STRONA GŁÓWNA / WYDARZENIA /HASKALA. NOWY HORYZONT W STAREJ TRADYCJI - WYKŁAD PIERWSZY: NIE TYLKO MENDELSOHN, CZYLI O OŚWIECENIU ŻYDOWSKIM (HASKALI) I JEGO PRZEDSTAWICIELACH
/

Haskala. Nowy horyzont w starej tradycji - Wykład pierwszy: Nie tylko Mendelsohn, czyli o oświeceniu żydowskim (haskali) i jego przedstawicielach

TERMIN czwartek, 23 września 2021 godz. 18:00
W ramach swojej misji Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – Odział Muzeum w Gliwicach bada i popularyzuje dzieje dawnych żydowskich mieszkańców regionu. Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów i społeczników pod koniec 2018 roku została otwarta wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”. Jej walory naukowe i kompozycyjne zostały docenione w wielu konkursach i plebiscytach. Wątki poruszane na stałej ekspozycji są stale rozwijane i uzupełniane na wystawach czasowych, w naszych publikacjach, a także podczas cyklów wykładów. Najnowsza propozycja spotkań – „Haskala. Nowy horyzont w starej tradycji”, to próba przedstawienia jednego z najważniejszych zjawisk w historii Żydów europejskich. Dr Alicja Maślak-Maciejewska związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, podczas czterech wykładów naświetli nieraz skomplikowane drogi Żydów z zachodniej Europy do pełnej emancypacji prawnej. Bogactwo tego reformatorskiego ruchu sprawia, że spotkania będą fascynującą podróżą przez XVIII i XIX wiek i pomogą zrozumieć jak Żydzi z Górnego Śląska stali się „Żydami jedynie w domu, zaś Europejczykami na ulicy”.
 
23 września (czwartek) 2021, godz. 18.00, platforma Zoom

Nie tylko Mendelsohn, czyli o oświeceniu żydowskim (haskali) i jego przedstawicielach

Wykład zostanie poświęcony haskali, czyli oświeceniu żydowskiemu. Był to nurt intelektualny rozwijający się od końca XVIII w., który przyczynił się do transformacji kultury żydowskiej, jej większego otwarcia na kulturę otoczenia, europejską. Za ojca haskali uznawany jest Mojżesz Mendelsohn (1729-1786), nie jest jednak oczywiście jedynym jej przedstawicielem. Podczas wykładu scharakteryzowana zostanie działalność także innych „maskili”, czyli zwolenników tego ruchu.


Dr Alicja Maślak-Maciejewska - historyczka sztuki i judaistka, specjalizuje się w historii Żydów w XIX stuleciu, szczególnie w Galicji. Wykłada w Instytucie Judaistyki UJ i kieruje Ośrodkiem Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ. Jest m.in. stypendystką Ministerstwa Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.
 
Tematy i terminy kolejnych wykładów:

14 października (czwartek) 2021, godz. 18.00, platforma Zoom
„Obywatelska poprawa”, „uobywatelnenie”, „cywilizowanie” – oświeceniowe dyskusje nad „kwestią żydowską”


4 listopada (czwartek) 2021, godz. 18.00, platforma Zoom
Emancypacja prawna Żydów w Europie Zachodniej i Środkowej


2 grudnia (czwartek) 2021, godz. 18.00, platforma Zoom
Reforma, akulturacja, sekularyzacja – historia społeczna Żydów w Europie Zachodniej w XIX stuleciu
 
 

Muzealne spotkania na platformie ZOOM - uwagi techniczne

By uczestniczyć w muzealnych spotkaniach na platformie ZOOM nie trzeba zakładać konta – wystarczy na komputer pc/smartfon/iPhone/tablet – pobrać aplikację ZOOM. By to zrobić, należy kliknąć w link, jaki wyślemy do Państwa na adres email, który podacie podczas zapisywania się. Uczestnictwo w muzealnych wykładach/warsztatach na platformie ZOOM jest BEZPŁATNE.
 
Pod linkiem TUTAJ udostępniamy krótki film instruktażowy jak – bardzo prosto – zainstalować na komputerze aplikację ZOOM.

Ta strona używa plików cookies Dowiedz się więcej