STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /INDUSTRIADA 2024: „15 LAT RAZEM”
/

INDUSTRIADA 2024: „15 lat razem”

TERMIN sobota, 1 czerwca 2024
MIEJSCE Radiostacja Gliwice Oddział Odlewnictwa Artystycznego
1 czerwca 2024 obchodzić będziemy  już po raz 15 Święto Szlaku Zabytków Techniki. Z tej okazji zapraszamy do Radiostacji I Oddziału Odlewnictwa Artystycznego, by wspólnie cieszyć się i odkrywać bogactwo, jakim jest dziedzictwo przemysłowe naszego regionu. Wspólna zabawa, odkrywanie historii, czas dla wielkich i małych pasjonatów techniki, rodzin i osób indywidualnych, grup przyjaciół i znajomych. Do zobaczenia na Szlaku!
 
W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego przez cały czas trwania Industriady będziemy ozdabiać gipsowe repliki żeliwnych zabytków, które powstawały ponad 100 lat temu w Królewskiej Odlewni Żelaza, a następnie poszukiwać oryginałów, prezentowanych na wystawie „Słusznie słyną dziś Gliwice”. W Radiostacji czekają na zwiedzających oryginalne urządzenia radiowe znajdujące się w pomieszczeniu sali z nadajnikiem. Dla chcących wiedzieć więcej… możliwość zwiedzania z przewodnikiem w obydwu Oddziałach muzealnych oraz niespodzianki!  W Oddziale Odlewnictwa  zaplanowaliśmy warsztaty „Baśniowe pałace śląskich przemysłowców”. Dzięki nim dowiemy się, że czasy rewolucji przemysłowej przyniosły ze sobą nie tylko nowoczesność, ale i tęsknotę za wyidealizowaną przeszłością. Z kolei w Radiostacji zobaczymy obiekty, które nie są na co dzień eksponowane. W tym wyjątkowym dniu, z okazji Święta Zabytków Techniki, trafią jednak na światło dzienne i udostępnione  publiczności.

Szczegółowe informacje: TUTAJ. 

Oddział Odlewnictwa Artystycznego (12.00-18.00):

12.00 – 18.00 ,, W procesie tworzenia’’ – warsztaty plastyczne.
Przez cały czas trwania Industriady, każdy „mały” i „duży” artysta, któremu sztuka w duszy gra, będzie miał okazję malować odlewy gipsowe powstałe na podstawie modeli znajdujących się na wystawie. Każdy znajdzie coś dla siebie bo wybór jest ogromny: poczynając od medalionów z wizerunkami pruskich księżniczek, poprzez elementy dekoracyjne, po odlewy z wizerunkiem gryfa.
 
12.00 – 18.00 ,, Nieco historii…’’ – indywidualne zwiedzanie wystawy stałej.
Podczas trwania święta Szlaku Zabytków Techniki, uczestnicy będą mogli skorzystać z okazji zwiedzenia wystawy stałej indywidualnie. Dzieciom proponujemy zwiedzanie i poznanie Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach w oparciu o przewodnik – książeczkę „Świat Misia Odlewisia” oraz „Super Olo”.
 
13.00 - 14.00  oraz 16.00 – 17.00 ,,Odlew artystyczny – wspólne dzieło rzeźbiarza i odlewnika’’– oprowadzanie z przewodnikiem.
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice…”, ze szczególnym uwzględnieniem historii Królewskiej Odlewni Żelaza, tradycji odlewniczych w Gliwicach oraz omówienie formy, stylu i treści jakie niesie ze sobą odlew artystyczny.
 
15.00 – 16.00 ,,Śląscy przemysłowcy i ich baśniowe pałace’’ – warsztaty muzealne.
Rozwój przemysłu na Górnym Śląsku w XVIII oraz XIX w. w ogromnym stopniu przyczynił się do pomnożenia fortun wpływowych arystokratów, jak rody Ballestrem czy Donnersmarck oraz wzbogacenia przedsiębiorczych przedstawicieli mieszczaństwa jak Karol Godula czy Franz Winckler. Wkrótce panorama miast śląskich, poza licznymi ośrodkami przemysłowymi, wzbogacona została o szereg pięknych rezydencji. Zamki czy może pałace? W jakim stylu zostały wzniesione? Jak wyglądały w czasach swojej świetności, a jak dzisiaj?

Radiostacja (13.00-19.00):

13.00 – 19.00 ,,Pomnik historii’’ – indywidualne zwiedzanie budynku Radiostacji.
Podczas trwania święta Szlaku Zabytków Techniki, uczestnicy będą mogli skorzystać z okazji zwiedzenia wystawy stałej indywidualnie. Polecamy szczególnej uwadze urządzenia radiowe znajdujące się w sali z nadajnikiem oraz pomieszczenie dawnej maszynowni z zasilaniem energetycznym dla nadajnika radiowego.
 
13.00 – 19.00 ,,Skarby i relikty Radiostacji Gliwice’’ – wystawa czasowa.
Święto Szlaku zabytków Techniki stało się okazją do zaprezentowania uczestnikom zabytków dawnej stacji nadawczej oraz związanych z radiem i techniką radiową, które nie są na co dzień eksponowane.
 
13.00 – 14.00, 14.30 -15.30, 16.00 – 17.00, 17.30 -18.30 ,,Krótka historia gliwickiej radiostacji z prowokacją gliwicką w tle’’ – zwiedzanie z przewodnikiem.
Radiostacja gliwicka służyła głównie do retransmisji programu rozgłośni wrocławskiej, ale i programów własnych. Na cały świat gliwicka radiostacja zasłynęła jednak dopiero 31 sierpnia 1939 roku. Napad na radiostację gliwicką, przeprowadzony przez nazistowski służby specjalne, stanowił tylko fragment znacznie szerzej zakrojonej akcji i preludium wojny światowej. Zabytkowa, wieża antenowa, będąca dziś najwyższą drewnianą budowlą w Europie wciąż jednak, choć w innym nieco charakterze, służy celom komunikacyjnym.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej