STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /JERZY LEWCZYŃSKI IN MEMORIAM

Jerzy Lewczyński in memoriam

TERMIN piątek, 15 marca 2024 godz. 18:00
MIEJSCE Czytelnia Sztuki

15 marca 2024 r., wieczorem o godzinie 18.00,  w setną rocznicę urodzin Jerzego Lewczyńskiego w Czytelni Sztuki/Muzeum w Gliwicach rozpocznie się spotkanie poświęcone osobie i twórczości tego wybitnego fotografa i teoretyka fotografii.

Na program wieczoru złożą się:

- pokaz wyprodukowanego w 2012 roku przez Muzeum w Gliwicach filmu „Świat z widzenia. O fotografiach Jerzego Lewczyńskiego”  w reżyserii Piotra Weycherta na podstawie scenariusza Mariki Kuźmicz.

- pokaz nagrań wykonanych podczas wernisażu retrospektywnej wystawy „Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu” zorganizowanej przez Muzeum w Gliwicach w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w ramach międzynarodowego festiwalu Miesiąc Fotografii.

- rozmowa z Wojciechem Nowickim - znawcą fotografii, kuratorem wystaw, autorem książek, w tym wydanej w 2012 r. przez Muzeum w Gliwicach w serii Czytelnia Sztuki „Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu”. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Krawczyk.

- pokaz wybranych, ikonicznych prac Jerzego Lewczyńskiego

Zdjęcie: Jerzy Lewczyński, Autoportret z Sanoka, 1979, kolekcja Muzeum w Gliwicach