STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /INDUSTRIADA - NATURA W PRZEMYŚLE

Industriada - Natura w przemyśle

TERMIN sobota, 26 września 2020
MIEJSCE Radiostacja Gliwice Oddział Odlewnictwa Artystycznego
Industriada na stałe wpisała się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Tegoroczna edycja, podczas której zmierzymy się z tematem natury w przemyśle, wyjątkowo odbędzie się 26 września. Do Radiostacji oraz do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego zaprasza Miasto Gliwice oraz Muzeum w Gliwicach.

Radiostacja Gliwice (ul. Tarnogórska 129). Od godz. 11.00 do 17.00 zachęcamy do indywidualnego zwiedzania wnętrz budynku nadajnika Radiostacji. Zachowały się w nim oryginalne urządzenia radiowe z lat 30. ubiegłego wieku, w tym średniofalowy nadajnik o mocy 8KW.
Rodzinny piknik pod wieżą Radiostacji, to wydarzenie plenerowe, które trwać będzie od godz. 12.00 do 18.00. Z myślą o milusińskich zaplanowano warsztaty z ekologią w tle, podczas których będzie można spróbować swoich sił jako ogrodnik, wykonać kolorowe świece i wziąć udział w wyścigu samochodowym. O tym, jaka rolę odgrywa ekologia w życiu codziennym przekonamy się na interaktywnej wystawie „Eko dom”. Podczas seansów kina plenerowego będzie można obejrzeć „Najnowsze przygody Mikołajka”, „Były sobie człowieki” oraz „Blade Runner 2049”.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37) zaprasza w godz.. 11.00 – 16.00 do indywidualnego zwiedzenia wystawy stałej, na której zaprezentowano kilkaset unikalnych odlewów pochodzących z Pruskiej Królewskiej Odlewni Żelaza. Są to głównie XIX-wieczne obiekty wykonane z żeliwa. Inspiracją dla wielu ówczesnych projektantów współpracujących z odlewnią była natura. Motywy roślinne (np. winorośl, kwiaty)  wykorzystywane były w biżuterii żeliwnej oraz jako element zdobniczy medalionów, plakiet. Można je również zobaczyć w elementach architektury miejskiej i ogrodowej, takiej jak latarnie, ławki, stoliki (np. liść akantu, wieniec). Naturalistycznie przedstawione postaci zwierząt uchwycone zostały w rzeźbach „Lwa Śpiącego” i „Lwa Czuwającego”, „Bachantce na panterze”. Widzimy je również w odlewach  należnych do tzw. galanterii żeliwnej, takiej jak: przyciski do papieru, stojaki na zegary, kałamarze (np. łabędzie, delfiny, psy, węże).

Zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym Święcie Szlaku Zabytków Techniki.

Industriada - Natura w przmyśle - harmonogram

Naturalnie Radiostacja

Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129

godz. 11.00 – 17.00 zwiedzanie indywidualne budynku Radiostacji