INDU-bal w Radiostacji i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego
INDU-bal w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacji
Odlewnia w czasach charlestona
11.00 – 11.45, 13.00 – 13.45, 14.45 – 15.30 Nowa forma w sztuce dwudziestolecia. Rzeźbiarze z gliwickiej odlewni, pomysły i realizacje - oprowadzanie z przewodnikiem
Po wystawie stałej oprowadzać będzie Jolanta Wnuk – historyk sztuki, kustosz Muzeum w Gliwicach. W oprowadzaniu może wziąć udział pierwszych 40 osób, które się zgłoszą. Przeznaczone dla osób od 12 roku życia. Miejsce: wystawa stała.
11.45 – 12.45 Chłopczyce i elegantki - pokaz mody z prelekcją
Chłopczyce i elegantki to przygotowany specjalnie na Industriadę pokaz mody lat 20. z prelekcją. Połączenie elegancji z wygodą od zawsze było marzeniem każdej kobiety. W latach 20. słynne chłopczyce strojem wyrażały niezależność, a jednocześnie zadawały szyku i emanowały drapieżną elegancją. Podczas pokazu mody będzie można poznać jedną z najbardziej charakterystycznych dekad w historii mody. Prezentacja oryginalnych i zrekonstruowanych strojów oraz dodatków przybliży kobiecy styl ubioru z tamtego okresu, a prelekcja pozwoli na poznanie genezy estetyki lat 20. oraz przyjrzenia się materiałom źródłowym - zdjęciom, filmom i żurnalom. Pokaz mody z prelekcją przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz.
W pokazie mody może uczestniczyć 70 osób. Przeznaczony dla osób powyżej 4 roku życia. Miejsce: hala przylegająca do wystawy stałej.
![]() |
Radiostacja - graMY!
Na piknik rodzinny i koncerty pod wieżą Radiostacji zaprasza Miasto Gliwice. W programie, już od godz. 14.00 znalazły się: warsztaty tworzenia akcesoriów balowych, silent disco i VR, wypożyczalnia strojów dla dzieci, pokazy i warsztaty przygotowane przez naukowców i studentów Politechniki Śląskiej oraz interaktywna wystawa łącząca naukę z zabawę. Wieczorem odbędą się dwa koncerty. Formację Frank e la Famiglia wykona jazzowe, swingowe przeboje z lat międzywojennych. Na zakończenie Industriady wystąpi Groomee - znany DJ tworzący głównie muzykę klubową, reprezentant Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji.
12:00 – 18:00 Radiostacja w szczegółach – quiz
Mapka terenu Radiostacji oraz zdjęcia z opisem 10 obiektów znajdujących się na terenie kompleksu Radiostacji – do indywidualnego wykorzystania podczas Industriady.
12:00 – 12:30 Co grano w gliwickich radiostacjach – wykład
W czasie wykładu, słuchacze zapoznają się z historią gliwickich radiostacji poprzez pryzmat audycji, utworów muzycznych oraz wydarzeń emitowanych na antenie w latach 1925-1939. Mowa będzie o uroczystych otwarciach gliwickich rozgłośni, zaprezentowany zostanie program radiowy sprzed ponad 80 lat oraz przybliżone zostaną sylwetki ówczesnych gliwickich radiowców. Wykład poprowadzi Kamil Kartasiński, historyk z Muzeum w Gliwicach.
Miejsce: wnętrze Radiostacji - maszynownia. W wykładzie może wziąć udział 50 osób. Wykład przeznaczony jest osób powyżej 10 roku życia.
14:00 – 14:30 Co grano w gliwickich radiostacjach – wykład
W czasie wykładu, słuchacze zapoznają się z historią gliwickich radiostacji poprzez pryzmat audycji, utworów muzycznych oraz wydarzeń emitowanych na antenie w latach 1925-1939. Mowa będzie o uroczystych otwarciach gliwickich rozgłośni, zaprezentowany zostanie program radiowy sprzed ponad 80 lat oraz przybliżone zostaną sylwetki ówczesnych gliwickich radiowców. Wykład poprowadzi Kamil Kartasiński, historyk z Muzeum w Gliwicach. Miejsce: wnętrze Radiostacji - maszynownia.
16:00 – 16:30 Co grano w gliwickich radiostacjach – wykład
W czasie wykładu, słuchacze zapoznają się z historią gliwickich radiostacji poprzez pryzmat audycji, utworów muzycznych oraz wydarzeń emitowanych na antenie w latach 1925-1939. Mowa będzie o uroczystych otwarciach gliwickich rozgłośni, zaprezentowany zostanie program radiowy sprzed ponad 80 lat oraz przybliżone zostaną sylwetki ówczesnych gliwickich radiowców. Wykład poprowadzi Kamil Kartasiński, historyk z Muzeum w Gliwicach. Miejsce: wnętrze Radiostacji - maszynownia.
