STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /UWAGA! BRAK WOLNYCH TERMINÓW! HISTORIA GLIWIC DLA NAJMŁODSZYCH! AKCJA EDUKACYJNA W ZAMKU PIASTOWSKIM
/

Uwaga! Brak wolnych terminów! Historia Gliwic dla najmłodszych! Akcja edukacyjna w Zamku Piastowskim

TERMIN 19 września - 15 listopada 2024
MIEJSCE Zamek Piastowski
Poznawania historii grodu nad Kłodnicą - nigdy dość! Wraz z początkiem nowego roku szkolnego zapraszamy dzieci przedszkolne i uczniów szkół podstawowych klas 1-6 na zajęcia do Zamku Piastowskiego. W ich trakcie dowiemy się między innymi, co można znaleźć idąc na spacer w okolice Żernicy, kto pomagał bronić miasta podczas wojny trzydziestoletniej, a także będziemy rozwiązywać wcale nie tak oczywistą zagadkę Zamku Piastowskiego… Zajęcia prowadzimy we czwartki i piątki w godz. 09.00, 10.30 i 12.00 od 19 września do 15 listopada 2024. Koszt udziału w zajęciach to 1 zł od grupy. Zapisy pod numerem telefonu: 783 560 006. Zapraszamy!
 
 

Tematy lekcji do wyboru:

Tajemnice wykopalisk
 
Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki pracy archeologów, specyfikę tej dziedziny wiedzy i prowadzonych w jej ramach badań, a także słynnych odkrywców. Dowiedzą się również, na jakie niespodzianki i skarby mogą natrafić archeolodzy, a czasem zupełnie przypadkowe osoby, które po prostu wybrały się na spacer w okolicach Żernicy, a znalazły… średniowieczną pieczęć zgubioną mniej więcej 700 lat temu przez kościelnego dostojnika, przeora klasztoru św. Michała Archanioła z dalekiej Italii! Na wystawie archeologicznej, poświęconej pradziejom powiatu gliwickiego, odwiedzimy też mamuta, który do Zamku Piastowskiego trafił z nieco bliższej okolicy, bo… Pyskowic. W części warsztatowej uczestnicy sprawdzą się w roli archeologów poszukując znalezisk w specjalnie przygotowanych skrzynkach z piaskiem, a na koniec – wykonają pamiątkową monetę.
Etap edukacyjny: dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5) i klasy 1-6 szkoły podstawowej.
 
 
Mały rycerz miasta Gliwy
 
Jakie cechy charakteru musiał mieć rycerz? Jaką bronią się posługiwał? Kim byli paź i giermek? Na czym polegały turnieje rycerskie? Na te i inne pytania dotyczące świata średniowiecznych rycerzy odpowiemy podczas zajęć. Zastanowimy się także nad wcale nie tak oczywistą (jakby się mogło wydawać) kwestią - gdzie w Gliwicach był zamek i czy aby na pewno nasze zajęcia… w nim się właśnie odbywają? W części warsztatowej uczestnicy wykonają swoje własne miecze (bezpieczne, z kartonu), a jeśli starczy im czasu - będą mogli także zaprojektować swoje osobiste herby.
Etap edukacyjny: dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5) i klasy 1-6 szkoły podstawowej.
 
 
O gliwickim herbie
 
Wieża i półorzeł, te elementy odnaleźć można i w najstarszym, i we współczesnym herbie Gliwic. Jednak na przestrzeni wieków herb podlegał zmianom, które były pokłosiem ważnych wydarzeń. W trakcie zajęć cofniemy się w czasie, aby poznać pierwszy herb miasta i dowiedzieć się, jaką rolę odegrała Matka Boska podczas obrony Gliwic w 1626 roku. Opowiemy też o tych miejscach w Gliwicach, w których dziś możemy zobaczyć dawne herby miasta. W części warsztatowej wykonamy herb Gliwic, wykorzystując kartony i… sznurek.  
Etap edukacyjny: dzieci w wieku przedszkolnym (od lat 5) i klasy 1-6 szkoły podstawowej.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej