałem u miejskiej konserwator zabytków z Gliwic wielką pasję. Zabytek nie był dla niej wyłącznie obwarowanym rygorami prawnymi przedmiotem z rejestru. Był przede wszystkim zagadką, nośnikiem historii i dawnych tajemnic. Wspomnieniem ludzi kiedyś z nim związanych. Właśnie te ukryte w zabytkach treści, powiązania i tajemnice autorka odsłania w swoich felietonach. Konteksty, analogie oraz ciekawostki odnajduje na całym świecie. Książka jest zbiorem rozmaitości na temat zabytków i związanych z nimi spraw. Cechą felietonów jest bliski kontakt z teraźniejszością i dlatego autorka stara się być na bieżąco z wydarzeniami związanymi z ochroną krajobrazu kulturowego. Przedstawia setki przykładów opieki nad zabytkami oraz dziedzictwem niematerialnym. Jak do tego mają się Gliwice? Są miastem, w którym autorka mieszka i dla którego pracuje. Przez witrażowe, kolorowe okno przygląda się miastu, a później swoimi refleksjami dzieli się z nami w swoich felietonach”. Zapraszamy do pasjonującej lektury!

Mgr inż. arch. Ewa Pokorska-Ożóg ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, studia podyplomowe z zakresu konserwacji zabytków oraz integracji europejskiej. Od 2002 roku jest miejskim konserwatorem zabytków w Gliwicach, w latach 2016 – 2017 sprawowała funkcję Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ewa Pokorska-Ożóg jest także wykładowczynią akademicką, autorką publikacji i uczestniczką wielu konferencji, projektów i sesji naukowych. Prowadziła wykłady na temat ochrony zabytków dla pracowników instytucji samorządowych.

„Kolory miasta”
Autor: Ewa Pokorska-Ożóg