12:00 – 18:00 Radiostacja Gliwice – zwiedzanie bez przewodnika
Radiostacja Gliwice to kompleks obiektów oddanych do użytku w 1935 r., który składa się z drewnianej wieżę antenową, budynku stacji radiowej oraz dwóch budynków mieszkalnych. Obecnie w budynku stacji radiowej znajduje się oddział Muzeum w Gliwicach, w którym można oglądać oryginalne urządzenia radiowe, w tym średniofalowy nadajnik o mocy 8 kW. Szczególną atrakcją kompleksu jest wieża antenowa zbudowana z drewna modrzewiowego, skręcona przy pomocy 16 tys. mosiężnych śrub. Wieża antenowa ma 111 m wysokości i jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie. Radiostacja gliwicka jest znana na całym świecie za sprawą sfingowanego napadu tzw. prowokacji gliwickiej, która miała miejsce 31 sierpnia 1939 r. Incydent ten był pretekstem do ataku Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej.
12:30 – 13:00 Uwaga! Tu Gliwice – projekcja filmu
„Uwaga! Tu Gliwice” to film dokumentalny Teresy Kudyby rekonstruujący wydarzenia tzw. prowokacji gliwickiej. 31 sierpnia 1939 roku o godz. 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, udających powstańców śląskich. Mieli nadać w świat wiadomość, że Radiostacja Gliwice została zajęta przez Polskę. Ta informacja wprawdzie nie poszła w eter, ale propaganda III Rzeszy parę godzin później nadała oficjalne komunikaty radiowe i prasowe, że oto Polska poprzez prowokacyjne incydenty przygraniczne i atak powstańców na niemiecką radiostację wszczęła konflikt na Górnym Śląsku. Pod tym pretekstem następnego dnia Niemcy napadły na Polskę. Miejsce: wnętrze Radiostacji - maszynownia. Projekcja dla 50 osób. Film przeznaczony jest dla osób powyżej 9 roku życia.
14:30 – 15:00 Uwaga! Tu Gliwice – projekcja filmu
16:30 – 17:00 Uwaga! Tu Gliwice – projekcja filmu
13:00 – 13:30 Poznajemy Radiostację Gliwice – zwiedzanie z przewodnikiem
Zwiedzanie Radiostacji Gliwice pozwoli na zgłębienie tajemnic tego obiektu i uzyskanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Radiostacja to kompleks obiektów oddanych do użytku w 1935 r., który składa się z drewnianej wieżę antenową, budynku stacji radiowej oraz dwóch budynków mieszkalnych. Obecnie w budynku stacji radiowej znajduje się oddział Muzeum w Gliwicach, w którym można oglądać oryginalne urządzenia radiowe, w tym średniofalowy nadajnik o mocy 8 kW. Szczególną atrakcją kompleksu jest wieża antenowa zbudowana z drewna modrzewiowego, skręcona przy pomocy 16 tys. mosiężnych śrub. Wieża antenowa ma 111 m wysokości i jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie. Radiostacja gliwicka jest znana na całym świecie za sprawą sfingowanego napadu tzw. prowokacji gliwickiej, która miała miejsce 31 sierpnia 1939 r. Incydent ten był pretekstem do ataku Niemiec na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej.
Po Radiostacji oprowadzać będzie Kamil Kartasiński, historyk z Muzeum w Gliwicach. Miejsce: wnętrze Radiostacji - pomieszczenie nadajnika. W oprowadzaniu może wziąć udział 40 osób. Oprowadzanie przeznaczone jest dla osób w wieku powyżej 9 lat.
15:00 – 15:30 Poznajemy Radiostację Gliwice – zwiedzanie z przewodnikiem
17:00 – 17:30 Poznajemy Radiostację Gliwice – zwiedzanie z przewodnikiem
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) Oddział Gliwice umożliwi wszystkim zainteresowanym obejrzenie nieboskłonu przy pomocy teleskopów, a także zapoznanie się sprzętem stosowanym do obserwacji i fotografowania nieba. Na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie można przyjrzeć się tarczy słonecznej oraz poznać bezpieczne metod obserwacji tej gwiazdy. Dodatkowo będzie można wysłuchać opowieści o planetach i zjawiskach z naszego Układu Słonecznego, obejrzeć fotografie ciał niebieskich, a także meteoryty pochodzące z prywatnych kolekcji.
***
Podczas wydarzenia między innymi:
– warsztaty tworzenia akcesoriów balowych
– silent disco i VR dance
– pokazy i warsztaty taneczne
– wypożyczalnia strojów dla dzieci
– pokazy i warsztaty przygotowane przez naukowców i studentów Politechniki Śląskiej
– wystawa interaktywna łącząca naukę z zabawą
19:00 – 20:00 Frank e la Famiglia – koncert
Koncert zespołu FRANK E LA FAMIGLIA – Jazz, swing i szlagiery z lat międzywojennych na żywo.
20:00 – 21:00 Gromee – koncert
Koncert znanego polskiego artysty GROMEE
GROMEE to polski DJ, producent muzyczny, autor tekstów i malarz, tworzący głównie muzykę klubową. Reprezentant Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji.
![]() |
![]() |